Historie
Renault 4 (1961) – Vpřed!
Jiří Duchoň 17.09.2020 06:10
Příští rok to bude 60 let od chvíle, kdy Renault konečně odpověděl na mimořádně úspěšný typ 2CV od Citroënu. A odpověď to byla velmi rázná.
Renault 4 se stal prvním sériovým cestovním vozem značky Renault s pohonem předních kol. Vyráběl se nejen ve francouzském Billancourtu, ale doslova po celém světě od Portugalska a Austrálie přes Irsko a několik zemí Jižní a Střední Ameriky až po Slovinsko, kde produkce běžela vůbec nejdéle, až do roku 1994, kdy již celkový počet zhotovených vozů tohoto typu výrazně přesahoval 8 milionů kusů. Šlo o pozdní reakci na úspěch konkurenčního Citroënu 2CV, o čemž svědčí také konstrukční příbuznost. Připomeňme alespoň hranatou, přísně účelově řešenou karoserii, snadno vyjímatelná sedadla nebo podvozek s dlouhými zdvihy kol pro pohodlnou jízdu na nekvalitních vozovkách. Vývoj typu R8, jenž měl nahradit archaický 4CV s motorem vzadu, byl zahájen roku 1956 a proti „kachně“, jež se rodila již ve 30. letech, vynikal výrazně jednodušší konstrukcí, méně náročnou na údržbu i opravy. Hranatá, prostornější karoserie bez vystupujících blatníků měla minimum dílů i prvků příslušenství a všechna kola byla zavěšena nezávisle (zadní kyvná ramena nebyla spojena žádnou příčkou) a odpružena zkrutnými tyčemi, vpředu podélnými, vzadu příčnými. A protože vzadu byly tyto tyče uloženy za sebou, neměly středy kol společnou osu, takže rozvor náprav byl na pravé straně o 45 mm větší než vlevo. Podobným řešením byl o čtyři roky později osazen i výrazně větší typ R16.
Pro pohon posloužil osvědčený, kapalinou chlazený řadový čtyřválec z typu 4CV, známý pod označením Billancourt. Svým objemem 747 cm3 sice překračoval původní zadání ředitele Dreyfuse, ale omezení vývojových nákladů bylo lákavé. Renaulty 4 v průběhu let pohánělo hned několik verzí tohoto agregátu se společným zdvihem 80 mm, lišících se pouze vrtáním. Základní varianta měla objem 603 cm3 a objevila se v modelu Renault 3. Ten díky tomu spadal do daňové třídy 3CV a v roce 1961 byl o 40 franků levnější než nejdostupnější provedení konkurenčního Citroënu. Výbava byla skutečně spartánská, R3 (i základní R4) si vystačil s maskou a trubkovými nárazníky lakovanými v barvě vozu, jednoduchým přístrojovým štítem a sluneční clonou jen před řidičem a obešel se i bez ostřikovače čelního skla, dveřních obkladů či okének ve sloupcích C.
Motor byl vpředu uložen podélně za přední nápravou, spojka s převodovkou a rozvodovkou byly před ní, tedy v koncepci známé již z vozů Citroën Traction Avant. Převodovka byla zprvu překvapivě pouze třístupňová, zatímco předchůdce 4CV i 2CV od Citroënu měly rychlostní skříně čtyřstupňové. Překvapení bylo o to větší, že šlo o pro R4 zcela nově navržený mechanismus! Již v roce 1962 vůz dostal plnou synchronizaci (do té doby ji měly jen dva nejvyšší stupně) a roku 1968, z nějž pochází i prospekt na snímcích, konečně i převodovku čtyřstupňovou. Tehdy byl již na většině trhů pět let minulostí i původní motor s objemem 747 cm3, nahrazený variantou 845 cm3 z dražšího typu Dauphine.
Renault 4 vznikal také v řadě karosářských modifikací od neúspěšných otevřených vozů, vyvinutých původně na objednávku francouzské armády, po citelně úspěšnější dodávky Fourgonette. Roku 1968 se dokonce dočkal výkonného modelu R4 GTL s motorem série Cléon-Fonte s objemem 1108 cm3 z většího R6 TL. Renault 4 se stal koloritem mnoha měst závěrečných dekád 20. století, kde byl dostupným a hbitým společníkem, ale také užitečným, spolehlivým a nenáročným nádeníkem při těžké práci na venkově.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený, atmosféricky plněný zážehový řadový čtyřválec Billancourte s litinovým blokem a hlavou z hliníkové slitiny, uložený vpředu podélně za převodovkou; OHV 2V, zapalování 12 V; 845 cm3 (ø 58 x 80 mm); 8,0:1; 22 kW (30 k)/4700 min-1 a 58 N.m/2300 min-1; čtyřstupňová manuálně řazená, plně synchronizovaná převodovka (3,80 – 2,06 – 1,36 – 1,03 – Z 3,80), pohon předních kol.
PODVOZEK
Samostatný obdélníkový rám, všechna kola nezávisle zavěšena, přední kola na příčných ramenech, zadní na samostatných vlečených ramenech, odpružení zkrutnými tyčemi (vpředu podélnými, vzadu příčnými) a kapalinovými tlumiči, vzadu vodorovnými; bubnové brzdy s kapalinovým ovládáním.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav (vlevo/vpravo) 2395/2440 mm, rozchod kol 1251/1232 mm, d/š/v 3663/1485/1470 mm; suchá hmotnost 640 kg; nejvyšší rychlost 110 km/h, průměrná spotřeba 5,5 l/100 km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)