Historie
Chateau Loučeň Concours d’Elegance 2015 – Super kvalita
Tom Hyan 26.08.2015 05:30
Třetí ročník Soutěže elegance na zámku v Loučeni nabídl opravdové skvosty světové úrovně...
Nejrůznějších srazů, výstav, jízd a závodů historických vozidel se v České republice koná každým rokem stále více a více, ovšem v řadě případů jde organizátorům spíše o počet zúčastněných, než o hodnotu exponátů. Do společnosti těch nejvýznamnějších se teprve v roce 2012 zařadila Soutěž elegance na zámku v Loučeni, jež se soustředí na to nejlepší z tradic meziválečných podniků Concours d’Elegance. A to nikoli počtem vystavovaných vozidel, ale především jejich kvalitou, přičemž výběr prochází náročným sítem. Soutěž vznikla zásluhou JUDr. Bohuslava Kleina, známého sběratele historických vozidel, a vedení společnosti Scuderia Praha, jediného autorizovaného prodejce a servisu vozů Ferrari a Maserati v České republice. Letošní ročník byl vlastně třetí, protože od druhého si jeho autoři dali roční pauzu, aby zajistili kvalitnější účast (dvouletý cyklus má také například Le Mans Classic či nové setkání veteránů na Montlhéry).
Zámecký park v promyšleně rozvržené expozici tentokrát zaplnilo ne méně (ale ani ne více) než 86 historických vozidel, z nichž prakticky každé by si zasloužilo odvézti jednu z vypsaných cen. Bohatý dvoudenní program zpestřily doprovodné akce včetně workshopů a přednášek odborníků z automobilového oboru, ale také módní přehlídky, výstavy obrazů a umění (samozřejmě s automobilovou tematikou), pivní show Pilsner Urquell nebo prohlídky zámku, jeho parku a unikátního labyrintária (celý areál se rozkládá na ploše šestnácti hektarů). Zámecká slavnost se nesla v duchu několika významných událostí. Především se poprvé mezi vystavovatele oficiálně zapojila naše největší automobilka Škoda Auto, která si letos připomíná několik významných výročí, z nichž podtrhujeme 120. jubi-leum založení společnosti Laurin & Klement v Mladé Boleslavi (1895), či vyrobení prvního skutečného automobilu typu A, známé voituretty (1905). Expozice patřila k největším a zahrnovala všechny epochy existence továrny od časů motocyklových po automobilové, a to výběrem exponátů jak z továrního muzea Škoda Auto, tak od různých sběratelů.
Mezi jednostopými typy Laurin & Klement byly jednoválce, dvouválec i čtyřválec (replika typu CCCC), mezi automobily první dvouválec typu A, stejně jako stroje víceválcové, přičemž automobilka neopomněla ani historii sportovní, již završovaly typy Supersport 966 (1950), 1100 OHC Spider (1957; kupé se nedochovalo) a Škoda 130 RS (model 1978). Neuvěřitelná byla expozice prostějovských automobilů značky Wikov (Wichterle & Kovářík), kterou Jiří Kohlíček označil za znovuobjevenou automobilovou hvězdu; pořadatelům se totiž podařilo shromáždit sedmnáct kousků, tedy bezmála všechny dochované vozy značky, jež lze v současné době u nás převézt a vystavit. Zastoupeny byly všechny typy od nejstaršího Wikov IV/16 ročníku 1925 z Veteran Areny Olomouc přes základní modely 7/28 především v dvoumístných sportovních (závodních) verzích a klasické typy 35, resp. 40; nechyběly ani obnovy osmiválců Wikov 70 a zrekonstruovaná replika aerodynamického automobilu zvaného Kapka na podvozku Wikov 35.
Přímo před hlavním vchodem zámku byl prezentován výkvět československé meziválečné aerodynamické školy. Přítomným se naskytl naprosto jedinečný pohled na bok po boku řazenou mladoboleslavskou Škodu Popular Monte Carlo (1937) v působivém černém provedení, prostějovský Wikov 35 Kapka (1931), jemuž snad chyběla jen vrtule na přídi, kopřivnickou Tatru 77 (1936), oceněnou na Soutěži elegance 2014 v kalifornském Pebble Beach, a brněnskou Zetku Z4 pro slavný závod 1000 mil československých (1933). Tým organizátorů se letos rozhodl udělit ocenění ve čtyřech kategoriích, a to před rokem 1945, po roce 1945, Laurin & Klement/Škoda (shromáždili 25 vozů a motocyklů) a Wikov (vystaveno plných 17 automobilů této dávno zaniklé značky). Pětičlenné odborné porotě předsedal Karel Kupka, vydavatel měsíčníku Motor Journal, a náš magazín Automobil Revue v ní byl zastoupen Jiřím Duchoněm, novým reprezentantem České republiky v evropské jury Car of the Year, a nezávislým publicistou Janem Tučkem. Návštěvníci si samozřejmě mohli prohlédnout také automobily jiných značek, třeba poněkud pitoreskní Hurtu DC (1907), závodní Bugatti T13 Brescia (1922), impozantní Voisin C3L (1925), hned pět strojů Hispano-Suiza, dva Duesenbergy a řadu dalších.
Mezi novějšími exponáty vynikaly vzácné kupé Morgan Plus 4 Plus, neúspěšný pokus o modernizaci britského kla-sika (ze šestadvaceti vyrobených jsou dva v České republice!), poslední francouzský luxusní automobil Facel-Vega HK 500 (dílo Jeana Daninose s velkoobjemovým motorem Chrysler V8, ukončené typem Facel II v roce 1964), několik typů Aston Martin, Jaguar, Ferrari a dalších. Vůz Lancia Stratos HF reprezentoval iniciativu společnosti Engine Prague, a to založení prvního investičního fondu historických vozidel se sídlem v České republice, jehož prvním nákupem je soutěžní automobil Alpine-Renault A 110, záhy následovaný dalšími významnými typy. Porotci na Loučeni při volbě laureátů zohledňovali široké spektrum parametrů od celkového dojmu a hodnotnosti přes stupeň původnosti až po kvalitu renovace, a i když byla konkurence opravdu mimořádně silná, shodu nakonec nalezli překvapivě snadno. Pohár pro vůz vyrobený před rokem 1945 tak získal vzácný francouzský landaulet Farman A6B (1925) z portfolia Auto Veteran Company, třídu po roce 1945 vyhrál roadster Nash-Healey s karoserií podle návrhu Pininfarina (1952), jako nejlepší mladoboleslavský výrobek byl vyhodnocen faeton Laurin & Klement typu RK/M (1913) z Národního technického muzea v Praze a v kategorii prostějovských automobilů zvítězil elegantní kabriolet Wikov 40 (1936) z Veteran Areny v Olomouci. Jako pověstná červená nit se novodobou tradicí Soutěže elegance v Loučeni vine jméno karosáře Oldřicha Uhlíka, jehož cenu tam každý rok obdrží automobil zvolený návštěvníky. Ti letos udělili Cenu Oldřicha Uhlíka kompresorovému Duesenbergu SJ (1932); předávala ji majiteli vozu paní Milada Vepřeková, dcera Oldřicha Uhlíka. Originální ceny, působivé plechové siluety klasických automobilů, vyrobil Jiří Kladívko Rožnovský pro vítěze jednotlivých kategorií. Další ročník Soutěže elegance na zámku Loučeň se očekává v roce 2017. Pořadatelé již dnes vybírají a registrují zájemce o vystavení svých automobilů.
Převzato z časopisu