Svezli jsme se
Rolls-Royce Phantom Extended – Best of the best
Petr Hanke 06.10.2022 06:51
Foto: Martin Sznapka
Rolls-Royce se pokusil vylepšit svůj vrcholný model Phantom, o němž hovoří jako o „nejlepším“ voze světa. V čem spočívají provedené změny jsme zjišťovali za volantem prodloužené varianty Extended.
Phantom 8. generace se coby nejvýše postavený model Rolls-Royce představil v roce 2017, kdy byl prvním modelem značky, jenž vznikl na vlastní hliníkové architektuře. Tento technický základ postupně převzaly i další modely značky v podobě SUV Cullinan, menší limuzíny Ghost a bude použita také jako technický základ pro právě vyvíjené velké elektrické kupé Spectre.
Foto: Martin Sznapka
Po pěti letech tedy nastal čas pro určité oživení tohoto modelu, který lze považovat za vrchol současné automobilové produkce. Cenově jej sice překonávají některé exkluzivní supersportovní vozy, avšak v těchto případech jde spíše o kusovou výrobu, Phantom vzniká pravidelně v počtu překračujícím pět set kusů ročně, takže jej lze označit za sériově vyráběný vůz. A to i přesto, že naprostá většina z těchto vozů vzniká v rámci programu Bespoke nabízejícího zákazníkům mimořádně širokou škálu individualizace, sahající daleko za volbu vlastního čalounění či prošívání.
Zpět ale k modernizační kúře, již Rolls-Royce pro model Phantom připravil. Je zřejmá zejména na přídi, a to na první pohled. Došlo k mírnému přepracování typické masky ve tvaru Pantheonu, jež je nyní uhlazenější a dostala podsvícení, které mělo premiéru v menším typu Ghost. Větší změnou přídě je zvýrazněná horizontální linie, jež propojuje horní hranu světlometů a hrany masky ladící s nově pojatým řešením spodní části nárazníku. Celek působí opticky mohutněji a vzdáleně jde o podobný výraz, jaký měl koncept EX103.
Foto: Martin Sznapka
Zbytek vozu zůstal se svými charakteristickými proporcemi takřka nezměněn. Zkoušený vůz byl vybaven nově nabízenými ráfky s průměrem 22 palců s jednolitým leštěným povrchem, odkazujícím svým designem na modely značky z dvacátých let minulého století.
Od příchodu nové generace modelů vzniklých pod taktovkou BMW si stále více majitelů své vozy řídí samo, což neplatí pouze pro menší modely, ale, možná překvapivě, také pro vrcholný Phantom. Tomuto trendu vyšla vstříc i modernizace, jež přinesla kromě jiného také volant s věncem se zvětšeným průměrem, který se lépe drží. Aktualizací prošla také palubní elektronika, jež je ale navržena tak, aby vnitřnímu prostoru nedominovala, ale byla spíše v pozadí. Centrální displej i ovládací kolečko mezi sedadly lze proto v případě, že nejsou potřeba, zcela schovat. Tím se uvolní prostor mezi sedadly, ale především vynikne takzvaná galerie, tedy zasklený prostor v palubní desce zasahující od středu vozu až před spolujezdce, v němž mohou být instalovány různé ozdobné prvky, jež nechávají značný prostor pro individualizaci. Palubní systém, který je upravenou verzí osvědčené soustavy BMW iDrive, byl omlazen, a to zejména z pohledu komunikace, takže nyní lze vůz propojit s aplikací Rolls-Royce Connected. K dispozici tak jsou různé funkce vzdálené obsluhy, včetně například posílání cílů navigace z telefonu do vozu. Tuto novou aplikaci Rolls-Royce propojil se svým zákaznickým programem Whispers (šepot), jehož prostřednictvím komunikuje se svými zákazníky a informuje je o novinkách.
Foto: Martin Sznapka
Kromě krátké verze se Phantom vyrábí také v o 22 cm prodlouženém provedení nazvaném příznačně Extended, jež do zadní části přidává více prostoru a vytváří zde zcela výjimečné prostředí pro pobyt. Jízda je v zadní části zcela mimořádným zážitkem, který svým klidem může připomínat jízdu ve vlaku. Komfortem daným kvalitou sedadel, zpracováním detailů, jemnými koberci s dlouhým vlasem, ale také pocitem soukromí, jejž vytváří široký C-sloupek, za nímž se doslova schováte, panuje uvnitř atmosféra zcela se vymykající běžným zkušenostem.
Něco podobného platí také při pobytu za volantem. Suverénní, ale přitom jemná síla přeplňovaného dvanáctiválce je návyková, nicméně ještě více zaujme klid, s nímž se tento téměř šest metrů dlouhý vůz řídí. Nemáte pocit těžkopádnosti či neohrabanosti, ale spíše stability a vynikající vyváženosti. Phantom je svým konceptem na trhu unikátem, v otázkách luxusu a kvality je na absolutním vrcholu světové produkce. Tomu samozřejmě odpovídá i cena začínající na částce 11 milionů korun, ovšem například testovaný exemplář měl na cenovce částku 604 000 liber. Ale víte, co se říká o cenách u této značky? Kdo se na ně ptá, není ten správný zákazník…
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený přeplňovaný (2x turbodmychadlo) zážehový celohliníkový V12/60º uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování Double-Vanos; elektronické přímé vstřikování; EU6; 6749 cm3 (ø 89,0 x 90,5 mm); 10,0:1; 420 kW (571 k)/5000 min-1 a 900 N.m/1700 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic (ZF); pohon zadních kol.
Foto: Martin Sznapka
Podvozek
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; vzduchové odpružení, aktivní tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, aktivní řízení zadních kol; pneumatiky vpředu 255/45 R 22, vzadu 265/40 R 22.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3772 mm; d/š/v 5982/2018/1656 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 530 l; objem palivové nádrže 100 l; hmotnost pohotovostní 2720 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,5 s; spotřeba paliva WLTP 15,6–16,2 l/100 km; emise CO2 345 g/km.
Cena od 11 000 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)