Svezli jsme se
Toyota Land Cruiser J7 - Ryzí expediční off-road
02.09.2009 23:24
Představujeme
Ano, zdánlivě pouze legenda ze starých filmů z Afriky, ve skutečnosti stále vyráběný a jen lehce modernizovaný model.
Řeč je o Toyotě Land Cruiser J7, neboli 7.série. K dispozici je s označením HZJ76 (pětidveřová karoserie typu Wagon s možností přepravy 5–9 osob), HZJ78 (třídveřová karoserie typu Wagon s možností přepravy 5–9 osob) resp. HZJ79 (dvoudveřový třímístný pick-up). Robustní rám z pevnostní oceli, obě nápravy tuhé, odpružení vpředu vinutými pružinami, vzadu listovými pery, to je základ vozidla, které se sice v posledních generacích v rozích karoserie mírně zaoblilo, ale stále je to odolný malý truck, oblíbený na trzích Afriky, Asie, Austrálie či Blízkém východě. Prostě všude tam, kde je o asfaltové silnice nouze (mimochodem, tento off-road často vidíte i v TV zpravodajství z Afriky a Asie z oblastí bojů, neboť jde o vozidlo oblíbené jak u pravidelných armád, tak u povstalců apod.). Výborné zkušenosti s tímto vozem ve všech verzích mají v severočeských dolech, ale vzhledem k tomu, že lze připojit bržděný přívěs o celkové hmotnosti až 3500 kg, stal se také tahačem pro přípojné zdvihací plošiny.
Pohon zajišťuje pod dlouhou kapotou uložený vznětový šestiválec 1HZ Euro 4 (bez turbodmychladla!) o zdvihovém objemu 4164 cm3 s výkonem 96 kW (130 k) a největším točivým momentem 285 Nm. Standardně je montována pětistupňová přímo řazená převodovka s redukční převodovkou. Trvale poháněna jsou zadní kola, za jízdy je připojitelný pohon kol předních. Za příplatek jsou v nabídce i uzávěrky předního a zadního diferenciálu. Užitečná hmotnost u osobních verzí se pohybuje kolem hodnoty 820 kg a objem nákladového prostoru je ve dvoumístné úpravě přes 2,2 m3.
Ve všech karosářských verzích a bez příplatkových úprav je Land Cruiser 7. série připraven zdolávat ten nejtěžší terén, protože je opravdu konstruován pro pracovní nasazení v terénu, nikoliv pro popojíždění po městském asfaltu. Nenabízí proto zbytečný komfort, odhlučnění motoru plní pouze předepsané limity, vysoká karoserie se při ostřejším průjezdu zatáčkou dost naklání. Zato po odbočení ze silnice na polní či lesní cesty, případně do volného terénu, je tento vůz doma. S rozvorem 2730 mm (HZJ76) má přechodový úhel 29°, přední/zadní nájezdový úhel 38°/29° a brodivost bez přídavného vyššího sání 700 mm. Světlá výška je 230 mm.
Toyota Land Cruiser HZJ 7.série nabízí spolehlivost, dlouhou životnost podpořenou robustní konstrukcí, jednoduchou obsluhu a neskutečné terénní schopnosti. Jednoduchý, až spartánský interiér je zcela funkční, tedy nikoliv ideální pro nějaké dlouhé cestování, a to samé platí o podvozku, jehož odpružení je nastavené pro alespoň z poloviny zatížený vůz jedoucí terénem. Je to opravdu pracovní vozidlo a proto také bývá většinou obut do pneumatik s hrubým off-roadovým vzorkem, které limitují využití resp. rychlost jízdy na asfaltu. Tento speciál nachází uplatnění jak v hnědouhelných revírech, tak i v dalších povrchových dolech/lomech, v lesnictví, v energetice apod.. Jeho cena není nikterak malá, jakkoliv se zdá, že jde o zastaralý model. Při slušném „zacházení“ lze mimo těžký terén udržet průměrnou spotřebu na hodnotě kolem 12 l/100 km.
Zdroj: Doprava a silnice 07/09
Autor: Jiŕí Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)