Svezli jsme se
Toyota Blade V6 - Ostrý Auris
Tom Hyan 04.08.2008 00:00
Toyota Auris se představila jako koncept na Pařížském autosalonu 2006; světovou premiéru sériové verze viděla Bologna Motor Show 2006. Nový hatchback, třídveřový i pětidveřový, byl sice navržen v Evropě pro Evropany v designerském středisku Toyota ED2 na jihu Francie (viz AR 2/’07), ale vzrůstající zájem o hatchbacky na domácím trhu vedl k simultánnímu uvedení verze Blade 2.4 VVT‑i také v Japonsku. Záhy ji
následovalo špičkové provedení Blade 3.5 V6, u něhož byl do zesílené karoserie zabudován šestiválcový zážehový motor typu 2GR‑FE, známý z velkých vozů Camry, Crown, Estima, Sienna a některých typů Lexus.
Podle statistik vzrostl v Japonsku za posledních deset let prodej sportovních hatchbacků na dvojnásobek, když generace tzv. baby boomers vyměnila sedany svých otců právě za tyto kratší vozy se splývající zádí. V Japonsku je také velký zájem o individuální úpravy a sportovní verze, a proto Toyota připravila hatchback Blade na základě evropského Aurisu, ovšem s významnými stylistickými změnami, k nimž patří mimo jiné zcela odlišné hlavní světlomety i koncové svítilny. Motor s válci do V/60° je navzdory objemu 3456 cm3 (ø 94 x 83 mm) relativně kompaktní, přesto však pod kapotou vyplňuje celý prostor původně navržený pro čtyřválce. Využívá čtyřventilový rozvod DOHC s variabilním časováním Dual VVT‑i a při stupni komprese 10,8 dosahuje největšího výkonu 206 kW (280 k)/6200 min‑1 a vrcholu točivého momentu 344 N.m/4700 min‑1. Křivka průběhu točivého momentu neklesá pod 300 N.m v rozsahu otáček 2500 až 6200 min‑1, čemuž přispívá mj. inovativní sací potrubí ACIS (Accoustic Control Induction System), jež se také podílí na snížení emisí na japonský čtyřhvězdičkový limit. Motor pohání přední kola prostřednictvím plynulé převodovky Super ETC (CVT‑i).
Svezení s vozem Toyota Blade V6 bylo opětovnou příležitostí okusit okruh Fuji Speedway (v roce 2005 jsme tam poprvé vyzkoušeli Lexus IS a hybridní GS), jenž byl nedávno přestavěn podle plánů firmy Tilke na moderní trať Velké ceny Japonska formule 1. Samozřejmě jsme si museli nejprve zvyknout na sekvenční řazení Blade V6 páčkami pod volantem, které po poslední zkušenosti s rekordními časy řazení u Ferrari 430 Scuderia bylo o dost pomalejší, ale v přímém srovnání s několika běžnými verzemi Aurisu je Toyota Blade na stejné trati o poznání rychlejší. Podvozek s nízkoprofilovými pneumatikami ve verzi s nezávislým zavěšením zadních kol na dvojitých příčných ramenech má slušnou rezervu v jízdních vlastnostech, takže bez problémů vyhověl i výkonnějšímu motoru (v Evropě se dodává tento typ zavěšení jen v provedení Auris 2.2 D‑4D 180 s výkonem 130 kW/177 k). Motor 3.5 V6 se montuje výhradně s bezestupňovou převodovkou CVT‑i, po přepnutí do manuálního režimu lze přímo řadit šest stupňů páčkami pod volantem ve stylu F1, či pákou na středové konzole (bohužel dopředu se řadí nahoru).
Přední anatomická sedadla s potahem z alcantary dobře vedou tělo v zatáčkách, působivé jsou výplně s imitací titanového povrchu, pětidveřová karoserie je poměrně tuhá. Vůz má nezměněný rozvor 2,6 m, ale je o čtyřicet milimetrů delší než evropský Auris. Největší rychlost přesahuje 230 km/h a výrobce udává průměrnou spotřebu benzinu 10,2 l/100 km. U Blade jsme se také seznámili s inovativními systémy jako jsou adaptivní tempomat a propojení navigace s převodným ústrojím, kdy systém NAVI‑CVT podle klesání silnice sám řadí směrem dolů; jakmile se vozidlo ocitne na rovině pod kopcem, opět samočinně přejde do normálního režimu.
Toyota Blade získala nejvyšší počet šesti hvězdiček v nárazových testech J‑NCAP (japonské hodnocení); sériově se montuje stabilizační zařízení VSC, devět airbagů, Pre‑Crash System (jako u Lexusu, s brzdovým asistentem, detekcí překážky a samočinným brzděním), světlomety projektorového typu, parkovací asistent a Hill-Holder (ale i tak můžete ještě řídit sami). Naše vozy Blade byly také vybaveny sportovním paketem TRD (Toyota Racing Development). Druhou možností pro Blade je zážehový čtyřválec VVT‑i 2362 cm3 (ø 88,5 x 96 mm) o výkonu 120 kW (163 k)/5800 min‑1, rovněž s převodovkou CVT‑i. Konstruktéři Toyoty průběžně pracují také na inovacích pro vozy Auris, v budoucnu se počítá s novými motory řady Valvematic, u nichž proměnný zdvih ventilů spolu s variabilním časováním dále sníží spotřebu a emise při současném nárůstu výkonu o 10 %, s kompaktní šestistupňovou převodovkou s nížším počtem dílů a také se vznětovými motory, splňujícími emisní předpisy EU5.
Zdroj: Automobil 04/08