Svezli jsme se
Los Angeles Auto Show 2011 – Evropský útok
Tom Hyan 24.01.2012 11:15
Autosalon
Největší novinky na autosalonu v Los Angeles představily tentokrát evropské automobilky; středem pozornosti byly stánky německých a britských značek…
Zatímco americký automobilový průmysl prožívá zásadní přestavbu, vyrostly v USA další továrny neamerických značek. K nejnovějším patří například Volkswagen v průmyslovém parku Chattanooga (Tennessee), anebo Toyota ve městě Tupelo (Mississippi). V USA se tak vyrábějí automobily Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Toyota, Nissan, Honda, Subaru, Mazda, Opel (Ampera pro export), Hyundai, Kia, Infiniti a další. Americké koncerny Ford, General Motors a Chrysler v rámci racionalizace přebírají evropské modely, první sází na spolupráci s Opelem a také s někdejším GM Daewoo; druhý vyrábí kompaktní vozy Focus (v Michiganu), Fiesta (v Mexiku) a nový Escape je variantou připravované Kugy druhé generace (premiéra bude letos v Ženevě).
Chrysler přežil jen díky spojení s italským Fiatem a zahájil produkci Cinquecenta v Mexiku. Drastickou proměnou prošly General Motors, který byl donucen zrušit značky Saturn, Pontiac a Hummer (a prodat nebohý Saab, jehož dny jsou zřejmě sečteny), i aliance Fiat/Chrysler Group, u níž podle strategie Fiatu dochází prakticky ke spojení výrobního programu Chrysler/Lancia a pro severoamerický trh se soustředí na vozy Dodge, zatímco na celém světě ji budou reprezentovat především automobily Fiat a legendární Jeep… Mezinárodní autosalon v Los Angeles nepatří k největším, a přestože pořadatelé hovořili o více než padesáti premiérách, většinou šlo o premiéry severoamerické. Za světové lze považovat snad jen zmíněný Ford Escape, pětidveřovou Fiestu ST a nový Mustang 2013 (zejména Shelby GT500), facelift Volkswagen CC (není už značen Passat CC ani pro Evropu), čtvrtou generaci Honda CR‑V, crossover Infiniti JX (míří mezi EX a FX), kupé Subaru BRZ Concept (sériové provedení následovalo v Tokiu), velký sedan nové generace Cadillac XTS a elektrické kupé s prodlouženým dojezdem ELR (vyvinuto z koncepčního vozu Converj, pohonná jednotka z Chevroletu Volt), facelift Chevrolet Spark 2013, sériové provedení Mastretta MXT (prototyp byl na Londýnském autosalonu 2008), facelifty Lincoln MKS (sedan) a MKT (SUV) pro modelový rok 2013, sedan Buick LaCrosse GL Concept (pouze efektní vzhled a luxusní interiér) a některé další varianty již dobře známých automobilů (např. Porsche Panamera GTS, Mercedes-Benz ML 63 AMG a Jaguar XKR‑S Convertible).
Z evropského hlediska byl nejvýznamnější novinkou nový Volkswagen CC (dříve Passat CC), oblíbený sedan s elegancí kupé (dosud 270 tisíc vozů), nabízený ve čtyřmístné i pětimístné verzi. Vyrábí se nadále v německém Emdenu (produkce bude zahájena od roku 2013 také v Číně); na první pohled zaujme opticky rozšířená příď s bi-xenonovými světlomety a nová záď se svítilnami LED, v obvykle široké nabídce jsou motory TDI i TSI. Paleta začíná od 2.0 TDI/103 nebo 125 kW (140, resp. 170 k); v USA se nabízejí především zážehové verze 2.0 TSI/147 kW (200 k) a šestiválec 3.6 VR6/206 kW (280 k); v Evropě bude silnější šestiválec 221 kW (300 k) k dispozici s převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Motion.
Všechny motory do výkonu 155 kW (210 k; evropská verze) mohou také alternativně pracovat s dvouspojkovou převodovkou DSG. Všechny motory jsou velmi úsporné, pro 2.0 TDI 140 se uvádí se šestistupňovou manuální převodovkou spotřeba EU 4,7 l/100 km a emise CO2 jen 125 g/km. Modely s výkonem od 125 kW (170 k) mají sériově aktivní podvozek DCC (Dynamic Chassis Control); bohatá výbava nově zahrnuje rovněž Fatigue Detection, tedy kontrolu bdělosti řidiče s výstražnými signály a doporučením odpočinku po čtyřech hodinách nepřetržité jízdy. V Evropě bude prodej CC zahájen v únoru (k vozu se vrátíme samostatným článkem).
Na stánku Volkswagen Group of America jsme si prohlédli nový sedan Passat z americké produkce (premiéra byla na autosalonu v Detroitu 2011), větší než je evropská sedmá generace Passatu, a také sportovní studii Beetle R Concept (premiéra IAA 2011 ve Frankfurtu), u níž však opět nebyla uvedena pohonná jednotka (Golf R a Scirocco R mají 2.0 TFSI s výkony 199, resp. 195 kW, tedy 270/265 k). Mercedes-Benz kladl důraz na třetí generaci ML z alabamské Tuscaloosy, představil osmiválcovou verzi ML 63 AMG s novým motorem 5.5 Bi-Turbo o výkonu 379 kW (516 k), a opět vyvíjí hybridní provedení ML. Na stánku BMW stály vedle sebe sportovní legendy M3 a M5 nejnovějších generací, ale prezentace byla soustředěna na pokroková elektrická vozidla BMW i3 a i8, která samozřejmě mají největší šanci na rozšíření v Kalifornii, kde platí ještě přísnější emisní limity než v jiných státech USA. Porsche Panamera GTS má zvýšený výkon nepřeplňovaného motoru 4.8 V8 ze 294 kW (400 k) na 316 kW (430 k)/6700 min‑1, sedmistupňovou převodovku PDK, pohon všech kol, snížený podvozek a posílenou brzdovou soustavu (z verze Turbo).
Severoamerickou premiéru slavila nová 911, otevřená verze 911 Cabrio se však neobjevila (poprvé má mít pevnou skládací střechu). Vedle ekologických typů Audi e‑tron (A3 a Roadster) zářily sportovní modely S6, S7 a S8. Působivou expozici měl britský Jaguar Land Rover, v níž pětici bílých jaguarů vládl otevřený XKR‑S Convertible s osmiválcem 5.0 AJ‑V8 Gen III o výkonu 404 kW (550 k), který vozu se samočinnou šestistupňovou převodovkou uděluje zrychlení 0 – 96/160 km/h za 4,2/8,7 sekundy a největší rychlost 300 km/h. Kromě Range Rover Evoque se opět představily oba koncepty DC100, naznačující další vývoj nezničitelného Defenderu. Rolls-Royce vedle výstavky tří sériových kousků pořádal v okolí výstaviště předváděcí jízdy s elektrickým Phantomem.
Lotus oznámil tři vybrané týmy americké formule pro nový motor Lotus IndyCar V6 (Bryan Herta Autosport, DRR a HVM Racing), hvězdou stánku v rytmu life style byla Evora IPS (Intelligent Precision Shift). Nechyběl Morgan a o přízeň kalifornského publika se ucházel dokonce chorvatský elektromobil Dok-Ing XD. Také Hyundai a Kia Motors mají v USA výrobní závody, první předvedl novou generaci Azera (Grandeur HG), druhý se pochlubil studií GT. Největší novinkou koncernu General Motors se stal prestižní sedan Cadillac XTS, v rámci downsizingu opatřený přímovstřikovým šestiválcem 3.6/221 kW (300 k), který navíc uvedl inteligentní informační systém CUE pouze se třemi ovladači a dotykovou obrazovkou ve stylu iPhone (u většiny vozů je totiž dnes nadměrný počet ovládacích prvků). Další hvězdou byl Chevrolet Camaro ZL‑1, nejsilnější kabriolet světa, s kompresorovým osmiválcem 6.2/426 kW (580 k), šestistupňovou manuální převodovkou Tremec a aktivním podvozkem Performance Traction Management, jehož součástí jsou magnetorheologické tlumiče. Vůz zrychluje z 0 na 96 km/h za 3,9 sekundy a dosahuje 296 km/h.
Do dvousetmílového klubu vstoupil Ford Shelby GT500 (Mustang 2013), nejsilnější sériový osmiválec světa, jenž v předvečer autosalonu v režii Forda odhalil sám legendární Carroll Shelby. Hliníkový motor 5.8 V8/478 kW (650 k) uděluje vozu největší rychlost 322 km/h (dříve elektronický limit 250 km/h). Ford Flex prošel restylingem s novou přídí, evropskou sestru Kuga bude mít nový Ford Escape na platformě C (Focus), představený v USA také s novými motory EcoBoost 1.6/125 kW (170 k) a 2.0/ 176 kW (240 k). Revitalizaci značky Lincoln potvrdil Ford založením samostatného designového střediska v Dearbornu. Vozy Fiat 500 už jezdí po kalifornských silnicích, Olivier Francois uvedl prestižní modely 500 Abarth a 500 by Gucci. Chrysler Group pro rozšířenou výrobu automobilů značky Jeep přijme 1100 nových zaměstnanců do továrny Toledo Assembly Plant, kde se bude vyrábět nástupce typů Jeep Liberty (vrátí se ke jménu Cherokee i v USA), resp. Dodge Nitro. Velká část plochy společného stánku Chrysler Group patřila továrním úpravám SRT a Mopar, a to i v případě pikapů RAM Trucks. Toyota připomněla své americké aktivity motorem V8 a převodovkou pro závody NASCAR, otevřením závodu v Mississippi a novou Camry; na stánku Lexus zářil červený LFA a nový sedan GS 350. K nejvýznamnějším novinkám se příležitostně vrátíme, o některých píšeme už v tomto čísle.