Svezli jsme se
Živě: Jaguar F-Pace v zajetí Černé hory (+100x foto)
Petr Hanke 28.04.2016 06:37
Prezentace Jaguaru F-Pace v Černé hoře umožnila poznat tři verze, které budou podle očekávání tvořit více než 90 procent prodejů tohoto vozu v České republice. F-Pace je sportovně laděné SUV postavené na základě modulární hliníkové platformy, kterou využívají již typy XF a XE. Má světlou výšku 213 mm (překonává jí všechny své konkurenty prémiových značek) a pětidveřovou karoserii. Samozřejmostí jsou vpředu podélně uložené motory a víceprvkové zavěšení všech kol. Většina verzí je vybavena elektronicky řízeným pohonem všech kol, který trvale pohání kola zadní nápravy a k nim podle potřeby připojuje pohon předních kol. Při své činnosti tento systém na silnicích preferuje zadní nápravu.
Jaguar F-Pace S
Jako první jsme vyzkoušeli hned nejvýkonnější provedení F-Pace S vybavené výhradně zážehovým, kompresorem přeplňovaným šestiválcem 3,0 l s výkonem 280 kW (380 k). Standardem je nejen pohon všech kol, ale také osmistupňová samočinná převodovka ZF. Již první kilometry na širokých zatáčkovitých silnicích s kvalitním povrchem ukázaly velmi povedené nastavení podvozku. Automobil účinně maskuje svoji výšku. Při průjezdu zatáčkou zaujme především přesnost, s níž se tento vůz dokáže opřít o vnější zatížená kola – testovaný vůz byl vybaven příplatkovými koly s průměrem 22 palců. Jistě i díky nim prvotní okamžik nájezdu do zatáčky ve sportovním režimu překvapí rychlostí reakce na pohyb volantu, stejně tak jako minimálním náklonem karoserie.
Kompresorem přeplňovaný šestiválec poskytuje nadstandardní dynamiku, kterou lze velmi přesně regulovat. Samočinná převodovka přemýšlí dopředu a v automatickém režimu řadí v podstatě stejně, jak by převody volil řidič při manuálním způsobu řazení. Podle intenzity brzdění například automaticky podřazuje před zatáčkou, takže při následné akceleraci je připraven vhodný převod.
Jaguar F-Pace S nemá na trhu příliš mnoho konkurentů. Jsou jimi vlastně pouze tyto tři vozy: Porsche Macan S nebo Turbo (F-Pace S stojí mezi nimi), BMW X4 M40i a Mercedes-AMG GLC 43 4Matic. Při jeho řízení má řidič pocit ovládání sportovního vozu, což je v konfrontaci s celkově vyšší stavbou vozu a jeho hmotností překvapivá zkušenost.
Jaguar F-Pace 30d Portfolio
Další část testovací trasy, která vedla po méně kvalitních, ale pro podvozek o to náročnějších, silnicích, měřila téměř 150 kilometrů. Testovací vůz v nejkomfortnější výbavě Portfolio byl vybaven koly o průměru 20 palců a jeho nejsilnější stránkou bylo spojení komfortu a obratnosti. Jízdní projev tohoto provedení z části připomínal sedany XF, s nimiž sdílí techniku. Kombinace schopnosti „žehlit“ silnici a přitom přesně reagovat a zajistit kontrolu nad pohyby karoserie v každé situaci byla nejsilnějším zážitkem z celé prezentace. F-Pace této konfigurace opět dokázal, že tato britská značka našla svoji pozici a charakteristický zážitek z jízdy. Zní to možná banálně, ale pro toho, kdo rád svůj vůz „řídí“ je to zcela zásadní.
Vznětový šestiválec 3,0 litru přeplňovaný dvojicí turbodmychadel nezklamal ani v prvním SUV značky Jaguar. Jeho 700 N.m dodává jízdě suverenitu. Motor se navíc ochotně vytáčí a zaujme i příjemným zvukem, který samozřejmě není tak emotivní, jako u verze S, ale přesto vhodně ladí s charakterem tohoto provedení.
Jaguar F-Pace 20d R-Sport
Základním motorem pro Jaguar F-Pace je vznětový dvoulitrový čtyřválec s výkonem 132 kW (180 k). Tento motor je jako jediný k dispozici také s pohonem pouze zadních kol a s manuální převodovkou (ta je k dispozici i pro provedení 4x4). My jsme měli možnost svezení s verzí vybavenou jak pohonem všech kol, tak samočinnou převodovkou, a ve výbavě R-Sport. Ani tomuto provedení nechyběly aktivní tlumiče a možnost přizpůsobit si charakteristiku různých systémů vlastním preferencím.
I v tomto případě se ukázalo jako vynikající sladění motoru s převodovkou. Převodovka má ale v tomto případě citelně více práce, protože čtyřválec je třeba udržovat v užším rozpětí otáček. Verze 20d nenabízí takovou výkonovou rezervu, jako šestiválce, nicméně pro běžné používání poskytuje dynamiku na, řekněme, standardní úrovni. Ne zcela ideální je v tomto případě zvukový projev motoru, který ale svojí intenzitou odpovídá podobným jednotkám v konkurenčních modelech.
S tímto vozem jsme se vydali i do lehčího terénu, kde se projevilo aplikování zkušeností Land Roveru do sesterské značky. F-Pace je vybaven funkcí terénního tempomatu, který dokáže udržovat až do 30 km/h požadovanou rychlost jízdy jak při stoupání, tak při klesání. Jeden z jízdních režimů je navržen pro terén (další režimy: sport, normal a eco).
Interiér
Uvnitř SUV F-Pace Jaguar použil prvky známé již ze zmiňovaných typů XE a XF. Automobil vyniká šířkou interiéru a překvapuje i délkou zavazadlového prostoru s celkovým objemem 650 l. K dispozici je nejmodernější verze navigačního systém InControl Touch Pro nabízející v přehledné podobě mnoho praktických funkcí. Jednou z nich je i integrovaný Wi-Fi hotspot pro připojení až 9 zařízení. Zajímavostí je též vodotěsný náramek Activity Key, který přiložením k písmenu „J“ na víku zavazadlového prostoru umožní odemknout nebo zamknout vůz a nechat původní klíč ve voze.
Nabízené verze, výkony a základní ceny
Verze | Výkon kW (k) | Základní cena vč. DPH |
20d | 132 (180) | 1 160 874 Kč |
20d AWD | 132 (180) | 1 233 595 Kč |
20d AWD 8AT | 132 (180) | 1 302 565 Kč |
30d AWD | 221 (300) | 1 584 253 Kč |
35t AWD | 250 (340) | 1 621 642 Kč |
S AWD (3.0 V6) | 280 (380) |
2 070 673 Kč |
Podrobnější technické informace a technické údaje přineseme v červnovém vydání časopisu Automobil.