Svezli jsme se
Škoda Octavia 1.5 TSI Style – Krok do tmy
Jiří Duchoň 02.07.2020 09:45
Nová Octavia je pro automobilku Škoda vstupem do nové éry. Co ji v ní čeká? Krátce jsme vyzkoušeli provedení liftback.
V roce 1996 se zrodil vůz, jenž ve výrobě doplnil do té doby jediný mladoboleslavský typ Felicia a zcela přepsal dějiny automobilů Škoda. Stanul na moderní německé platformě vozů Volkswagen Golf a Audi A3 (PQ34), ale při srovnatelné ceně (s Golfem) nabídl karoserii liftback a kombi s prostorem sahajícím až do střední třídy. A tyto atributy provázejí Octavii i dnes, kdy přijíždí její čtvrtá novodobá generace. V současnosti Škoda Auto nabízí již osm základních typů, ale Octavia mezi nimi zůstává ve výsostném postavení. S více než sedmi miliony vyrobených vozů jde prodejně o historicky nejúspěšnější automobil značky Škoda. Čtvrtou generaci typu Octavia (viz AR 4/’20) jsme vám představili nejprve na příkladu vozu s karoserií kombi a vznětovým motorem 2.0 TDI/110 kW v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Tentokrát jsme (velmi krátce) vyzkoušeli vůz z opačného spektra nabídky, tedy liftback se zážehovým čtyřválcem 1.5 TSI/110 kW a převodovkou manuální.
Základem čtvrté generace řady Škoda Octavia je nejnovější verze koncernové modulární platformy MQB v provedení A s přívlastkem Evo, již využívají rovněž Volkswagen Golf, Audi A3 a Seat Leon. Rozvor však zůstal zachován na 2686 mm, přičemž šířka narostla o 15 a délka jen o 22 mm. Díky tomu bude Octavia k dispozici s širokou škálou poháněcích ústrojí včetně mild-hybridních a plug-in hybridních, byť zatím v nabídce v tuto chvíli figurují kromě námi zkoušeného čtyřválce 1.5 TSI jen vznětový 2.0 TDI 85 kW (115 k) s manuální převodovkou a v nastavení na 110 kW (150 k) s dvouspojkovou převodovkou.
Nepatrné zvětšení prostoru pro posádku jsme subjektivně nepocítili, nicméně také nová Octavia v některých aspektech vnitřního objemu překonává i řadu plnohodnotných vozů střední třídy. Při pohledu na příď a z profilu jsou znát stylistické vlivy většího Superbu, zezadu je pak jasná inspirace menšími vozy Scala a Kamiq. Hlavní světlomety jsou sestaveny z LED v matricovém uspořádání s 22 samostatně ovládanými diodami na každé straně, těmito zdroji jsou kompletně osazeny rovněž zadní skupinové svítilny.
Nově stylizovaný je i interiér. Palubní deska působí robustním a navýsost přehledným dojmem, jako by se obtáčela kolem středového monitoru, a vyniká plochami „rozbitými“ pestrými materiály včetně textilu v jejím středovém pásu. Její rozvržení se výrazně liší od sourozeneckých modelů Volkswagen Golf a Seat Leon. Sedadla jsou rozměrná a pohodlná. Je na nich ve všech směrech dostatek místa, což platí i pro cestující vzadu. Ti mají prostoru pro kolena až nadbytek, ovšem za cenu umístění sedadel až mezi podběhy kol, jež omezují využitelnou šířku pro sezení. Zavazadlový prostor je dle očekávání ohromný, a to jak v nabídce objemu, tak co do počtu efektních praktických detailů.
Nejvýznamnějšími novinkami pracoviště řidiče jsou velmi zdařilý dvouramenný volant a barevný projekční head-up displej. Digitální přístrojový štít je standardem, tedy až na základní výbavu Active, jež se v prodejích objeví později. Samostatných ovladačů je zde minimum, soustředěny jsou ve dveřích, na volantu a v liště nad středovými výdechy ventilace. Ovládání většiny komfortních, bezpečnostních a komunikačních soustav je koncentrováno v dotykovém monitoru s úhlopříčkou 10 palců. Žádné fyzické ovladače nečekejte, dokonce i ventilace se ovládá pouze dotykově, v trvale viditelné liště ve spodní části menu. Jde o nejmodernější koncernový multimediální systém s možností ovládání gesty nebo hlasem skrze digitální asistentku Lauru. Systém někdy pomalu nabíhá a jeho logika vyžaduje zvyk. Mobilní zařízení lze dobíjet bezdrátově na poličce uprostřed nebo prostřednictvím konektorů USB-C. V zadní straně středového tunelu se navíc kromě nich nachází i zásuvka 230 V/150 W. Předností nejnovější podoby platformy MQB je také dostupnost pokrokových asistenčních a bezpečnostních soustav, z nichž některé se ve voze Škoda objevují poprvé. Je zde například nový Asistent vyhýbání, který cílenými zásahy do řízení pomůže řidiči objet překážku a předejít tím nehodě.
Co se samotné jízdy týče, nová Octavia není revolucí, působí spíše jako setkání se starým a dobrým známým, kterého jste dlouho neviděli a jehož prorůstající šediny zdobí znamenitá frizúra. Podvozek je stále do značné míry toporný, ale vždy jistý a s předvídatelnými odezvami, a přitom primárně komfortní. Při rychlejší jízdě zadní kliková náprava jeví známky nervozity, a to zejména na ostrých nerovnostech v zatáčkách. Zážehový motor sice postrádá výraznější vrchol svého projevu ve vyšších otáčkách, ale zato nabízí dostatek točivého momentu již od 2000 min-1. Pokud jde o odhlučnění interiéru od poháněcího ústrojí a okolních ruchů, zůstává vše prakticky při starém, zaznamenali jsme ale omezení projevů aerodynamického hluku.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový čtyřválec uložený vpředu napříč, přeplňovaný turbodmychadlem; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; stop/start, EU6 DG; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 10,5:1, 110 kW (150 k)/5000 – 6000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3500 min-1; Třecí suchá, kapalinou ovládaná jednokotoučová spojka, mechanická šestistupňová převodovka (3,750 – 1,952 – 1,200 – 0,925 – 0,767 – 0,652 – Z 3,583), stálý převod 3,944. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními trojúhelníkovými příčnými rameny a vzpěrami MacPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vzadu vně pružin, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem Dual Rate, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením), parkovací brzda s elektromechanickým ovládáním; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,4 m; ráfky Perseus, pneumatiky Bridgestone Turanza, 225/45 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2686 mm, rozchod kol 1543/1535 mm, d/š/v 4689/ /1829/1470 mm, světlá výška 143 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 600 – 1555 l; objem palivové nádrže 45 l; hmotnost pohotovostní/celková 1263/1842 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 660/1500 kg; součinitel odporu vzduchu cx = 0,249.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 230 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h za 8,2 s; spotřeba paliva NEDC město 6,2, mimo město 3,9, kombinace 4,7 l/100 km, emise CO2 109 g/km; WLTP kombinace 5,3 l/100 km, emise CO2 120 g/km.
CENA od 596 900 (zkoušené provedení od 647 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)