Svezli jsme se
Rolls-Royce Ghost Black Badge – Badge engineered
11.08.2022 12:40
Také elegantní Ghost nyní přijíždí ve verzi Black Badge. Nabízí 441 kW (600 k) a výběr ze 44 000 barev. V našem černém se projedeme noční Budapeští.
V Budapešti není v noci větší tma než v ostatních evropských metropolích. Rolls-Royce tak mohl představení Ghostu Black Badge klidně uspořádat i v jiném velkoměstě, Budapešť je ale zvláštní. Nachází se v ní devět mostů přes Dunaj, z nichž jeden nese jméno císařovny Sisi (Erzsébet híd). Ta je v zemi velmi oblíbená, protože se zasazovala o maďarské zájmy, což ví každý, kdo někdy viděl alespoň jeden z filmů o této slavné šlechtičně. Když v Ghostu plujete přes bíle natřený Alžbětin most, Dunaj pod ním působí jako plynoucí, široký černý pás.
Vlevo, na východním břehu, září budova parlamentu. Ve voze je ticho, neslyšíte dokonce ani 21“ pneumatiky zápolící s hrubým asfaltem vozovky mostu. A už vůbec ne dvanáctiválec pod pocitově velmi vzdálenou kapotou. V Black Badge posílil o 21 kW (21 k), takže celkem má nyní 441 kW, tedy rovných 600 koňských sil.
Obligátní rychlost 50 km/h na Sisině mostě zvládá Ghost na mírně zvýšený volnoběh, podle ukazatele Power Reserve mu trvale zbývá přes 90 % síly – zcela podle odkazu Henryho Royce, jenž si v roce 1906 svůj model 40/50 objednal s motorem posíleným o 5 k, což představovalo nárůst o 10 %, chtěl mít prostě výkonovou rezervu. Extra výkon plus 50 N.m točivého momentu není v případě verze Black Badge něčím, co byste vysloveně cítili, na to byste museli disponovat vyloženě citlivou tělesnou senzorikou.
V městském provozu na břehu Pešti vás osvěží spíše kouzlo vozu v nočním městě. Buda je naproti, na západní straně. Dunaj totiž rozděluje maďarskou metropoli na dvě části: Budu a Pešť, které byly do jednoho města spojeny teprve v polovině 19. století. Zatímco večerní provoz se míhá okolo asi pět a půl metru dlouhého Black Badge, řidiči ostatních vozů mu sotva věnují druhý pohled. Očividně zde modely Rolls-Royce nebudí žádnou velkou senzaci.
Sériové vzduchové odpružení žehlí koleje tramvají a víka kanálů tak, jako by Rolls-Royce přejížděl přes kulečníkový stůl. Dokonce ani očividně staletá kočičí dlažba v průmyslové zóně vás prakticky nedonutí ji zaznamenat. Při čekání na červené se nabízí šance rychle vrhnout pohled dozadu. „Černá specialita“ je sice primárně určena pro majitele, kteří sedají za volant, ale také v zadní části vozu je spousta věcí hodná obdivu. Například lesklé povrchy z několika vrstev tmavé dýhy, tvořící základ pro tenkou vrstvu technické tkaniny z uhlíkových vláken, potaženou pryskyřicí a protkanou světelnými vlákny vydávajícími třpytivé odlesky. Vše vytváří přímo nadpozemskou atmosféru. Nejvíce světla však najdete na straně spolujezdce, kde se světelné body formují do podoby ležaté osmičky, matematického symbolu nekonečna. Nevíme sice, jestli by se podobné světelné hrátky líbily zakladateli značky Henrymu Royceovi, domnívat se však můžeme, že ano. Koneckonců, jeho první patent, který si nechal zaregistrovat, byla bajonetová objímka žárovky.
Nyní by se nabízel přestup dozadu, pohled přes sošku Emily na pešťské nábřeží je ale přece jen lepší volbou. Pohodlí zadní části s jemnou kůží a opulentním prostorem jsme si užili již dříve na Hungaroringu. Hungaroringu? Závodní okruh možná není první volbou pro dvou a půl tunovou luxusní limuzínu, dokonce ani pokud v ní na povely čeká 441 kW (600 k) a 900 N.m. Přesto si můžete jeho schopnost zrychlení vyzkoušet alespoň na rovinkách, dokonce i se startem ve stylu Grand Prix.
Poslední červené světlo na semaforu zhasne a vyrážíme. Síla startu ale přesto překvapí, Black Badge má z 0 na 100 km/h zrychlit za 4,7 s, pocitově je však mnohem rychlejší. Dvanáctiválec zahučí trochu naštvaněji a v té chvíli je poprvé skutečně slyšet. Důrazný zátah pak nepolevuje ani daleko po překročení mety 100 km/h. Soška Spirit of Ecstasy se přitom ani nehne a zůstává ve svém charakteristickém předklonu. Systém vyrovnávání náklonů se činí, seč může, aby jí zabránil zaujmout příliš necudnou pozici vstříc večernímu nebi. Trakce je přehršel, inteligentní pohon všech kol porcuje mohutný točivý moment tak umně, že si při tom pneumatiky jen lehce písknou.
Je vlastně úžasné, jak hbitě se Black Badge nechá vodit po (na poměry F1) úzkém okruhu. Řízení je sice hodně lehké, ale dostatečně precizní na to, abyste mohutný vůz spolehlivě udrželi v následující šikaně a rychlé levé zatáčce.
Povoleno máme jedno kolo, poté musí Ghost zpět do boxů. Když se vracíme do města, začíná pravá noc. Naplánujeme si ještě řadu zajížděk. Třeba na náměstí Hrdinů, kde se z bronzu odlitý uherský král Matyáš Korvín ležérně opírá o svůj meč. Nebo až do 40 km vzdáleného Visegrádu, v němž byl kníže Vlad III., řečený Dracula, dvanáct let nedobrovolným hostem. Ale až tak temně by náš den končit neměl.
Verze Black Badge se ke Ghostu výborně hodí. Je mimořádně propracovaným luxusním vozem, se smyslem pro styl a suverenitou, jakou dokáže vyzařovat pouze výrobek tradičního výrobce v podobě Rolls-Royce.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
kapalinou chlazený přeplňovaný (2x turbodmychadlo) zážehový celohliníkový V12/60º, 6749 cm3, 441 kW (600 k)/5250 min‑1 a 900 N.m/1700 min‑1. Osmistupňová samočinná převodovka; aktivní pohon všech kol.
Podvozek
Vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; vzduchové odpružení, aktivní tlumiče, adaptivní stabilizátory, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, řízení zadních kol; pneumatiky vpředu 255/40 R 21, vzadu 285/35 R21.
Rozměry a hmotnosti
rozvor náprav 3295 mm; d/š/v 5546/1978/1571 mm; zavazadlový prostor (VDA) 500 l; objem palivové nádrže 100 l; pohotovostní hmotnost 2490 kg.
Provozní vlastnosti
největší rychlost ... 50 km/h
Zrychlení 0–100 km/h ... 4,8 s
Komb. spotřeba (WLTP) ... 15,8 l/100 km
Cena cca 8 800 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)