Historie
Holden - Svět protinožců
Tom Hyan 04.12.2008 15:00
Dvojí jubileum mají také u General Motors; zatímco největší (stále ještě) automobilový koncern světa slaví 100 let, jeho australská značka Holden si připomíná šedesátiny. Na rozdíl od Opelu a Vauxhallu byla její produkce osobních automobilů spřízněna s General Motors hned od samého počátku.
Přestože Holden je vlastně australským národním vozem, jeho výrobce postupně exportuje na více než sedm desítek trhů včetně Evropy a USA, i když pod jinými koncernovými značkami. Oslavou jubilea australské značky je velké stříbrné kupé Holden Coupe 60, které slavilo premiéru na autosalonu v Melbourne 2008. Vzniklo na platformě sériového sedanu Holden VE SS s nezkráceným rozvorem 2915 mm (délka 4837 proti 4894 mm), ale s unikátními koly 21“, obutými do pneumatik Kumho. Pod kapotou je osmiválec GM 6.0 V8 o výkonu přes 270 kW (367 k), jenž pohání zadní kola prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky. Coupe 60 je narozeninovým dárkem všem příznivcům naší značky, říká Mark Reuss, nový ředitel divize GM Holden.
GM Holden v roce 2008 slaví 60. výročí automobilů této značky; 50. výročí od založení továrny v Elizabethu (SA) nedaleko Adelaide, jež je od roku 1988 jediným výrobním závodem australské značky; 40. výročí sportovně laděných vozů Monaro a 30 let od uvedení prvních sedanů Commodore. Pro Australany má Holden zvláštní význam, je to totiž výrobce jejich prvního automobilu Holden 48‑215, který sice nezapře konstrukci General Motors (GM), ale vznikl speciálně pro Austrálii. Po stavbě a testování tří prototypů na polygonu GM v Milfordu (USA) se v roce 1946 tým vybraných amerických specialistů a třiceti australských konstruktérů vrátil do Austrálie, aby postavil čtvrtý a pátý zkušební prototyp.
Přesně po ujetí 79 129 mil (127 319 kilometrů) byl pátý prototyp vyhlášen za vzorek pro sériovou výrobu. Za přítomnosti tisícovky hostů se výroba rozběhla 29. listopadu 1948 v závodě Fishermen’s Bend v přístavu Melbourne (Victoria), v lednu 1949 už vznikalo deset vozů denně. Celková produkce prvního typu, šestimístného sedanu se šestiválcem OHV 2166 cm3 o výkonu 45 kW (61 k)/3800 min‑1, překročila 120 tisíc vozů. Následoval vylepšený FJ v říjnu 1953 a od té doby se datuje označování automobilů Holden kódem ze dvou písmen. Vznikl nespočet různých typů, většinou velkých sedanů. V srpnu 1990 byl vyroben pětimiliontý Holden (VN Calais). V modelovém roce 2008 se prodávají velké VE (Omega, Berlina, Commodore, Calais, SV6, SS, Ute), reprezentativní WM (Caprice), ale také SUV Captiva (CG), pikap Rodeo (RA od Isuzu) a kompaktní typy EP (Epica), AH (Astra), JF (Viva) a TK (Barina). Produkce v Elizabethu je soustředěna na vozy s platformou GRWD (velká, pohon zadních kol); menší typy se do Austrálie dovážejí z jiných závodů GM.
Historie je však ještě delší. Rodina Holdenů měla sedlářství v Adelaide od 1850 (James Alexander Holden), ale už v roce 1885 firma Holden & Frost opravovala bryčky a jiné koňské povozy, v roce 1914 zhotovila první karoserii a od roku 1917 jako Holden’s Motor Body Builders, Ltd., dodávala automobilové karoserie. Získala výhradní smlouvu s General Motors (Australia) Pty., Ltd., a v roce 1931 po vzájemné fúzi vznikla společnost General Motors-Holden’s Pty., Ltd. (GMH). Spolupráce nabrala na obrátkách, GMH záhy dodávala díly a karoserie pro britské automobily Vauxhall a Bedford (nákladní) a pro americké (či kanadské) výrobky GM značek Cadillac, Buick, Oldsmobile, Pontiac, Chevrolet a užitkových GMC a Maple Leaf. Po roce 1939 se zaměřila na zbrojní výrobu (včetně třiceti tisíc karoserií vojenských vozidel), ale když se znovu meče přetavily v pluhy, pustila se investicí tehdejších 8,5 milionu australských liber do přípravy produkce prvního vlastního australského automobilu.
Miliontý automobil Holden vyjel ze závodu v Dandenongu (Victoria) v říjnu 1962, o tři roky později byl dvoumiliontý vyroben v Pagewoodu (NSW). Export byl zahájen navzdory velké domácí poptávce už v roce 1954, a to samozřejmě na Nový Zéland, později se z australských dílů Holdeny montovaly v Jižní Africe, Indonésii, Trinidadu, na Filipínách a na Novém Zélandu. V Austrálii vznikly vlastní vývojové centrum a designerské středisko GMH (dnes mají Australané na starosti v rámci koncernu GM právě velké osobní vozy s pohonem zadních kol), zkušební polygon v Lang Langu (Victoria) a další aktivity GM včetně výroby domácích elektrospotřebičů Frigidaire v Dandenongu (od 1957) a montáže vozů Chevrolet, Pontiac a Bedford.
Během let se rozběhla produkce motorů (mj. pro Opel a GM Daewoo), miliontý motor Family II byl vyvezen v roce 1988. Holden krátce spolupracoval také s Nissanem a Toyotou (podobně jako GM v USA). V roce 1988 byla výroba automobilů soustředěna do Elizabethu, v roce 1998 získala společnost jednoduchý název Holden, Ltd., předtím od roku 1985 působila jako Holden’s Motor Company (automobily) a Holden’s Engine Company (motory). V roce 2003 investovala 400 milionů dolarů do výroby motorů GM Global V6 ve Fishermen’s Bend (Melbourne), kde je také vývojové centrum a dovozce značek Hummer, Saab a Cadillac; pokračují rovněž Dandenong (nyní centrum náhradních dílů) a Lang Lang (zkušební dráhy). V roce 2007 byl podvanácté za sebou Holden Commodore nejprodávanějším vozem roku v Austrálii, začala produkce americké (Pontiac G8) a britské exportní verze (Vauxhall VXR8), zatímco do Brazílie se Commodore vyváží už jedenáctý rok pod značkou Chevrolet. V boji s australskými vozy Ford Falcon vyhrál Commodore domácí mistrovství v závodech cestovních automobilů V8 Supercar na okruzích (2007 Garth Tander, 2006 Rick Kelly).
Zdroj: Automobil 10/08
Autor: Tom Hyan