Historie
GIORGETTO GIUGIARO – ITAL DESIGN – MISTROVA JUBILEA
Tom Hyan 25.01.2019 06:54
Na autosalonu v Paříži jsme opět potkali Giorgetta Giugiara, když se svým synem Fabriziem představoval kreaci GFG Sibylla GG80, jejíž číselné označení je připomínkou životního jubilea jednoho z nejslavnějších automobilových designérů. Starší z Giugiarů pracoval jen pro ty nejlepší, než spolu s Aldo Mantovanim založil vlastní studio, pojmenované Ital Design (později Italdesign). Během padesáti let tam vytvořil nezapomenutelné kreace, ať už autosalonové studie, nebo automobily, které v milionových sériích dobyly svět! V roce 2010 se kapitálově spojil s Volkswagenem, aby nakonec zjistil, že pracovní procesy ve velkém koncernu jsou odlišné od soukromého centra designu. A tak zase odešel a pokračuje se synem Fabriziem na vlastní pěst.
Giorgetto Giugiaro se narodil 7. srpna 1938 v Garessiu v italské provincii Cuneo. Jeho otec Mario, děd Luigi a praděd Paolo byli umělci, malíři a hudebníci. Mario často opravoval fresky v kostelích, ale Giorgetto odešel do Turína ve čtrnácti, aby studoval figurální kresbu. Jako chlapce z venkova ho automobily příliš nezajímaly, většinu času trávil ve volné přírodě, pomáhal otci a účastnil se mnoha aktivit organizovaných jeho matkou. V Turíně se objevily Giorgettovy kresby na výstavce karikatur automobilů, což vzbudilo pozornost zástupců Fiatu, a tak záhy kreslil v Centro Stile Fiat. Podpořil ho sám věhlasný konstruktér Dante Giacosa, později jej přijal Nuccio Bertone a jmenoval šéfdesignérem (1959 – 1965), pak Giorgetto pokračoval v karosárně Ghia (do 1968). Také v tomto raném období se podílel na designu mnoha krásných vozů, k nimž patří kupé Alfa Romeo 2000/2600 Sprint a Giulia Sprint 1600 GT, ISO Rivolta a Grifo, BMW 3200 CS, De Tomaso Mangusta, Maserati Ghibli, elektromobil Rowan a mnohé další.
Chtěl se však osamostatnit, a tak s Aldo Mantovanim dne 13. února 1968 založil firmu Ital Design – S.I.R.P. v Moncalieri u Turína. V ní od počátku tvořil nejen návrhy sériových osobních automobilů (do světa vyjelo přes 50 milionů vozů, jež nesou Giugiarovu pečeť), ale také krásné designové kreace. Bylo jich více než 200, pouhý výčet by se nám nevešel do časopisu. První studií byla 1968 Bizzarrini Manta a druhou 1969 Alfa Romeo Iguana, záhy po svém zrodu vystavená rovněž v Praze. Ze sériových automobilů se stylem Ital Design zaslouží zmínku například první VW Golf, Scirocco a Passat; Alfa Romeo Alfasud a Alfetta; Fiat Panda, Uno a Croma; Lancia Delta, Prisma a Thema; Hyundai Pony, Stel-lar a Sonata; Renault 19 a 21; Seat Ibiza a Toledo atd. V současné době společnost Italdesign z Moncalieri (od 2010 součást VW Group) ztratila veškeré vazby na svého zakladatele Giorgetta Giugiara, který spolu se synem Fabriziem v roce 2015 prodal zbývajících 9,9 % podílu Volkswagenu a založil nový podnik GFG Design (Giorget-to e Fabrizio Giugiaro Design).
Od počátku své tvorby měl Giugiaro úzký vztah k Československu. Ze spolupráce našeho časopisu Automobil a jeho šéfredaktora Ing. Milana Jozífa vznikla tisková zpráva Ital Designu v českém jazyce pro výstavu IEMA 1970 (Člověk a automobil) v Praze, z níž citujeme: „Vážení přátelé, jak je vám snad již známo, byla v roce 1969 navázána spolupráce mezi Automobilovými závody, n.p., Mladá Boleslav, a naší firmou Ital Design na přípravě nových modelů Škoda. Věříme, že spolupráce přinese československým výrobcům automobilů stejné výhody jako jiným významným automobilkám v západních státech, pro něž pracujeme, neboť naše firma se nachází přímo v centru pokročilého italského automobilového průmyslu, jenž jak pro svůj moderní styl, tak nejnovější výrobní technologie dochází ke stále většímu uznání v celém světě. Na rozdíl od většiny jiných výtvarných studií, které navrhují nový styl karoserií a stavějí prototypy, zpracovává Ital Design kompletní výrobní dokumentaci pro sériovou výrobu automobilů. Naše firma je pro tuto práci velmi dobře vybavena a vedle výtvarného studia pro styling má vysoce specializovaná oddělení konstrukce, technologie a přípravků.“
Na výstavě IEMA 1970 v Praze pak Ital Design vystavil koncepční studii kupé Iguana (premiéru měla na Turínském autosalonu 1969), postavenou na podvozku Alfa Romeo 33/2 Stradale s dvoulitrovým vidlicovým osmiválcem o výkonu 169 kW (230 k)/8800 min-1, uloženým před zadní poháněnou nápravou. Největší zvláštností nízkého kupé byla sedadla, jejichž potah tvořil jakousi vestu, do níž se jezdec (resp. spolujezdec) zapnul místo připnutí bezpečnostními pásy! Ty ve voze zcela chyběly, vesty je nahradily. V roce 1971 přinesl Automobil číslo 10 ve spolupráci s Giugiarem plakát jeho další (čtvrté) studie Tapiro, kupé na podvozku VW-Porsche 914/6, a obsáhlé představení Ital Designu, jeho vedoucích pracovníků, provozů a náplně práce. Gior-getto Giugiaro a jeho Ital Design pak opravdu několik návrhů automobilů Škoda 1250/1500 klasické koncepce s motorem vpředu a pohonem zadních kol vytvořil, ale k jejich sériové výrobě nikdy nedošlo. Giugiaro byl natolik zklamán tímto nezdarem, že na Československo poněkud zanevřel.
Italdesign Giugiaro z Moncalieri vytvořil nepřeberné množství designových návrhů, a to nejen na osobní automobily, ale také vozy užitkové (např. Truck of the Year 1992 IVECO Eurocargo), autobusy, motocykly, traktory i další průmyslové výrobky. Spolupracoval s největšími automobilkami světa a rád vzpomíná na to, když ho Volkswagen pozval poprvé do Wolfsburgu s tím, aby navrhl alespoň tak dobrý automobil, jakým byl Fiat 128, Vůz roku 1969/1970 (COTY), který tam právě podrobovali důkladnému rozboru. Giugiaro to tedy udělal, a jeho Volkswagen Golf přežil stoosmadvacítku a dobyl ještě více zákazníků. Přelomový byl rovněž Seat Ibiza první generace v roce 1984, vlastně přechod španělské značky k vlastním konstrukcím, Giugiaro tím ale nazlobil Fiat, pro nějž navrhl podobné malé vozy Uno (1983) a Panda (1980), protože právě Fiat byl do té doby licenčním partnerem Seatu. Posledním velkým klientem Giugiara byl opět Volkswagen, než se italský mistr designu v roce 2015 znovu vydal vlastní cestou. Nejnovější luxusní čtyřsedadlový automobil GFG Sibylla GG80 je výsledkem spolupráce s čínským partnerem Envision Energy, jenž dodal elektrickou poháněcí soustavu. Přes pět metrů dlouhý sedan má jméno nejen po bájné Sibylle, ale také po Sibille, matce Giorgetta Giugiara.
Převzato z časopisu