Technika
PORSCHE PANAMERA (971) – Zcela nová konstrukce
Petr Hanke 22.09.2016 06:27
Technika
Porsche Panamera druhé generace je od základu nově navržený vůz. Ještě před oficiální premiérou jsme měli možnost blíže prozkoumat jeho techniku.
Porsche Panamera je z hlediska počtu vyrobených vozů nejmenší typovou řadou svého výrobce. V loňském roce Porsche vyprodukovalo 15 055 kusů (2014: 22 383, 2013: 24 798) tohoto typu, tedy přibližně polovinu produkce řady 911 a jednu šestinu nejúspěšnějšího Porsche roku 2015 – typu Macan (86 016 vozů). Výroba první generace Panamery začala v roce 2009 (viz AR 7/’09) a v roce 2013 ji v rámci modernizace doplnila o 150 mm prodloužená verze. Celková produkce první generace tohoto typu jen těsně překonala hranici 100 tisíc vyrobených vozů. Panamera číslo dvě s kódovým označením 971 si sice zachovává celkovou koncepci svého předchůdce (typu 970), je však zcela novým vozem. Výrobce se snažil vzhled nové generace co možná nejvíce přiblížit kultovnímu typu 911, což je přirozeně vzhledem k délce přesahující pětimetrovou hranici obtížné. Nicméně druhá generace působí jemnějším a kompaktnějším dojmem, než tomu bylo dříve – tento vjem vynikne spíše při reálném kontaktu než z fotografií.
Ve srovnání s předchůdcem došlo u nové generace k prodloužení délky karoserie (+34 mm) i rozvoru náprav (+30 mm), současně se zvětšila rovněž šířka (+6 mm) a výška (+5 mm). Střecha se v zadní části snížila o 20 mm (z estetických důvodů), výrobce uvádí, že prostor pro hlavu zůstal zásluhou nižšího umístění sedadel na stejné úrovni jako dříve. Nová konstrukce umožnila zkrátit přední převis a naopak prodloužit ten zadní, díky tomu jsou proporce dynamičtější. Panamera je postavena na nové generaci podvozkové plošiny MSB (Modularer Standardantrieb Baukasten) s klasickou koncepcí pohonu, jež může být doplněna pohonem všech kol. Na stejném základě budou představeny i další vozy, především značek Porsche a Bentley, tato platforma je navržena pro čtveřice délek rozvoru a je rozdělena na přední, střední a zadní část. Podobně jako v aktuální generaci Porsche 911, také v karoserii Panamery se uplatňuje kombinace různých druhů materiálů na nosné struktuře a povrchových dílech karoserie.
Nejexponovanější místa jsou vyrobena z tvrzené bórové oceli, v hojné míře je nyní nově zastoupen hliník (31 % oproti 10 % u první generace), a to především v přední části vozu (kvůli rozložení hmotnosti mezi nápravy, činí 54,4:45,6 %), kompletně jsou z něj vyrobené povrchové díly karoserie. Využívají se pokrokové technologie spojování ocelových a hliníkových dílů, kromě lepení jde například o lemování. Výsledkem je mezigenerační snížení pohotovostní hmotnosti u verzí Turbo ve výši 50 kg. S novou karoserií souvisí i nový podvozek. Cílem vývoje bylo zvětšení rozdílu mezi komfortním a sportovním nastavením. Samotný podvozek je vpředu tvořen dvojitými příčnými rameny a vzadu novou nápravou s pětiprvkovými závěsy. Všechny hlavní součásti podvozku jsou vykovány z hliníkových slitin. Například spodní ramena přední nápravy jsou s pomocným rámem spojena pomocí hydraulických silentbloků. Řízení s elektromechanickým posilovačem je vybaveno v závislosti na úhlu natočení volantu proměnným převodem, samozřejmostí je aktivní funkce vracení volantu do přímé polohy ve výjezdu ze zatáček. Vůbec poprvé u značky Porsche nová Pa-namera využívá pro komunikaci mezi jednotlivými systémy rychlou sběrnici FlexRay (u koncernu Volkswagen byla zavedena v aktuálním Audi A8). Porsche tak mohlo integrovat jednotlivé systémy do jednoho řídicího celku, který označuje 4D Chassis Control. A jakými aktivními prvky podvozku Panamera disponuje?
- Aktivně řízený pohon všech kol PTM (Porsche Traction Management) s trvale poháněnými zadními koly, k nimž elektronika pomocí vícelamelové spojky (max. 1000 N.m) připojuje pohon předních kol.
- Vzduchové odpružení s aktivními tlumiči PASM (Porsche Active Suspension Management) je standardem verze Turbo, pro ostatní je připraveno za příplatek. Vzduchové vzpěry jsou nově tříkomorové, takže poskytují požadované větší rozpětí mezi komfortním a sportovním nastavením (nejměkčí nastavení: 14 N/mm, nejtvrdší 36 N/mm). Objem vzduchu se zvětšil o přibližně 60 procent. Kromě standardního nastavení lze zvýšit světlou výšku o 20 mm, nebo naopak ve vysokých rychlostech dojde k přiblížení přední části k silnici o 28 a zadní o 20 mm. Charakteristika vzduchového podvozku je naladěna specificky pro každou verzi.
- Řízení zadních kol do Panamery přechází z modelů 911. Do rychlosti přibližně 50 km/h se zadní kola natáčejí opačným směrem oproti předním (maximální úhel 2,8 stupně), nad tuto rychlost se natáčejí stejným směrem. Spolu s řízením zadních kol má řízení předních kol ve střední poloze menší převod, který je kompenzovaný právě pohyblivými zadními koly. Pohyb zadních kol zajišťuje krokový elektromotor umístěný v přední části zadní nápravy.
- Stabilizátory s proměnnou tuhostí PDCC Sport (Porsche Dynamic Chassis Control Sport) omezují naklánění karoserie. Systém je na rozdíl od předchozí generace regulován elektromechanickými akčními členy.
- Aktivní zadní diferenciál PTV Plus (Porsche Torque Vectoring Plus) změnou svornosti rozděluje točivý moment mezi zadními koly a optimalizuje například akceleraci z ostrých zatáček.
Porsche dále zdokonalilo brzdovou soustavu typu Panamera. Standardem jsou pevné brzdové třmeny a plovoucí ocelové brzdové kotouče na všech kolech. Na přání lze pro všechna tři provedení objednat karbon-keramickou brzdovou soustavu PCCB (Porsche Carbon Ceramic Brake) s předními kotouči o průměru 420 mm a rozměrnými 10pístkovými žlutě lakovanými brzdovými třmeny. Druhá generace Porsche Panamera je vybavena novou generací pohonných jednotek. Prozatím byly představeny tři verze, které v budoucnu doplní další, a to včetně hybridních. Pro nové motory je charakteristické přeplňování pomocí dvojice turbo-dmychadel umístěných mezi řadami válců. Toto řešení zkracuje reakční časy turbo-dmychadel a umožňuje přesnější regulaci celého systému. Společnými vlastnostmi nových motorů jsou úhel rozevření válců 90 stupňů, blok i hlavy válců vyrobené z hliníkových slitin, stejně jako přímé vstřikování s centrálně umístěnými vstřikovači. Pro osmiválec je charakteristické speciální pokrytí vnitřních ploch válců ocelovým nástřikem (tloušťka 150 mikrometrů), snižujícím tření a spotřebu oleje. Sací i výfukové vačkové hřídele jsou vybaveny systémem VarioCam Plus spojujícím variabilní časování (rozsah 50 stupňů) a možnost proměnného zdvihu ventilů. V šestiválci se tento systém používá kromě jiného pro zvýšení účinnosti při částečném zatížení. V něm dojde ke zmenšení času otevření sacích ventilů, což zkracuje kompresní část pracovního cyklu ve srovnání s expanzí.
V kombinaci s větším kompresním poměrem se tak právě v částečném zatížení dosahuje větší účinnosti. Zážehový osmiválec verze Turbo využívá systému VarioCam Plus k deaktivaci čtveřice válců (dva v každé řadě válců), jež při částečném zatížení přináší snížení spotřeby paliva až o 20 procent. Systém pracuje v rozmezí otáček 950 a 3500 min-1 a v situaci, kdy není potřeba větší točivý moment než 250 N.m. Nový motor přeplňuje dvojice dvoukomorových turbodmychadel umístěných vedle sebe s protisměrně se otáčejícími turbínami. Připravena je též funkce krátkodobého zvýšení točivého momentu (20 sekund), kterou lze aktivovat tlačítkem Sport Response Button na volantu uprostřed voliče jízdních režimů. Třetím motorem nabízeným pro typ Panamera je osmiválcový „turbodiesel“ 4,0 litru. Jde o motor odvozený z jednotky použité v Audi SQ7 (viz AR 6/’16). Na rozdíl od něj mu však chybí elektrický kompresor. Přeplňování v tomto motoru pracuje buď pouze s jedním, nebo s oběma turbodmychadly (obě mají proměnnou geometrii rozváděcích lopatek).
V otáčkách do přibližně 2200 min-1 vycházejí výfukové plyny z motoru pouze jedním výfukovým ventilem z každého válce, od nějž vedou k hlavnímu turbodmychadlu. Naopak od 2700 min-1 se již plně otevírá i druhý výfukový ventil, a spaliny tak putují rovněž k druhému turbodmychadlu. Vznětový motor je vybaven nejen proměnným časováním sacích i výfukových ventilů, ale také systémem deaktivace poloviny výfukových ventilů (pomocí posuvného členu na vačkovém hřídeli). Spolu s novými motory se představuje i nová generace dvouspojkové osmistupňové převodovky PDK (Porsche Doppelkupplung). Nová převodovka je o 140 mm kratší než předchozí sedmistupňová, a vytvořila tak prostor pro elektromotor hybridní verze mezi ní a motorem. Charakteristickou vlastností je širší rozpětí převodových poměrů a rychlejší časy řazení. V nové Panameře uvedlo Porsche také novou koncepci interiéru, asistenčních systémů a multimédií, která se jistě rozšíří i do dalších modelových řad. O těchto novinkách ale přineseme více informací v příštím Automobilu, kde se podělíme rovněž o naše první jízdní zážitky za volantem tohoto luxusního Gran Turisma.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazené vidlicové (90˚) šesti- a osmiválcové motory, přeplňované dvojicí turbodmychadel umístěných mezi řadami válců, uložené podélně vpředu, DOHC 4V, zážehové motory proměnné časování a zdvih ventilů Vario-Cam Plus (sacích i výfukových), elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; a) Panamera 4S: zážehový V6, 2894 cm3 (ø 84,5 x 86,0 mm), 10,5:1, 324 kW (440 k)/6600 min-1 a 550 N.m/1750 – 4500 min-1; b) Panamera Turbo: zážehový V8, 3996 cm3 (ø 86,0 x 86,0 mm), 10,1:1, 404 kW (550 k)/5750 – 6000 min-1 a 770 N.m/1960 – 4500 min-1; c) Panamera 4S Diesel: vznětový V8, 3956 cm3 (ø 83,0 x 91,4 mm), 16,0:1, 310 kW (422 k)/3500 – 5000 min-1 a 850 N.m/1000 – 3250 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová dvouspojková převodovka PDK (5,97 – 3,24 – 2,08 – 1,42 – 1,05 – 0,84 – 0,68 – 0,53 – Z 5,22), stálý převod a/b + c) 3,36/3,15. Pohon všech kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce kombinující ocelové a hliníkové části s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení, odpružení a), c) vinutými pružinami a aktivními jednoplášťovými teleskopickými tlumiči, b) tříkomorové vzduchové vzpěry s aktivními tlumiči; vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor (na přání aktivní); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a), c) ø 360/330 mm, b) ø 410/380 mm, na přání karbon-keramické brzdy PCCB; ABS/EBD, PSM/PTM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a proměnným převodem 15,5 (středová poloha) až 9,3:1, na přání řízení zadních kol HAL, převod řízení 14,2 (středová poloha) až 9,3:1, průměr otáčení 11,9 m (HAL 11,4 m); kola a), c) 9J x 19 ET 63/10,5J x 19 ET 62, b) 9,5J x 20 ET 71/11,5J x 20 ET 68; pneumatiky a), c) 265/45 ZR 19 / 295/40 ZR 19, b) 275/40 ZR 20 / 315/35 ZR 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2950 mm, rozchod kol 1671/1651 (b 1657/1639) mm, d/š/v 5049/1937/1423 mm, objem zavazadlového prostoru (VDA) 495 – 1304 l, objem palivové nádrže a + c/b) 75/90 l, pohotovostní hmotnost a/b/c) 1795/1920/1975 kg, koeficient odporu vzduchu a/b/c) cx = 0,29/0,30/0,29.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů a/b/c)
Největší rychlost 289/306/285 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za 4,4/3,8/ /4,5 s, zrychlení 0 – 200 km/h za 16,2/13,0/17,1 s, spotřeba paliva podle metodiky EU 8,1/9,3/6,7 l/100 km; emise CO2 184/212/176 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)