Historie
7 CASTLES TRIAL – Sedm hradů potřetí
František Vahala 28.06.2017 06:07
Představujeme
Koncept setinových rallye se v ČR úspěšně rozvinul, o čemž svědčí i úspěch třetího ročníku soutěže 7 Castles Trial, jež se v sobotu 22. dubna prohnala Českým středohořím. Jak to probíhalo?
Soutěž 7 Castles Trial je koncipována jako intenzivní jednodenní trénink před samotnou sezonou. O jeho náročnosti svědčí i fakt, že na účastníky během dne čekalo celkem sedm testů přesnosti plus dvě tajné zkoušky. Všechny zmíněné testy, rozmístěné pravidelně podél 230 km dlouhé trasy, bylo nutné zajet na setiny sekundy přesně, což je relativně složité. Start i cíl byl podobně jako vloni v Engine Classic Cars Gallery v Outlet Arena u Tuchoměřic. V sobotu 22. dubna zde čilý ruch panoval již od brzkých ranních hodin, protože první vůz startoval v 8:46 a do té doby muselo všech 70 posádek projít registrací a kontrolou. Oblohu sice halila hustá mračna a občas i pršelo, ale i přes toto vyloženě aprílové počasí nakonec vystartovalo 69 automobilů. Startovní pole setinových soutěží se dělí do několika kategorií – nejstarších, meziválečných automobilů je poskrovnu, zlatý střed tvoří sportovní modely z 50. a 60. let a čím dál větší skupina fanoušků vyráží s youngtimery ze 70., 80. a výjimečně 90. let.
Pokud by byla vyhlašována soutěž elegance, jistě by ji vyhrála krásná dvoubarevná Praga 1128 Sport z roku 1938, jež mezi startující přivezla skutečnou noblesu. Početná skupina ze Škoda Auto Muzea se také nenechala zahanbit – na start postavila například Škodu Tudor 1101 Cabriolet i Roadster, oba z roku 1948. Mezi další perly startovního pole určitě patřil šestiválcový Jaguar XK OTS 140 z roku 1956, velmi oblíbený růžový Cadillac Coupé DeVille z roku 1958 zase reprezentoval americkou školu. Pestrou směsici automobilů různých, převážně evropských značek ozvláštnilo celkem 14 vozů Porsche, většinou různých verzí kultovní šestiválcové 911, a to včetně modelu 930 Turbo, nebo originální Carrera RS z roku 1973. Jak naznačuje název soutěže, trasa účastníky provedla kolem sedmi hradů a zámků. Prvním bylo Smečno u Slaného, kde i přes deštivé počasí čekaly desítky fanoušků. Následovala rychlá jízda přímo do srdce Českého středohoří přes Peruc, Křesín a Třebenice. Chvíli poté, co svižně jedoucí kolona minula hrad Hazmburk, proběhla pauza na kávu a koláč, kterou zajistila restaurace v Kocourově.
V té chvíli už pomalu přestávalo pršet a obloha se začala trhat, díky čemuž vulkanické kopce Českého středohoří získaly na dramatičnosti. Během rychlého přesunu přes několik průjezdních kontrol a kolem zámku v Dlažkovicích se závod přiblížil do zámeckého vinařství Johann W v Třebívlicích, kde byl naplánován oběd a test přesnosti. Odpoledne se zcela vyčasilo, takže odpočatí a nasycení soutěžící mohli pohodlně polykat další desítky kilometrů malebnou krajinou a nemuseli bojovat se zamlženými okny a slabými stěrači. Přes Lovosice a královské město Litoměřice, které se staly jedním ze sedmi vrcholů dne, dojela kolona do areálu zámku Ploskovice, kde se čekalo na časovou kontrolu a další z rozličných testů přesnosti. Poslední etapa byla s rychlostním průměrem přes 40 km/h relativně svižná, ale vedla většinou po hlavních silnicích přes Roudnici nad Labem a Velvary až do cíle. Před samotným cílem probíhal i složitý test přesnosti, na jehož konci se nacházel tajný test, v němž bylo nutné ujet 30 metrů za 10 sekund.
Tento záludný trik zmátl mnoho posádek včetně favoritů v podobě maďarského dua András Noszvai a Máté Boér z Maďarska, startujícího s NSU 1000 C z roku 1971. Malé vozítko s litrovým motorem je pro setinové soutěže skutečně vhodným nářadím, protože má jasně definovanou, dobře přehlednou karoserii. Motor o výkonu slušných 40 koní si musí poradit s hmotností pouze 670 kg, díky čemuž NSU umí pružně zrychlit a akčně reagovat na případné překážky či záludnosti trati. Jelikož favorizovaná posádka odpadla, během slavnostního vyhlášení vyšlo najevo, že celkovými vítězi se stali zkušení manželé Vítkovi, startující s MG B GT z roku 1972. Stříbro vybojovala dvojice Albert Pance a Anna Ruthová s Jaguarem E-Type Coupé z roku 1962 a bronz patřil posádce Pavel Huňáček a Vojtěch Formánek se Škodou 110 R z roku 1978. Jarní soutěž měla velký úspěch a účastníci si pochvalovali hlavně krásnou trasu, která je zavedla do málo známých, leč o to malebnějších zákoutí Českého středohoří. Organizace v podobě Classicrallye.cz už nyní intenzivně připravuje vrchol letošní sezony, kterým se stane podnik Carlsbad Classic 2017 (14. – 15. 7.). Ten je součástí poháru Classic Trophy, jímž bude oceněna nejlepší posádka při závěrečném podniku sezony v jižních Čechách. South Bohemia Classic přivítá posádky v Českých Budějovicích ve dnech 8. – 9. září. Na základě pozitivních reakcí na 7 Castles Trial se organizace rozhodla, že jarní soutěž pro příští rok připraví v pozměněném, dvoudenním formátu.
Převzato z časopisu