Svezli jsme se
Toyota Auris HSD
Automobil 27.01.2011 00:59
Představujeme
Premiéra plně hybridního pohonu v nejprodávanější kategorii vozů.
Toyota jako světový leader ve výrobě ekologických automobilů má více než čtyřicetiletou tradici nejen v oblasti hybridních pohonů, ale také plně elektrických vozidel, spalovacích turbín a palivových článků. Na cestě k trvale udržitelné mobilitě jsou první fází plně hybridní vozy, které výrazně snižují spotřebu paliva a tedy i emise CO2. Po celosvětově proslulém hybridním Priusu, jehož produkce ve třech generacích už překročila dva miliony vozů, přichází další krok. Toyota Auris HSD, vyvinutá pro Evropu a vyráběná v závodě Toyota Motor Manufacturing UK v britském Burnastonu, představuje první krok v zavádění technologie plně hybridního pohonu do všech sériových modelů Toyota. Uvedením Aurisu HSD se završuje modernizovaná modelová řada Auris 2010, která nabízí mnohá vylepšení v interiéru, exteriéru a samozřejmě na poháněcí soustavě.
Nová filozofie
Plně hybridní automobily dovolují okamžitý přechod k ekologickému provozu s výraznou úsporou paliva a snížením škodlivých emisí. Jejich principem je kombinace klasického zážehového motoru a elektromotoru, jehož funkce se při zpomalování mění na generátor, který regeneruje kinetickou energii, převádí ji na elektrickou a ukládá do akumulátorů. V případě potřeby pak akumulátory napájejí trakční elektromotor pro asistenci zážehovému motoru (při zrychlování, plném zatížení apod.), či pro plně elektrickou bezemisní jízdu nižší rychlostí na kratší vzdálenosti. Systém Toyota Hybrid Synergy Drive, uplatněný v novém voze Auris HSD (a Priusu třetí generace), jde však ještě dál, jeho účinnost zvyšuje použití dvou elektrických strojů, z nichž první slouží také spouštění zážehového motoru a druhý zejména pro regeneraci brzdné energie, jinak oba samozřejmě pracují jako trakční elektromotory, či generátory elektrické energie, a to v reálném čase podle režimu jízdy. Není to tak jednoduché, jak se napíše, ale činnost celé soustavy koordinuje vyspělá elektronika. Výkon zážehového motoru i elektropohonu se přenáší na přední kola prostřednictvím elektronicky řízené planetové převodovky E CVT s plynule proměnným převodem. Tím je dále zaručena vysoká účinnost obou způsobů pohonu.
Osvědčená koncepce
Toyota svůj systém Hybrid Synergy Drive prověřila na řadě různých vozidel od kompaktních osobních typů až po velké automobily SUV. Nový Auris HSD je první plně hybridní vůz nejrozšířenějšího kompaktního segmentu C, který se tak stal jedním z mála vozidel, vyráběných jak se zážehovým a vznětovým motorem, tak s hybridním pohonem. Přestože pohonné ústrojí je praktricky převzato z Priusu (jde o první zástavbu systému HSD do velkosériového modelu Toyota), míří Auris HSD k jiné klientele. Zatímco majitel Priusu se prezentuje jako ekologicky uvědomělý a odlišuje se tedy i designem vozu, je klient Aurisu HSD běžným uživatelem, jenž sice hybridnímu pohonu věří, ale požaduje obvyklý hatchback segmentu C. Nový Auris HSD byl vyvinut exkluzivně pro evropské zákazníky, zatím se nebude prodávat ani vyrábět mimo Evropu…
Proti Priusu, speciálně konstruovanému pro hybridní pohon, se celá poháněcí soustava Aurisu HSD vešla do karoserie kratší o 215 mm s rozvorem 2600 mm (tedy o 100 mm menším), jež proti vozům se spalovacími motory doznala aerodynamických i jiných změn (nárazníky, střešní spoiler, maska přídě, označení, jiná kola apod.) i pozměněných ovládacích a kontrolních prvků v interiéru s unikátním eco monitorem a volbou jízdního režimu tlačítky na středové konzole za volicí pákou převodovky. Celkem 395 odlišných dílů (z celkového počtu 1753) dostal Auris HSD ve srovnání s klasickým typem. Jeho zážehový motor 1,8 l s upraveným spalovacím režimem Atkinson Cycle pro lepší součinnost s elektropohonem nabízí výkon 73 kW (99 k), spolu s trakčním elektromotorem je však celkový výkon soustavy 100 kW (136 k), čímž je Auris HSD srovnatelný s jakýmkoli běžným osobním automobilem se zážehovým nebo vznětovým motorem dvoulitrové třídy.
Za volantem
Hybridní pohon neklade na řidiče žádné zvláštní nároky, ba právě naopak. Systém se spouští tlačítkem, řidiči sdělí READY (připraven), a pak joystickem na středové konzoli zvolíte směr jízdy. Ovládání je dvoupedálové, jako u vozů s automatickou převodovkou. Překvapením je vynikající odhlučnění poháněcí soustavy, a to i v případě, je-li zážehový motor v činnosti. Až dva kilometry můžete ujet jen elektricky, bez výfukových plynů a opravdu tiše. V zádi uložené akumulátory Ni MH jsou poměrně kompaktní, objem zavazadlového prostoru činí velmi slušných 279 l. Vedle standardního jízdního režimu lze volit tlačítky na středové konzole programy EV, eco a Power. V módu eco je omezena reakce škrticí klapky na příliš agresivní sešlápnutí akcelerátoru, při sešlápnutí na 80 % se aktivuje jen 50 % výkonu, zatímco v režimu Power dává 50% sešlápnutí už 80 % výkonu. Ve standardním režimu Normal se lze až do 50 km/h rozjíždět elektricky, což ovšem závisí na jízdních podmínkách a stavu akumulátorů. V režimu EV je pohon čistě elektrický do rychlosti 50 km/h a vzdálenosti dvou kilometrů. Činnost pohonné jednotky a využití energie lze sledovat na palubním displeji před řidičem. Plně pětimístný Auris HSD zrychluje z 0 na 100 km/h za 11,4 sekundy a dosahuje největší rychlosti 180 km/h, tedy v provozu rozhodně nezdržuje! Jízdní vlastnosti jsou velmi dobré, podvozek využívá osvědčených prvků se vzpěrami McPherson vpředu a vlečenými rameny spojenými torzně poddajnou příčkou vzadu, hřebenové řízení má úsporný elektrický posilovač a na všech kolech jsou kotoučové brzdy, doplněné elektrickým regenerativním brzděním. V základní výbavě nechybějí ABS/EBD, stabilizační systém VSC+/TRC a sedm airbagů. Spotřeba paliva podle metodiky EU činí velmi příznivých 3,8 l/100 km a emise CO2 pouhých 89 g/km. Podle našich zkušeností i při ostřejší jízdě lze udržet spotřebu pod pět litrů na stovku kilometrů.
Budoucnost jménem Plug-In
Prodloužení dojezdu přinášejí hybridní automobily s dobíjením Plug In z běžné rozvodné sítě, vybavené účinnějšími akumulátory typu Li Ion, které nahrazují dosavadní Ni MH. Toyota nasadila zkušební flotilu 600 vozů Prius PHV (Plug In Hybrid) do běžného provozu, z toho 200 v Evropě, mj. ve Velké Británii, Francii, Německu, Nizozemsku, Norsku a Portugalsku. Tyto vozy jsou vhodné především do městského provozu, na čistý elektropohon ujedou až dvacet kilometrů a plné dobíjení akumulátorů ze zásuvky může trvat i pouhých 90 minut! Spotřeba paliva klesla na 2,6 l/100 km a emise CO2 na pouhých 59 g/km. Primárním režimem je elektrický provoz, při jízdě na delší vzdálenosti se připojuje zážehový motor, stejně jako v sériovém Priusu třetí generace. Budoucnost jménem Plug In je pro všechny hybridní automobily, při sériové produkci cena dražších akumulátorů Li Ion klesne na přijatelnou hodnotu.
Kompaktní hybrid FT-CH
Pohledem do nejbližší budoucnosti je čtyřmístná studie kompaktního hybridního automobilu Toyota FT CH, s nímž japonská automobilka prověřovala zájem veřejnosti na posledních autosalonech v Detroitu a Paříži. Kompaktní rozměry vozu 3895 x 1695 x 1400 mm a rozvor náprav 2550 mm jsou potvrzením koncepce downsizingu, která nekončí u pohonných jednotek, ale musí se projevit u celých vozidel. Jedině tak lze zajistit trvale udržitelnou mobilitu v budoucích letech. Pohonná jednotka je systému Toyota Hybrid Synergy Drive s menším objemem válců zážehového motoru. Do roku 2020 chce Toyota představit hybridní verze všech sériových typů, což bude další světové prvenství.
Zdroj: Automobil 12/10
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)