Svezli jsme se
Test: Peugeot 308 GT SW – naftové mámení
Jiří Duchoň 04.09.2015 20:21
Představujeme
Vyzkoušeli jsme špičkové, sportovně střižené provedení Peugeotu 308, Auta roku 2014…
Aktuální Peugeot 308 (T5, viz AR 10/´13) byl představen v roce 2013 a stal se pro značku Peugeot skutečnou renesancí. Jako jeden z mála francouzských automobilů se totiž ve většině ohledů přinejmenším vyrovná renomované německé konkurenci (a to přímo v zásadním segmentu nižší střední třídy!), což mezinárodní jury COTY mimochodem ocenila udělením titulu Auto roku 2014. Jen o několik měsíců později svoji premiéru slavilo úhledné kombi Peugeot 308 SW (viz AR 6/´14), ale již několik týdnů nato jsme v okolí portugalského Lisabonu vyzkoušeli špičkové provedení Peugeot 308 GT (viz AR 3/´15). Připomeňme, že výrobce GT nabízí v obou pětidveřových karoseriích a s dvojicí motorů (zážehový 1.6 THP/151 kW a vznětový 2.0 BlueHDi/133 kW), prvním výhradně s manuální, druhým pouze se samočinnou převodovkou.
Zanechme dlouhých úvodů a pojďme k věci. Na test jsem se připravoval tak, že jsem týden před ním strávil za volantem standardní verze Peugeot 308 SW 1.6 HDi (béžový vůz na snímcích), abych měl možnost co nejpřesněji odlišnosti GT odhalit. Jádrem změn se stal upravený podvozek. Ten se dočkal tužších silentbloků a vinutých pružin (tlumiče zůstaly beze změn), spodní ramena závěsů předních kol jsou ze speciální hliníkové slitiny, světlá výška se snížila o 7 mm vpředu a o 10 mm vzadu a spolehlivé zpomalení zajistí posílená brzdová soustava s kotouči o průměru 330 mm vpředu a 268 mm vzadu. Na první pohled si na jasně modře lakovaném voze všimneme leskle černých doplňků včetně zpětných zrcátek a firemního emblému přesunutého z kapoty do středu masky chladiče. Ta je navíc zdobena výraznějšími chromovanými lamelami.
Přední mlhové svítilny musely u Peugeotu 308 GT uvolnit místo ventilačním otvorům pro přísun vzduchu k turbodmychadlu a chladičům, s ohledem na standardní instalaci zdařilých statických hlavních světlometů LED to však v praxi výraznou ztrátu neznamená. Přední blinkry jsou u GT sestaveny z LED a při zatáčení jednotlivé diody rozsvěcují sekvenčně, od podélné osy vozu do stran. Změnami prošel také interiér. Je černý (včetně stropnice) a dočkal se sportovně tvarovaných předních sedadel, upraveného volantu a kontrastního červeného stehování. Stisk tlačítka Sport na středové konzole upraví odezvu řízení, řazení a plynu, podsvícení přístrojového štítu se přitom změní na ostře rudé a reproduktory audiosoustavy k uším posádky začnou přenášet modulovaný, „chlapáčtější" zvuk motoru.
Interiér Peugeotu 308, jemuž u PSA přezdívají i-Cockpit, se proti konkurenci vyznačuje ve dvou hlavních oblastech: specifickém řešení přístrojového štítu a důsledně „uklizené“ středové konzole. Na štít se řidič nedívá skrz volant, ale nad jeho věncem (volant musí být proto velmi malý), prakticky všechny prvky komfortních soustav byly přesunuty do dotykového monitoru na středové konzole. Pokud třeba párujete telefon, ventilaci nepřenastavíte, musíte počkat. Pohyb v menu alespoň částečně usnadňují jednoúčelové symboly po stranách. Oba hlavní rysy pracoviště i-Cockpit jsme rozebírali v nedávném testu menšího typu Peugeot 208 1.2 PureTech. Volant lze v 308 díky většímu prostoru nastavit snadněji, na druhou stranu ovládání klimatizace přes monitor je poněkud nešikovné (208 má pro ni standardní tlačítkový panel).
Modifikace podvozku GT jednoznačně prospěly, tužší silentbloky a pružiny potlačily neklid zadní klikové nápravy na minimum a zvláště vůz se zážehovým motorem se chová v zatáčkách neutrálně (diesel je na přední nápravě o 125 kg těžší, což je cítit). Ve standardním provozním režimu je 308 GT vozem pro komfortní každodenní užívání, v režimu Sport nabízí přímější kontakt a znamenité zážitky z rychlé jízdy. Na rozdíl od ostatních vozů řady Peugeot 308 lze ESP kompletně deaktivovat, proto je škoda, že zákazník ani za příplatek nedostává možnost nahradit elektrickou parkovací brzdu konvenční mechanickou pákou. Modulovaný zvuk vznětového motoru je poněkud „přes čáru", stydět by se za něj nemusel ani závodní dvanáctiválec, samočinná převodovka sice řadí rychle, ale má tendence příliš zbrkle podřazovat, což se navíc občas projeví trhnutím.
Malý volant má příjemně tlustý věnec a s ohledem na charakter GT dává daleko větší smysl než u standardní 308. Elegantní kožené potahy sedadel a obkladů dveří s rudým stehováním poskytují ve spojení s černou stropnicí intimní atmosféru, ve výbavě najdeme skleněnou střechu s elektricky rolovanou roletkou, projekci dopravních značek, samočinné parkování, hlídání slepých úhlů zpětných zrcátek i poněkud diskutabilní poloautomatický tempomat, jenž při zpomalování bohužel neumí sahat na brzdy. Vůz tak za výrazněji pomaleji jedoucím automobilem nejprve zpomaluje motorem a po pípnutí jen řidiče stroze upozorní, že si má začít brzdit sám.
Peugeot 308 zůstává i v provedení GT přívětivým vozem, jenž na rozdíl od většiny konkurentů nesází ani tak na ostré, agresivní linie a výrazné doplňky, jako spíše na střízlivou eleganci. Ačkoli proti srovnatelné Octavii RS postrádá jen 2 kW výkonu, naladěn je komfortněji a poněkud na efekt: o „chlapeckém“, skrze reproduktory audiosoustavy distribuovaném zvuku motoru již řeč byla, za zmínku ale stojí rovněž koncovky výfuků, jež jsou pouze atrapami (skutečný výfuk je skryt pod zadním nárazníkem). Testovaná verze Peugeot 308 GT SW s vznětovým motorem a karoserií kombi v aktuálním ceníku českého zastoupení Peugeotu figuruje s cenou 706 000 Kč, což je o 44 000 Kč méně než v podobně střiženém a obdobně nakonfigurovaném voze Škoda Octavia RS.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)