Svezli jsme se
Salon de l’Auto Genève 2013 – Zase v lesku
Tom Hyan 15.05.2013 08:17
Poslední dobou už je to pravidlem, na autosalonu v Ženevě je více premiér mezi koncepty a drahými exkluzivními vozy než mezi osobními automobily nejrozšířenějších segmentů...
Vybíráme další zajímavé novinky; omezený rozsah časopisu nedovoluje věnovat se všem podrobně. Samozřejmě, jen z některých exponátů se stávají hvězdy, stálice a legendy; mnohé nápady mají jen jepičí život a také různí vystavovatelé v tichosti mizí (např. AC Cars, Lotus a Bolloré). Loni jsme hlásili, že z autosalonu zmizel Spyker a Fornasari, letos nás tyto firmy překvapily opět svou účastí, stejně jako návrat amerických vozů Chrysler/SRT/Dodge prostřednictvím soukromého do-vozce, premiéra britských značek McLaren a Noble či francouzského Exagonu...
Podívejme se na největší hvězdy mezi sportovními automobily, tam je situace prakticky neměnná. Hitem autosalonu se bezesporu stal nový supersport La Ferrari (projekt Ferrari F150), který ve středu zájmu vystřídal minulé hity FF a F12 Berlinetta; tentokrát však jde o opravdu výjimečný automobil vysokých výkonů, poprvé u italské značky s hybridním pohonem (tedy s jednotkou KERS jako ve formuli 1). Toto úžasné kupé s podélně uloženou poháněcí soustavou před zadní nápravou nelze opomenout, přestože jsme je stručně představili už v minulém čísle. Připomínáme tedy, že dvanáctiválec 6.3/588 kW (800 k) doplňují trakční elektromotor 120 kW (163 k), akumulátory Li-Ion a pomocný elektromotor/generátor. Zrychlení 0 – 100/200/300 km/h je podle výrobce do 3,0/7,0/15,0 sekund, největší rychlost přes 350 km/h a spotřeba -benzinu raději neuvedena, byť se zdůrazňují emise CO2 pouhých 330 g/km.
Limitovaná série 499 vozů je předem vyprodána. Padesátiny slaví hned dvě významné značky supersportů. Na jejich počest vzniklo extravagantní kupé Lamborghini Veneno ve stylu bojových letadel stealth fighter (viz AR 4/’13), ovšem s produkčním základem v Aventadoru LP700-4, jen ten výkon dvanáctiválce 6.5 se zvýšil na 552 kW (750 k)/8000 min‑1! Vybraní klienti dostanou pouhé tři produkční kousky, vystavený exemplář byl podvozkem číslo 0 pro tovární zkoušky. Třetí supersport z uhlíkových kompozitů nese označení McLaren P1 (tedy pole position, to dá přece rozum), a proti autosalonovému debutu značky s prototypem loni v Paříži už šlo o produkční model, samozřejmě v hybridním provedení, jak velí dnešní móda. Zážehový osmiválec Twin-Turbo 3.8 je odvozen ze sériového MP4-12C, udávaný výkon činí 542 kW (737 k)/7500 min‑1, v případě potřeby mu pomáhá trakční elektromotor vlastní konstrukce McLaren Electronics, dodávající 132 kW (179 k) a umožňující dokonce přes deset kilometrů jízdy v bezemisním (elektrickém) režimu!
Oba stroje pohánějí zadní kola prostřednictvím dvouspojkové sedmistupňové převodovky, akumulátory mají hmotnost jen 96 kilogramů a zadní křídlo změnou nastavení snižuje odpor vzduchu až o 23 %. Bugatti Veyron Vitesse (viz dále v čísle) budí pozornost různými akčními modely, aby se multimilionáři jeden od druhého přece jen odlišili, pokud ovšem vůbec vyjedou na silnice! Koe-nigsegg Hundra (= švédsky 100) je oslavou stého pro-dukčního automobilu švédské značky, která zahájila dodávky klientům v roce 2002. Pětilitrový motor V8 Bi-Turbo pochází z typu Agera S, tedy na benzin (při 98 oktanech dává jen 757 kW/1030 k), zatímco dvoupalivový ekologický pro Ageru R při spalování bioetanolové směsi dosahuje 838 kW (1140 k), nemluvě o tom, že když musíte přejít na 95 oktanů, tak výkon klesne na pouhých 706 kW (960 k)! Výrobce španělského supersportu GTA Spano letos přeměnil název firmy z GTA Motor na Spania GTA (sídlo zůstává ve Valencii), vyhlašuje limitovanou sérii 99 vozů a evoluční verzi údajně vlastního (!) desetiválce 8.4 Bi-Turbo (dříve se hovořilo o základu Chrysleru Viper) s parametry 662 kW (900 k) a 1000 N.m, což postačí na zrychlení 0 – 100 km/h za 2,9 sekundy a největší rychlost přes 350 km/h.
Také tento vůz využívá uhlíkových kompozitů, Kevlaru a titanu! Ženevský autosalon tradičně patří italským karosářům, jejichž věhlas však v posledních letech povážlivě upadá, výjimkou je snad jen Pininfarina pro spolupráci s Ferrari a Maserati; navíc předváděné kreace mají poněkud daleko k hitům let dávno minulých. Pininfarina Sergio je ovšem působivý roadster na základě Ferrari 458 Spider, pojmenovaný na počest loni zesnulého šéfa karosárny a syna jejího zakladatele, inspirovaný legendami minulých let, k nimž patří Ferrari 250 LM, Prototipo P5, Modulo, Mythos, anebo vystavené Dino Berlinetta Speciale 1965, dnes exponát muzea na okruhu Le Mans. Bertone připomněl tradici spolupráce s britskou značkou Aston Martin (v lednu oslavila 100 let), Touring Superleggera se pochlubila už pojízdnou verzí Disco Volante, která bude vznikat na individuální objednávky s využitím podvozkových skupin Alfa Romeo 8C Competizione (= Maserati).
Giugiaro Parcour je studie kupé a roadsteru s pohonem všech kol na oslavu 45 let existence studia Italdesign – Giugiaro, postavená s využitím mechanických dílů Lamborghini Gallardo (desetiválec 5.2/ 404 kW/550 k), pozoruhodná zdvojenými -pružicími jednotkami pushrod pro každé kolo (čtyři slouží na silnici, v terénu přichází ke slovu plný počet osmi coilovers; vůz má -proměnnou světlou výšku 210 až 330 mm). Loňský koncept Giugiaro Brivido, čtyřmístné kupé s křídlovými dveřmi ve stylu Lamborghini Marzal, poháněný hybridní soustavou VW Group, zářil jako poutač stánku výrobce pneumatik Vredestein, jejichž vzorky Giugiaro už patnáct let navrhuje. Stylistickým cvičením byl návrh nového -velkého vozu Alfa Romeo Gloria, který jako nástupce typu 166 (skončil v roce 2007) vytvořili studenti IED Torino (Istituto Europeo di Design) pod vedením Luca Borgogna, vedoucího designera Pininfariny, ve spolupráci s Centro Stile Fiat Group. Maketu 1:1 vyrobila firma CECOMP, stejně jako loni u návrhu IED Cisitalia 202E.
Čtyřicet let působení na autosalonu v Ženevě oslavil domácí Franco Sbarro průřezem ze své tvorby, ale také novými kousky. Patří k nim Sbarro Jaclyn, roadster s vpřed výklopnými křídlovými dveřmi, vlastně upravený Jaguar XKR pro bohatého klienta, pojmenovaný po jeho dceři. Studenti školy ESPERA Sbarro pod Sbarrovým vedením postavili prototyp Eight ve stylu amerických hot rods, pod kapotou však místo spodového Forda Flathead V8 najdeme dvouvačkový osmiválec Maserati 4AC-32v Bi-Turbo o výkonu 271 kW (368 k) se šestistupňovou samočinnou převodovkou! Jejich dalším dílem je hybridní kupé Sbarro Réact’E.V. se šestiválcem Peugeot 154 kW (210 k) uprostřed před zadní nápravou a dvojicí elektromotorů 2x 100 kW na přední nápravě! Kromě toho nechyběly starší typy Sbarro Memory, Mille Miglia, GT12, Alcador GTB Ferrari a loňský F1for3 Concept Delphi.
Druhý švýcarský tvůrce Rinspeed tentokrát šokoval městským elektromobilem MicroMAX, v němž cestující nesedí, ale postávají připoutáni v jakýchsi opěrkách (viz AR 4/’13). O alternativních pohonech lze hovořit donekonečna, dominovaly také stánku Mitsubishi, kde slavily světovou premiéru hned dvě neobvyklé studie. Pětimístný elektromobil CA-MiEV (CA = Compact & Advanced) má aerodynamicky optimalizovanou karoserii (cx = 0,26), trakční elektromotor 80 kW a akumulátory Li-Ion, dobíjené bezdrátově indukčním způsobem. Mitsu-bishi GR-HEV Concept (GR = Grand Runner) je zase futuristický pikap, vybavený vznětovým motorem 2.5D a trakčním elektromotorem ve skříni samočinné převodovky, takže zachovává klasický pohon 4x4 včetně terénní redukce. Toyota se vrátila ke konceptům jedno a dvoumístných elektrických dopravních prostředků, ve studii i-ROAD navíc využila systém Active Lean pro naklápění do zatáček.
Tříkolka se dvěma elektromotory po 2 kW u předních kol ujede až 50 km na jedno nabití akumulátorů Li-Ion, ve městě vyniknou kompaktní celkové rozměry 2350 x 850 x 1445 mm a rozvor náprav jen 1700 mm. Studie hybridního kupé NSX budoucí gene-race se poprvé objevila jako Honda, tedy nikoli se značkou Acura, jaká slouží v USA a Kanadě pro luxusní výrobky této japonské automobilky. Nissan oznámil zahájení výroby vylepšeného elektromobilu Leaf a překonání mety padesáti tisíc zhotovených vozů tohoto typu. Italská společnost Belumbury z Říma slavila premiéru s minivozy Dany, alternativně s elektropohonem 10 kW, anebo vnětovým dvouválcem Lombardini 15 kW. Velmi kuriozní je existence nejrůznějších úpravců nejdražších automobilů, kteří se -pouštějí do podivných přestaveb originálů Lamborghini, Ferrari, Porsche, McLaren, Mercedes-Benz, Bentley a dalších; za všechny jmenujme firmy Gemballa, Mansory, FAB Design, Techart, Hamann, Brabus, Startech, Carlsson atd. Zřejmě vycházejí vstříc podivnému vkusu dnes nejbohatší ruské a arabské klientely, v této souvislosti je ovšem mnohem sympatičtější snaha jiných firem o rozšíření palety sportovních automobilů.
Převzato z časopisu