Historie
Mistrovství Evropy v závodech do vrchu 2016 – ECCE HOMO
Tom Hyan 30.06.2016 05:19
Historie
Ecce Homo ve Šternberku je přes 35 sezon součástí evropského šampionátu v jízdě do vrchu, letos se jede dokonce dvakrát!
Ecce Homo 2016 je pátým závodem klasického mistrovství Evropy závodů do vrchu, účastníci bojující o evropské tituly se na trati sejdou už 3. až 5. června! Pro letošní rok však pořadatelé ve spolupráci s FIA připravili další velkou novinku, na zkrácené trati (zhruba čtyři místo osmi kilometrů) se pojede závod FIA Hill Climb Masters 2016, vlastně souboj národních týmů, jež se utkají v jediném závodě, a volba padla právě na Ecce Homo (druhý ročník, první se jel roku 2014 v Lucembursku). Budeme tak mít vzácnou příležitost vidět i jezdce z jiných zemí, kteří se mistrovství Evropy pravidelně nezúčastňují. Jsou to třeba Britové, kteří dávají přednost formulovým vozům i pro závody do vrchu, právě pro ně byla trať upravena, protože jejich monoposty mají tradičně menší nádrže paliva, jež na britské sprinty postačují. Pojede se 7. až 9. října 2016...
Závody ve Šternberku patří k nejstarším na našem území, už v roce 1905 trať Ecce Homo byla součástí itineráře dálkové jízdy Vídeň-Vratislav a zpět! Mistrovství Evropy má ve Šternberku dlouhou tradici a zvláště v dobách do roku 1989 představoval tento závod jednu z mála příležitostí vidět u nás špičkové zahraniční jezdce a stroje. V roce 1979 na trati dokonce burácel monopost Tyrrell 007 Ford DFV formule 1, který mimo klasifikaci závodu v exhibiční jízdě představil divákům Švýcar Ruedi Jauslin. Byl to ale skutečný závodní automobil formule 1, s nímž ve Velkých cenách pro organizaci Kena Tyr-rella startoval Jody Scheckter, pozdější mistr světa! V roce 1981 byl šternberský závod prvně zařazen do ME v jízdě do vrchu. Premiéru ovládl Jean-Louis Bos z Francie s prototypem Lola T298 BMW, zatímco absolutním vítězem se stal Dieter Kern na monopostu Alpine-Renault 77/02 F2 (monoposty se do výsledků ME tehdy nezapočítávaly). Hostem prvního ročníku ME 1981 byla nejslavnější česká závodnice Eliška Junková v doprovodu Ing. Milana Jozífa, dlouholetého šéfredaktora časopisu Automobil...
Mistrovství Evropy v jízdě do vrchu je vypsáno od roku 1957 pro sportovní prototypy, ale v některých ročnících byla stejně jako dnes povolena účast monopostů, takže vítězily formule 2 a později třílitrové formule 3000. V seznamu mistrů najdeme slavná jména včetně závodníků formule 1 (Edger Barth, Wolfgang von Trips, Ludovico Scarfiotti, Gerhard Mitter, Arturo Merzario), k největším hvězdám ovšem patří Ital Mauro Nesti, který vítězil ještě v šedesáti a dobyl devět titulů mistra Evropy (vozy Lola, resp. Osella s motory BMW 2.0). Tato kategorie byla později rozdvojena na prototypy a další divizi upravených cestovních a produkčních sportovních vozů, v níž se dařilo i českým závodníkům, stejně jako v Trofeji FIA pro cestovní vozy. Dnes je FIA European Hill Climb Championship nejstarším nepřetržitě pořádaným šampionátem FIA, pokud nepočítáme formuli 1. V posledních sedmi letech je neporazitelný Simone Faggioli, který loni dobyl osmý titul mistra Evropy a sedmý v nepřetržité řadě! Už nestartuje ve všech závodech pro termínovou kolizi s italským šampionátem, kde mu loni patřil jedenáctý titul, ale do Šternberka jezdí velmi rád, stejně jako dříve jeho krajan Mauro Nesti. Letos se ukáže, zda Faggioli vyrovná Nestiho rekord devíti mistrovských titulů, příští rok by ho pak mohl překonat. Rodák z Florencie zahájil sezonu klasicky, pošesté v řadě vyhrál do vrchu Saint-Jean-du-Gard ve Francii, tedy v úvodním závodě, přestože trať byla mírně upravena, a potřetí triumfoval s vozem Norma M20 FC francouzské konstrukce (s britským motorem Zytek 3.0 V8).
Samozřejmě soupeře má, jeho krajan Christian Merli (Osella FA30) byl nejlepší ve druhém závodě na Rechbergu (Rakousko), jehož trať se loni stala osudnou Otakaru Krámskému. Kuriozitou je, že Faggioli a Merli mohou sbírat shodný počet bodů, když první vítězí ve třídě E2/SC (dvoumístné spydery) a druhý ve E2/SS (jednomístné se sedadlem uprostřed jako ve formuli). Před Ecce Homo čeká závodníky portugalská Falperra u Bragy a španělský kopec Al Fito u Arriondas. Ecce Homo je pátým závodem dvanáctidílného šampionátu, který v září uzavře Buzetski Dani v chorvatském Buzetu. Pojede se i na Slovensku (Dobšinský kopec 16. – 17. července). Mezi účastníky evropského šampionátu můžeme fandit českým reprezentantům, našich jezdců se zúčastňuje poměrně dost, a patří k nejlepším. Miloš Beneš (Osella FA 30 Zytek V8) loni vyhrál polskou Limanowu, německé ADAC Glasbachrennen, Dobšinský kopec a finále v Buzetski Dani; celkově mu scházelo osm bodů na Faggioliho při skóre 192:200. V kategorii otevřených sportovních prototypů startují naši další jezdci; například Petr Vítek (Osella PA 20S) byl loni celkově osmý v Evropě, i když na Ecce Homo odpadl.
Uzavřené prototypy (siluety) Lotus Evora/Elise třídy E2/SH nasadil Michl Motorsport, syn Daniel Michl byl celkově třetí (!) za Faggiolim a Benešem, otci Josefu Michlovi (bývalý tovární jezdec Škoda) patřilo celkově dvanácté místo. Vladimír Vitver si opatřil Audi TT-R DTM se čtyřlitrovým osmiválcem, loni byl celkově šestý v kategorii II. Kategorie I pro cestovní vozy je doménou strojů Mitsubishi Lancer EVO, ale loňský mistr Igor Stefanovski z Makedonie už nebude obhajovat, přešel na okruhy ETCC. Také v této kategorii je silná sestava našich jezdců, ve skupině A to jsou především Jaromír Malý a Lukáš Vojáček, další jedou s nižšími úpravami skupinu N, ale Martin Jerman vyměnil Lancer za Lamborghini Gallardo! V kategorii 2 pokračují rovněž formulové vozy, k favoritům patří Italové Fausto Bormolini a Renzo Napione s velkými Reynardy K02 (F3000/F-Nippon). Závody obsazuje až 200 jezdců, takže i na Ecce Homo se bude na co dívat. Vedle stálých účastníků šampionátu patří ke koření jednotlivých závodů domácí borci, na Ecce Homo je to místní Petr Trnka, který z malých formulí přešel na sportovní prototyp.
Převzato z časopisu