Historie
Lancia Stratos HF Stradale – nejzachovalejší Stratos
František Vahala 27.05.2019 06:25
Homologační verze závodních speciálů lákají čím dál víc, protože se s nimi dá jezdit na silnici. Představený exemplář toho za svůj život ale moc nenajel a dnes je zřejmě nejlépe zachovalým kusem svého rodu.
Připomínat jízdní úspěchy Lancie Stratos na poli mezinárodních soutěží v rally by bylo nošením dříví do lesa. Vůz stvořený pro jeden jediný účel – tedy vyhrávání v závodech – zažil největší slávu v 70. letech. Během let 1974 až 1981 si v šampionátu připsal celkem 18 vítězství, přičemž za volantem nejčastěji zářili Ital Sandro Munari a Švéd Björn Waldegard. Lancii to stačilo na tři konstruktérské tituly v letech 1974, 1975 a 1976. Tolik ve zkratce k tomu, jak úspěšným vozem Stratos ve své době byl – a to nemluvíme o tom, kolik radosti a úspěchů přinášel ještě v 80. letech pilotům soukromých týmů. Lancia Stratos je zkrátka i dnes kultem a inspirací.
Pokud jste ve správný čas na správném místě, můžete se občas dostat do těsné blízkosti tohoto fenomenálního závodního nástroje. Při soutěžích historických automobilů lze závodní verze sledovat při ostrých soubojích, a to zejména v Itálii, při rallye San Remo, rally Valpantena Storico, Rallylegend v San Marinu či dalších akcích. I nyní způsobuje řvoucí Lancia fanouškům rally husí kůži, a i v dnešním kontextu je enormně rychlá. Jak ale tento jedinečný kus techniky vznikl?
Stratos byl zrozen díky vynalézavosti Nuc-cia Bertoneho a intuici Cesare Fioriho, u Lancie za celý projekt zodpovědného. Stratos je jedinečný hlavně tím, že od prvního návrhu vznikal jako jednoúčelový stroj, který měl změnit svět automobilových soutěží. S tím souvisí nejen vskutku revoluční, výrazně klínovitý profil karoserie ze sklolaminátu, ale i použití motoru Ferrari V6, jehož dodávky po přesvědčování posvětil sám Enzo Ferrari.
Vůz se poprvé ve formě konceptu Zero objevil na Bertoneho stánku na listopadovém autosalonu v Turíně 1970. Tehdy měl ještě motor ze stárnoucí Lancie Fulvia. Právě tento úspěšný model, dominující různým soutěžím v 60. letech, měl v závodech nahradit. Za radikálním, přísně klínovitým tvarem stál Marcello Gandini, jemuž se podařilo stvořit vskutku nezaměnitelný design.
Lancia do projektu dala hodně, a pokud by selhal, což se naštěstí nestalo, přišly by vážné problémy. Už v roce 1971 byl v Turíně představen koncept Lancia Stratos HF, zrozený ve spolupráci se sportovní divizí Lancie, s uprostřed umístěným srdcem z Ferrari Dino.
S dodávkou šestiválce o objemu 2,4 litru souhlasil Enzo Ferrari 2. února 1972, přičemž první motory byly do prototypů montovány na konci května. Situace kolem motorů byla pro Lancii nejasná ještě v srpnu 1972, kdy závodní divize Lancie oznámila, že se jí motor podařilo naladit na 240 koní. Na začátku listopadu se Stratos (ještě jako prototyp) úspěšně účastnil rally Tour of Corsica, ale stále nebylo jasné, jestli Lancia dostane všech 500 motorů, nutných k postavení stejného počtu homologačních speciálů. K průlomu došlo až 14. prosince 1972, kdy Fiat přestal dodávkám bránit a Ferrari mohlo dodat všechny motory.
První vítězství soutěžního Stratosu přišlo 8. dubna 1973 při Firestone Rallye, následovaly úspěchy na Targa Florio a Tour de France Auto, což bylo první významné vítězství. V roce 1973 závodní divize vyrobila první Stratos se čtyřmi ventily na válec a turbodmychadlem. K samotné homolo-gaci došlo 1. října 1974, kdy FIA uznala, že Lancia vyrobila dostatečné množství šasi, karoserií a komponent, aby splnila podmínky pro závodění ve skupině 4. Zatímco Stratos řádil na tratích celého světa, známý svým rozevlátým stylem s krátkým rozvorem, širokou karoserií a motorem uprostřed, vznikaly i silniční verze (stradale). Podle odhadů jich vzniklo až 492 kusů.
Pokud máte dostatečné štěstí a kontakty (či spíše obojí), můžete se i v dnešní době dostat ke skvostnému stroji. My konkrétně jsme měli tu čest důkladně prozkoumat silniční verzi Stradale, v pořadí 323. vyrobenou, která patří k nejzachovalejším vozům svého druhu. Od svého vzniku v roce 1975 totiž vystřídala jen tři majitele a má najeto pouhých 11 800 km. Historie byla v tomto ohledu skutečně milosrdná – šasi číslo 829AR0 001832 s karoserií Bertone číslo 397 bylo v originální barvě Azzurro a s černým interiérem poskládáno 9. ledna 1975. K registraci na jistého Guida Bignardiho z Palerma došlo 21. února 1975. Ten vůz prodal po 30 letech jistému Carlu Pungettimu z Boloně, jenž ho po dalších deseti letech prodal současnému majiteli.
Hodně jasná a přehledná historie jen dokresluje stav vozu, který nebyl nikdy renovován a v průběhu času zůstal zcela originální – a to včetně absence volitelného zadního spoileru a vzduchového deflektoru na střeše. Zub času se výrazně neprojevil ani na originálním laku; interiér je taktéž zcela původní, a to včetně čalounění sedadel, jež jinak často podléhá zkáze. Nechybí ani kompletní dokumentace.
Stratos fascinuje i dnes. Svým nekompromisním vzhledem, funkčností i nezaměnitelnou siluetou. Interiér silniční verze je jednoduchý a funkční, ale nezapře ani pověstnou italskou eleganci. Pokud se vám podaří nasoukat se do interiéru, všimnete si zejména faktu, že budete mít nohy trochu doprava – pedály jsou spíš uprostřed než vlevo, protože kraje interiéru vyplňují boule podběhů. Vše podstatné je ale po ruce – volant, řadicí páka pětistupňové převodovky i sedm kruhových ukazatelů všeho podstatného. Při hmotnosti homologační verze 980 kg je dynamika dost působivá, stejně jako hrubý projev šestiválce.
Když se zadíváte na podvozek, překvapí vás subtilnost jednotlivých součástí. Je skoro těžké uvěřit, že na nerovnostech neutrhnete kolo, ale v praxi vše funguje. Pod karoserií se skrývá masivní rám, na první pohled velmi jednoduše a bytelně svařený z jednoduchých ocelových profilů. Není to žádná nádhera, vše nasvědčuje orientaci na funkci, nikoliv estetiku. Motor je skrytý pod masivním vzduchovým filtrem a ani on vás neokouzlí svou krásou. Jenže o to tu nejde, Stratos je jedinečný v jiných ohledech.
Vždy, když se podobně raritní vůz objeví v aukci, jde o důležitý obchod. Ten ukáže, zdali tendence posledních měsíců, během nichž se při aukcích začaly objevovat závodní verze vozů či přímo homologační speciály, pokračuje i přes krizi, která na trh klasických vozů postupně doléhá. I proto bylo dost zajímavé sledovat aukci v rámci letošní výstavy v Essenu, kde se představený Stratos (společně se silniční verzí modelu 037 či Delty S4 Stradale) v pátek 12. dubna dražil. Nakonec byl prodán nad odhadem za 545 000 eur. Naznačuje také, že trh se sice ochlazuje, ale stále existují modely, které svým majitelům dokáží investice zhodnotit – jen to nejsou automobily za pár desítek tisíc eur, ale raritní vozy v jedinečných stavech a s jasnou historií, prodávané řádově dráž. Zřejmě nejlepší dochovaný Stratos tak má nového majitele, jenž ovšem bude muset počítat s jistými investicemi, pokud s vozem bude chtít jezdit.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový atmosféricky plněný vidlicový šestiválec uložený napříč před zadní nápravou; OHC 2V; tři karburátory Weber 40 IDF 28; 2418 cm3 (ø 92,50 x 60 mm); 7:1; 140 kW (190 k)/7000 min-1 a 225 N.m/7000 min-1.
PŘEVODOVKA
Jednokotoučová spojka, pětistupňová manuálně řazená převodovka; pohon zadních kol, otevřený diferenciál.
PODVOZEK
Nosný prostorový rám z ocelových trubek; vpředu nezávislé zavěšení s trojúhelníkovými rameny, vzadu nezávislé zavěšení s trojúhelníkovými rameny a zkrutným stabilizátorem; odpružení vinutými pružinami, vpředu i vzadu teleskopické tlumiče; brzdy kapalinové kotoučové s vnitřním chlazením (ø 250 mm); hřebenové řízení; standardně 14“ kola, pneumatiky Firestone 205/70 VR14.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2180 mm, rozchod kol 1430/1460 mm; d/š/v 3710/1750/1110 mm; hmotnost pohotovostní 980 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 230 km/h; zrychlení 0 – 96 km/h za 6 s; kombinovaná spotřeba se neuvádí (kolem 12 – 15 l/100 km).
TERMÍNY VETERÁNSKÝCH AKCÍ: KVĚTEN 2019
XI. zlínský sraz Porsche
4. – 5. 5., Zlín
Setkání majitelů a příznivců Porsche, vyjížďka přes Slovensko, zakončení v Rožnově
www.porsche-club.cz
Černokostelecké padesátky
4. 5., Kostelec nad Černými lesy
Tradiční sraz a vyjížďka malých motocyklů československé výroby
www.cernokostelecke-padesatky.cz
Stopou slánského Oriona
8. 5., Velvary
Výstava na náměstí, jízda po okolí
www.orionklubslany.cz
Habrovanské otevírání šoupátek
8. 5., Habrovany (okr. Vyškov)
Setkání HV do roku 1965 v habrovanském zámeckém parku
www.habrovany.cz
40. soutěž elegance Roztoky
8. 5., Roztoky u Prahy
Soutěž elegance pro všechny kategorie a ročníky HV
www.vccpraha.cz
VIII. májová jízda
11. 5., Stříbro
Jízda HV okolím Stříbra se zkouškami zručnosti a znalostí motorismu
www.stribrskyveteranclub.cz
Úterský kopec
11. 5., Úterý
Jízda pravidelnosti HV do roku 1965
www.vccplzen.eu
Křivonoska 2019
11. 5., autokemp Křivonoska
49. ročník mezinárodní rallye pro HV do roku 1954
www.veterancarclubcb.cz
Legendy
17. – 19. 5., Praha, Výstaviště Holešovice
5. ročník automobilové slavnosti LEGENDY
www.legendy.cz
Rallye Český Krumlov
17. – 18. 5., Český Krumlov
47. ročník automobilové soutěže (FIA)
www.rallyekrumlov.cz
Veteráni Valašskem 2019
18. 5., Rožnov pod Radhoštěm
Soutěž HV, orientační jízda v kategoriích
www.autoklubroznov.cz
Jarní Sosnění
18. 5., autodrom Sosnová
Závody závodních a sportovních historických automobilů
www.veteranskerojeni.cz
Veteráni pro Kociánku
22. 5., Brno-Královo pole
Přijďte svézt postižené děti svým HV!
www.veteranbrno.cz
O zlomenou poloosu
24. – 25. 5., Borovinka u Koněšína
Soutěž pro vojenská a užitková HV
www.vcctrebic.cz
Veteran Rallye Ostrava 2019
25. 5., Ostrava
21. ročník výstavy a závodů HV na motokárovém okruhu v Třinci
www.tvsco.cz
Tatra Treffen
30. 5. – 1. 6., Lázně Bělohrad
40. mezinárodní setkání majitelů a přátel automobilů Tatra
www.tatraclub.at
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)