Svezli jsme se
ŠKODA KAROQ – DO VELKÉHO RYBNÍKA
Jiří Duchoň 29.11.2017 05:33
Představujeme
Automobilka Škoda do mimořádně exponovaného segmentu kompaktních SUV míří novým typem Karoq. A její hráč se zdá být velmi dobře připraven!
Své zástupce v této kategorii dnes mají i ti výrobci automobilů, kteří donedávna viděli crossovery jen na obrázcích. Doba přeje SUV a kdo s ní chce jít, neobejde se bez nich. Škoda se do tohoto segmentu vrhla už v roce 2009 se svým typem Škoda Yeti (viz AR 8/’09), jenž ale údajně svým originálním designem až příliš polarizoval veřejnost, a to není styl značky Škoda. Broušení hran tak přišlo již s faceliftem (viz AR 1/’14), jenž například z přídi odnesl originální pár kruhových pomocných světlometů. Při letošním střídání stráží však byl řez ještě radikálnější: přišlo zcela nové jméno Karoq (písmeno q na konci má být typickým znakem crossoverů Škoda) a střízlivé proporce. Nový typ automobilky Škoda jsme nejprve s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) vyzkoušeli při testech na severu Dánska a o týden později pak při novinářských jízdách Sicílií. S příchodem Karoqu nelze aspoň trochu nesrovnávat s větším Kodiaqem (viz AR 12/’16). Ačkoli mechanický základ v podobě koncernové platformy MQB je podobný, Karoq má o 153 mm menší rozvor, je o 315 mm kratší a vyjma verzí s pohonem všech kol se musí vzadu spokojit s jednoduchou vlečenou nápravou. Ta je však prostorově hospodárnější, takže umožní uložení plnohodnotného rezervního kola („čtyřkolky“ mají pouze rezervu pro nouzové dojetí).
Ačkoli byla Škoda Karoq v Mladé Boleslavi vyvíjena souběžně se sesterským typem Seat Ateca (viz AR 8/’16), jde o překvapivě odlišně naladěné vozy: zatímco Ateca svádí dynamickými proporcemi, ostře řezaným interiérem a tužším podvozkem, Karoq působí znamenitým odhlučněním, řadou „chytrých“ řešení či komfortem. Po stránce designu odkazuje na větší Kodiaq, ovšem třeba řešení předních světlometů je u něj citelně decentnější. Jisté rozpaky budí ztvárnění zadní části karoserie Karoqu se svítilnami částečně zasahujícími do plochy výklopné zádi a spodní hrana víka nelícující s výběžky blatníků. Příslušnost ke sféře crossoverů je na první pohled patrná celkově vyšší stavbou a plastovými obklady spodních částí nárazníků, prahů a dveří, jež u verzí s pohonem všech kol najdeme také kolem lemů blatníků (jejich mírně „hranaté“ oblouky působí originálním dojmem). Karoq svým vzhledem zapadá mezi ostatní aktuální typové řady značky Škoda, nelze mu upřít značnou dávku střízlivé elegance a vyváženosti a na silnici si jej s žádným jiným vozem nespletete. Připraveny jsou celkem čtyři moderní motory s přeplňováním, pro zastánce benzínu jde o zážehový tříválec 1.0 TSI/85 kW a čtyřválec 1.5 TSI/110 kW s deaktivací poloviny válců při malém a částečném zatížení DCT, jež se právě v Karoqu dostává pod kapotu vozu značky Škoda vůbec poprvé.
Paleta dieselů je tvořena čtyřválci 1.6 TDI/85 kW a 2.0 TDI/110 kW, druhý zmíněný bude na jaře k dispozici také s výkonem 140 kW (190 k). Ve všech případech jde o moderní agregáty s přímým vstřikováním paliva, standardem jsou pro ně šestistupňové (!) manuálně řazené převodovky, jež lze pro každý z motorů (!!) zaměnit za dvouspojkovou sedmistupňovou převodovku DSG (základní výbavou bude pro nejsilnější 2.0 TDI/140 kW). Poháněna jsou vždy kola přední nápravy, vznětové dvoulitry však mají elektronicky řízený pohon všech kol a víceprvkové závěsy zadních kol. Verze 4x4 pak disponují robustnější převodovkou se spojkami v olejové lázni („předokolky“ musí vystačit se suchými spojkami). V následujících měsících lze ale očekávat, že se počet variant a kombinací bude dále rozšiřovat, pohon všech kol například dostane také zážehový čtyřválec 1,5 l. Bezpečnostní výbava staví v pasivní oblasti na tuhém skeletu a až devíti vzduchových vacích včetně kolenního před řidičem a bočních na zadních sedadlech (v nabídce od jara příštího roku). Co se elektronických bezpečnostních asistentů týče, v závislosti na výbavě Karoqu nechybí adaptivní tempomat ACC s informacemi z radaru a schopností vést vůz takřka samočinně v dopravních zácpách, aktivní vedení v jízdním pruhu, projekce dopravních značek do přístrojového štítu ani autonomní brzdění rozpoznávající i chodce.
V rámci našich COTY zkoušek Tannistesten si v testování samočinného brzdění Karoq vedl lépe než většina ostatních vozů: spolehlivě před překážkou zastavoval i v rychlostech kolem 70 km/h, přičemž grafická a akustická signalizace, jakož i přitažení pásů a další přednárazové prvky fungovaly bezvadně, což bohužel o některých jiných testovaných automobilech říci nelze. Že je Karoq jen menším a levnějším bratrem Kodiaqu? To není až tak úplně pravda, výbavou jsou totiž srovnatelné a Karoq navíc přináší některé prvky, jimiž dražší Kodiaq i ostatní současné škodovky převyšuje. Řeč je kromě již zmíněného motoru 1.5 TSI (ten obecně v koncernu VW Group postupně nahrazuje agregát 1.4 TSI) zejména o příplatkovém digitálním přístrojovém štítě se čtyřmi základními typy zobrazování, jenž se ale samozřejmě časem objeví i v dalších typech Škoda Auto. Na jaře naběhne výroba vozů Karoq s adaptivními tlumiči DCC stavitelnými ve třech úrovních. V závislosti na provedení nabízí Škoda Karoq až pět provozních režimů (Normal, Eco, Sport, Individual a Snow), upravujících řízení poháněcího ústrojí a regulace podvozku, přičemž verze 4x4 mohou mít ještě režim šestý, označený Offroad (ABS a protiprokluz ASR zasahují později, elektronický uzávěr diferenciálu EDS naopak reaguje dříve a ostřeji).
Náročnější uživatelé mohou takový Karoq nechat doplnit ještě paketem pro špatné cesty, chránícím prvky podvozku, motoru, elektroinstalace či brzdového vedení. Škoda Karoq nás oslovila dostatkem prostoru pro posádku i její zavazadla. Vzadu je to vlivem menší šířky spíše pro dva dospělé, zato vpředu cestující žádné limity nepocítí. Palubní deska navazuje svým ztvárněním na Karoq, materiály sice nevynikají žádnou prémiovou kvalitou, ale jsou důmyslně sestavené a řemeslně bezchybně provedené. Pro zimní měsíce nabídne Karoq vyhřívání předních i zadních sedadel, ale také zrcátek, volantu a zadního i čelního skla (jako u Kodiaqu je i v tomto případě zajišťuje takřka neviditelná fólie, žádné drátky!). Dalším krokem vpřed je barevné a materiálové zpracování interiéru, jímž Karoq jednoznačně překonává všechny dosavadní typové řady Škoda. Zcela nově vyvinutá sedadla mohou mít od stupně Ambition sportovní tvarování zdůrazňující boční vedení, textilní povrch Thermoflux nabízí příjemnou prodyšnost, zatímco kůže nebo Alcantara navodí dojem luxusu.
Novou kapitolu v nabídce automobilky Škoda představuje řešení zadní části interiéru Karoqu. Standardem jsou sklopná opěradla zadních sedadel dělená v poměru 60:40, ale rozhodně přijde vhod za příplatek 9000 Kč systém VarioFlex. Jeho součástí je lehká svinovací roleta připevněná přímo k výklopné zádi, takže po jejím otevření máte dokonalý přístup do zavazadlového prostoru. Především jde však o trojici samostatných sedadel dělených na 40:20:40, z nichž ty krajní lze podélně posouvat v rozmezí 150 mm a měnit sklon jejich opěradel až o 13°. Sklopit opěradlo na sedák je samozřejmostí, navíc však lze každé ze sedadel snadným pohybem jedné ruky vyklopit vpřed a zajistit je gumovými úchyty k patám hlavových opěrek předních sedadel. Pokud by vám přepravní kapacita nestačila ani v této konfiguraci, lze tato sedadla snadno z vozu zcela demontovat (ani toto Kodiaq nenabízí), byť jejich hmotnost není zrovna malá, čímž za předními sedadly v Karoqu vznikne přepravní kapacita 1810 l. A pokud jedete ve čtyřech, je možné střední sedadlo vyjmout a krajní sedadla na masivních příčných kolejnicích posunout o 80 mm blíže ke středové ose vozu, čímž se oba cestující vzadu mohou těšit na skutečně velkorysý prostor ve všech směrech. Výklopná záď může být ovládána elektricky, vhod přijde výklopné tažné zařízení nebo schopnost táhnout přívěs o hmotnosti až dvě tuny.
Nechybějí pověstné „simply clever“ prvky: kromě výše zmíněného systému VarioFlex a legendární škrabky pod víčkem palivové nádrže jde v případě Karoqu zejména o deštník pod sedadlem spolujezdce, reflexní vestu pod sedadlem řidiče a další drobnosti včetně objemných kapes ve všech dveřích. V Dánsku jsme si důkladně vyzkoušeli dva vozy Škoda Karoq, 1.5 TSI s manuální převodovkou a pohonem předních kol a 2.0 TDI/110 kW s rychlostní skříní DSG a pohonem všech kol. V losích testech na letišti v Sindalu padla volba na verzi se zážehovým motorem a šedý Karoq zde bez jakýchkoli příkras exceloval: při nájezdech přes 70 km/h jsme sice zaznamenali výraznější zásahy ESP, ale probíhaly plynule a bez větších zásahů do řidičem vedené dráhy. Vůz testem prošel, byť to bylo na hraně, dokonce při rychlosti 79 km/h. Karoq je i při poměrně komfortním naladění podvozku znamenitě ovladatelný a za všech okolností stabilní, byť při plném zatížení jeví výraznější tendence k přetáčivosti. Zadní kola mají o 35 mm užší rozchod než ta přední, což vozu pomáhá stáčet se do zatáčky a potlačovat náznaky nedotáčivosti.
Výborný dojem v nás zanechalo odhlučnění všech verzí, zejména pak zážehového čtyřválce, jehož běh je uvnitř prakticky neslyšitelný. Nicméně ani tříválec (vozy s tímto motorem jsme zkoušeli až na Sicílii) a diesely na tom nejsou v tomto ohledu o moc hůř. Velmi dobrá je také izolace interiéru od okolí, zejména pak od odvalování pneumatik. Karoq obdivuhodně filtroval rázy od nerovností, ačkoli byly všechny zkoušené vozy vybaveny největšími, devatenáctipalcovými ráfky. Verze s víceprvkovou zadní nápravou se v provozu od těch s obyčejnými vlečenými rameny prakticky nelišily. Nový Karoq je v tuto chvíli dodáván pouze ve výbavových stupních Ambition a Style a výhradně s příplatkovými laky, v následujících týdnech přibudou základní verze Active a jediný nemetalický a bezpříplatkový odstín modrá Energy. V níže připojené tabulce technických údajů uvádíme informace ke všem kombinacím mechanických skupin (vyjma 1.5 TSI 4x4), v nichž se Karoq bude vyrábět, nicméně ne všechny jsou určeny českému trhu, případně se zde objeví později. Například vznětový čtyřválec 2.0 TDI je u nás zatím dostupný pouze s výkonem 110 kW (150 k) a pohonem všech kol (viz ceník), zatímco varianta 140 kW (190 k) v ceníku vůbec nefiguruje. Zatímco mnoho vozů SUV umí spoustu věcí, ale žádnou z nich pořádně, u typu Karoq se konstruktérům podařilo skloubit několik zdánlivě protichůdných požadavků do homogenního celku. Škoda Karoq svými kompaktními vnějšími rozměry a vyšším posazem usnadňuje užívání v hustém městském provozu, ale svým podvozkem zůstává dostatečně „rozkročena“ i pro rychlou jízdu na větší vzdálenosti. Připočteme-li k tomu prostorný a variabilní inte-riér, svébytný design, špičkové technologie a v poměru k ceně rozsáhlou bezpečnostní a komfortní výbavu, vychází nám jeden z nejlepších vozů své třídy. A budoucnost? Elektrifikace je zatím v případě Karoqu ve hvězdách, zvažuje se údajně zavedení plug-in hybridního provedení (to oslaví premiéru napřesrok ve faceliftovaném Superbu), ale konečné rozhodnutí dosud nepadlo.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazené řadové zážehové (1.5 TSI) a vznětové (TDI) čtyřválce (1.0 TSI tříválec), přeplňované turbodmychadlem, uložené vpředu napříč, DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; a) 1.0 TSI: 999 cm3 (ø 74,5 x 76,4 mm), 10,5:1, 85 kW (116 k)/5000 – 5500 min-1 a 200 N.m/2000 – 3500 min-1; b) 1.5 TSI ACT: 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 10,5:1, 110 kW (150 k)/5000 – 6000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3500 min-1; c) 1.6 TDI: 1598 cm3 (ø 79,5 x 80,5 mm), 16,2:1, 85 kW (116 k)/3250 – 4000 min-1 a 250 N.m/1500 – 3200 min-1; d) 2.0 TDI: 1968 cm3 (ø 81,0 x 95,5 mm), 16,2:1, 110 kW (150 k)/3500 – 4000 min-1 a 340 N.m/1750 – 3000 min-1; e) 2.0 TDI: viz výše, ale 140 kW (190 k)/3500 – 4000 min-1 a 400 N.m/1750 – 3250 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Manuálně řazená šestistupňová převodovka (a/b/c/d) (3,769/4,111/4,111/3,767 – 1,955/2,118/2,118/1,958 – 1,281/1,360/1,360/1,257 – 0,973/1,029/0,971/0,870 – 0,778/0,857/0,733/0,857 – 0,642/0,733/0,592/0,717 – Z 3,181/4,000/4,000/4,549), stálý převod 4,353/3,647/3,647/3,944 – 3,087; na přání (pro e) standardně) sedmistupňová převodovka DSG se dvěma souosými, elektrohydraulicky ovládanými suchými spojkami (pro d+e) v olejové lázni), (a/b+c/d, pro e) N.A) (3,765/3,500/3,579 – 2,273/2,087/2,750 – 1,531/1,343/1,677 – 1,133/0,933/0,889 – 1,176/0,974/0,677 – 0,956/0,778/0,722 – 0,795/0,653/0,561 – Z 4,168/3,721/2,900), stálý převod I. 4,778/4,800/4,800/4,471,
II. 3,583/3,429/3,429/3,304, III. 4,526/4,500/4,500/-; pohon předních kol, pro d) a e) všech kol s elektronickým dělením točivého momentu mezi nápravy vícelamelovou kapalinovou spojkou.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou (pro 4x4 víceprvkové zavěšení), odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání aktivními), příčný zkrutný stabilizátor vpředu (pro 4x4 také vzadu); kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD, ESC/ASR; ráfky 6Jx16, 7Jx17, 7Jx18 nebo 8Jx19, pneumatiky 215/60 R16, 225/55 R17, 215/50 R18, 225/50 R18 nebo 225/45 R19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí uvedených motorů, v závorce AT)
Rozvor náprav 2638 mm, d/š/v 4382/1841/1603 mm, rozchod kol 1576/1541 mm, světlá výška 172 mm; objem palivové nádrže 50 (pro d+e) 55) l; objem zavazadlového prostoru (VDA) 521 – 1630 (s VarioFlex 479 – 1810) l; součinitel odporu vzduchu cx = 0,335 – 0,347; hmotnost pohotovostní 1265 (1286)/1303 (1318)/1351 (1366)/1486 (1516)/N.A kg, celková 1872 (1892)/1915 (1929)/1948 (1962)/2100 (2128)/N.A kg, hmotnost přívěsu nebrzděného 660 – 750 kg, brzděného 1500 – 2000 kg; stopový průměr otáčení 10,2 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí uvedených motorů, v závorce AT)
Nejvyšší rychlost 187 (186)/204 (203)/188 (188)/196 (195)/(211) km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,6 (10,7)/8,4 (8,6)/10,7 (10,9)/8,7 (9,3)/(7,8) s; spotřeba paliva EU město 6,2 (5,8)/6,6 (6,6)/5,0 (4,6)/5,9 (5,7)/(5,9), mimo město 4,7 (4,8)/4,7 (4,9)/4,4 (4,3)/4,5 (4,9)/(4,8), kombinace 5,3 (5,2)/5,4 (5,5)/4,6 (4,4)/5,0 (5,2)/(5,2) l/100 km; kombinované emise CO2 119 (118)/123 (125)/120 (117)/131 (137)/(134) g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)