Technika
HYUNDAI NEXO – Vodík podruhé
Lukáš Dittrich 05.09.2018 14:15
Automobilka Hyundai navázala na model ix35 Fuel Cell zcela novým crossoverem Nexo. Také on využívá vodíkový pohon, oproti svému předchůdci je ale ve všem lepší, a hlavně se bude prodávat i na českém trhu.
Alternativním pohonům vládnou hybridy a elektromobily, jenže tím nabídka rozhodně nekončí. Už delší dobu některé automobilky více či méně úspěšně experimentují s pohonem na vodík. Zatímco řešení představené v BMW Hydrogen 7 z roku 2006, kdy se vodík přímo spaloval ve válcích zážehového dvanáctiválce, úspěchu nedosáhlo, palivové články se relativně ujaly. Aktuálně na této technologii pracují například Toyota, Honda nebo Hyundai. Tato automobilka už v minulosti nabídla veřejnosti model ix35 Fuel Cell, označovaný za první masově vyráběný vůz s tímto druhem pohonu, a právě na něj v současnosti navazuje zbrusu nový typ Nexo.
Hyundai Nexo (viz AR 2/’18) přichází v rámci strategie, jež má do roku 2025 přinést hned osmnáct vozů této značky využívajících alternativní systémy pohonu. Minulý rok byl představen koncept, sériové provedení dorazilo letos. Na německém trhu už si vůz můžete objednat, přičemž jeho cena je v přepočtu přibližně 1,8 milionu korun. Nexo ale dokonce dorazí také do tuzemského prodeje, a to už letos na podzim.
Přestože fakticky typ Nexo navazuje na ix35 Fuel Cell (viz AR 5/’13), společného s ním nemá takřka nic. Zásadním rozdílem je už použitá platforma, protože ta byla vyvinuta přímo na míru tomuto typu. Hyundai ovšem nepřipravil techniku pouze pro jediný vůz, brzy bychom se měli dočkat ještě vodíkového sedanu. Nová platforma znamená nižší hmotnost a zároveň možnost nasadit objemnější nádrže. Trojice stejně velkých nádob, kdy dvě jsou umístěné před zadní nápravou a jedna za ní, dává dohromady možnost natankovat šest kilogramů paliva (+0,4 kg oproti ix35 Fuel Cell). Nádoby jsou podle vyjádření techniků stoprocentně těsné, takže i po delším stání zůstane v Nexu stále stejné množství vodíku. Tankování zabere přibližně pět minut a podle normy WLTP vystačí kapacita nádrží k ujetí vzdálenosti 666 km (dle NEDC to je 756 km).
Další velmi důležitou částí pohonného ústrojí typu Nexo je modul umístěný pod kapotou. Zcela dole je situován hnací elektromotor, uprostřed je palivový článek a navrchu řídicí elektronika. Nechybí ani kompresor nasávající vzduch z okolí. Princip fungování systému je stále stejný. Nexo je v podstatě pojízdná elektrárna, vyrábějící elektrickou energii chemickou reakcí vodíku a kyslíku. Protože zde nevzniká žádným přirozeným způsobem podtlak jako u pístových motorů, musí být použit elektrický kompresor. Ten má zároveň na svědomí jeden z mála zvuků, jež při jízdě slyšíte. Účinnost výroby elektrické energie tímto způsobem stoupla na 60 %. Zajímavá je pak také skutečnost, že při chemické reakci vznikají pouze teplo a pára, ale žádné emise. Protože vůz nasává okolní vzduch a v systému jsou zařazené filtry zachytávající až 99 % nečistot, reálně platí, že tento vodíkový automobil doslova a do písmene čistí vzduch.
Na pohonné jednotce se podílí přibližně 120 dodavatelů, ty nejdůležitější části, jako například palivový článek, si ale automobilka vyrábí sama. Nabízí se možnost využití některých dílů třeba od modelu Ioniq, ale těch mnoho není. Výjimkou je pouze lithium-iontový polymerový akumulátor s kapacitou 1,56 kWh shodný s modelem Ioniq Hybrid. Ten Nexo využívá pro ukládání elektrické energie získané rekuperací.
Celkově vodíkový systém typu Nexo vyprodukuje výkon 135 kW, kdy 95 kW pochází od palivového článku a zbytek má „na svědomí“ zmíněná baterie. Použitý elektromotor pohánějící kola přední nápravy ovšem disponuje parametry 120 kW a 395 Nm. Rezerva 15 kW slouží jako zdroj pro další palubní systémy. I tak Nexo znamená výrazné zlepšení oproti svému předchůdci. Ten totiž nabízel pouze 100 kW, zrychlení z nuly na 100 km/h zvládl za 12,5 s a nejvíce se rozjel na 160 km/h. Nexo dosprintuje na 100 km/h za 9,2 s, nejvíce se rozjede na 179 km/h a díky vyšší účinnosti se snížila také udávaná spotřeba vodíku (0,84 vs. 0,96 kg/100 km).
V reálném světě je Nexo poměrně prostorný crossover, dlouhý 4670 mm, s rozvorem náprav 2790 mm. Designéři vsadili na aerodynamický design s odvážně tvarovanou přídí, využívající světlomety spojené svítící diodovou lištou.
Patnáct procent materiálů použitých v interiéru má ekologický původ (došlo například na bambus), jinak zde přítomnost vodíkového pohonu poznáte jen těžko. Nexo uvnitř působí moderně, za což „mohou“ zejména dva velké displeje. Ten menší (7“) nahradil přístrojový štít, uprostřed palubní desky je situován displej o velikosti 12,3“. Středová konzola je umístěna vysoko, takže je pod ní ještě další odkládací prostor. Stejně jako u Kony Electric vsadilo Hyundai i zde na systém Shift By Wire, tedy na tlačítka nahrazující klasický volič jízdních režimů. Ve druhé řadě sedadel najdete spoustu místa, zavazadlový prostor má velikost 461 litrů, respektive 1466 litrů po sklopení zadních opěradel.
Vzhledem k principu fungování vodíkového pohonu nepřekvapí, že se při jízdě Nexo chová jako klasický elektromobil. Interiéru vládne dokonalé ticho, mírně rušené pouze hlukem od pneumatik, a pod plným plynem lze zaslechnout také svištění vzduchového kompresoru. Pokud ale jde o řízení, žádné speciality nečekejte. Dynamika je dostatečná, reakce na plyn rychlá, pružné zrychlení intenzivní, přesně jako to známe od elektromobilů. Také v typu Nexo pak najdeme řadicí páčky pod volantem. Pomocí nich lze přímo během jízdy plynule měnit intenzitu rekuperace ve čtyřech úrovních (0 až 3). Jak jsme si mohli vyzkoušet, složité není ani doplňování vodíku. To je shodné s tankováním vozů na CNG. Jednoduše připojíte pistoli, zmáčknete tlačítko a automatický stojan obstará vše ostatní.
Hyundai Nexo coby vlajková loď ekologicky zaměřené nabídky automobilů této značky disponuje ještě několika zajímavými a vše-obecně méně obvyklými systémy. Je zde například rozšířené sledování mrtvých úhlů. Na vnějších zpětných zrcátkách jsou umístěné kamery a jejich obraz se promítá přímo na přístrojový štít. Děje se tak ale pouze ve chvílích, kdy řidič aktivuje znamení o změně směru jízdy, a na displeji před sebou uvidí vždy jen obraz z té strany, kam odbočuje nebo přejíždí. Další specialitou je aktivní parkovací asistent. Vůz dokáže řídit, brzdit a ovládat plyn a zcela sám tak zajede do zvoleného místa. Jenže Nexo k tomu přidává „drobný“ detail navíc – řidič nemusí sedět uvnitř. Stačí systém aktivovat, vystoupit z vozu a pak na klíčku dálkového ovládání držet po dobu manévru příslušný spínač. Nový typ Nexo je velmi zajímavý automobil, nicméně v našich končinách logicky půjde o naprostou raritu. Síť veřejných vodíkových stanic je v rámci Evropy dost malá, v České republice má být letos otevřena teprve první taková stanice přístupná veřejnosti. Navíc potenciální zájemci budou muset počítat jak s vysokou pořizovací cenou kolem hranice dvou milionů korun, tak s tím, že provozem kromě životního prostředí na rozdíl od elektromobilů neušetří. V sousedním Německu vyjde kilogram vodíku na přibližně 10 eur, a to při udávaném dojezdu 666 km dává průměr 2,30 Kč na ujetý kilometr. Uvidíme, zda se vodíkový pohon nakonec uchytí. Některé průzkumy mu dávají velké šance. Jeho vývoj je ale zatím v plenkách.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Elektromotor s permanentním magnetem uložený vpředu napříč, využívající elektrickou energii vyrobenou v palivovém článku uloženém vpředu nad motorem + energii z lihtium-iontového polymerového akumulátoru; výkon palivového článku 95 kW, výkon akumulátoru 40 kW, celkový výkon systému 135 kW; výkon elektromotoru 120 kW, točivý moment 395 Nm; pohon předních kol.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2790 mm; d/š/v 4670/1860/1630 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,329; objem zavazadlového prostoru 461 až 1466 l; objem palivových nádrží 3x 52,2 l; pohotovostní hmotnost 1814–1873 kg, celková hmotnost 2340 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 179 km/h; zrychlení 0 – 100/80 – 120 km/h za 9,2/7,4 s; kombinovaná spotřeba paliva WLTP 0,84 kg/100 km; emise CO2 0 g/km.
CENA od 69 000 eur (na německém trhu)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)