Historie
Holden Commodore VF II – Velké finále
Jiří Duchoň 29.03.2016 06:03
Poslední australský Commodore je zároveň nejvýkonnějším; uzavírá jednu slavnou epochu...
Australská divize koncernu General Motors představila první Holden Commodore (VB, 1978) jako adaptaci evropského Opelu Commodore s přídí Senatoru A, umožňující zástavbu šestiválcových a osmiválcových motorů. Následovaly modifikace VC (1980), VH (1981), VK (1984) a VL (1986), přičemž druhá generace Holdenu Commodore (VN, 1988) vycházela z Opelu Omega A (facelifty VP 1991, VR 1993 a VS 1995), ovšem prvky závěsů kol byly s ohledem na redukci nákladů převzaty z předchozího Commodore VL. Třetí generace Holdenu Commodore (VT, 1997) odpovídala evropské předloze Omega B a konečně se dočkala nezávislého zavěšení zadních kol, byť v poněkud zjednodušené podobě.
Čtvrtý Commodore (VE 2006; VF 2013) již opustil německé předlohy a stanul na zcela nové koncernové platformě General Motors Zeta, jež měla původně posloužit jako globální základ pro znovuzrození velkých sedanů klasické koncepce v USA a Evropě, ale s ohledem na ekonomickou krizi, spojenou s expanzí nízkonákladových kompaktních konstrukcí, se nakonec kromě Holdenu Commodore objevila prakticky jen ve sportovním Chevroletu Camaro (USA) a čtyřdveřových sedanech Pontiac G8 (bohužel zrušen spolu s celou značkou po bankrotu General Motors 2009) a Chevrolet SS (z Austrálie pro USA), přímo odvozených a také vyráběných Holdenem. Commodore od Holdenu byl každopádně vždy hrdým konkurentem australskému rivalovi Ford Falcon a patřil k nejprodávanějším vozům v Austrálii; zároveň v tom nejlepším slova smyslu obhájcem uspořádání motor podélně vpředu a pohon zadních kol, nicméně jeho dny jsou sečteny. Holden Commodore byl v roce 2015 představen ve své vůbec poslední verzi VF II. Pro řadu Commodore VF II jde prakticky o facelift typu VF (v USA se prodává jako Chevrolet SS, viz AR 3/’14) s modernizovanými nárazníky, maskami a svítilnami (u kombi koncové z LED).
Základní varianta Evoke zůstává beze změn a provedení na LPG bylo z nabídky vypuštěno. Holden Commodore nyní startuje s motory 3.0 V6/185 kW a SV6 má silnější 3.6 V6/210 kW. Model Commodore SS nově disponuje kompresorovým osmiválcem GM LS3 6.2 V8/304 kW (dosud 6.0 V8/260 a 270 kW), jenž sedanům a kombi umožní zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 4,9 sekundy. Standardem je u SS šestistupňová manuálně řazená převodovka, připlácí se za samočinnou se shodným počtem převodových stupňů, jež má řazení páčkami pod volantem a pro kombi Sportwagon je základem. Výfukové potrubí dostalo dvoustupňovou mechanickou regulaci zvuku, kola mají průměr osmnáct palců a podvozek se dočkal tužšího odladění; dražší verze SS V přidává například barevný displej Head-Up, kapotu s ventilačními otvory a specifické zadní svítilny. Špičkový SS V Redline vyniká dvacetipalcovými kovanými ráfky či brzdovou soustavou Brembo na všech kolech. Mohutný motor LS3 mají také varianty Caprice V a Calais V. Holden Commodore VF II se bude vyrábět zhruba do roku 2018, kdy jej nahradí dovoz jiných vozů od General Motors s pohonem předních kol. O zrušení značky, uvedené v roce 1948, se však zatím naštěstí neuvažuje.
Převzato z časopisu