Svezli jsme se
Renault Kangoo Z.E. – Elektrická revoluce
Tom Hyan 20.01.2012 13:47
Svezli jsme se
Aliance Renault – Nissan vyhlásila už na IAA 2009 ve Frankfurtu, že chce být jedničkou ve výrobě moderních elektromobilů. Nyní uvádí elektrické verze Kangoo a Fluence…
TOM HYAN, Cascais (P) V Portugalsku jsme se přesvědčili o tom, že oba modely fungují a nabízejí běžně kolem stovky kilometrů na jedno nabití akumulátorů, přestože si extrémní počasí s přívaly vody, silným větrem a tmou vynutilo rozsvícené světlomety, kmitající stírače, ofukování okenních skel a dokonce přitápění. S Fluence Z.E. jsem ujel 85 kilometrů a na displeji zbývalo ještě 27 km do prázdných akumulátorů, s Kangoo Z.E. byla situace obdobná, i když jsem absolvoval dvě kratší trasy, a to s užitkovou (krátkou skříňovou) i osobní verzí (pětimístné kombi Maxi). Dlužno ovšem říci, že vozy byly nevytížené, jen s řidičem, případně s řidičem a spolujezdcem.
K sedanu Fluence se vrátíme později, nyní se podíváme podrobněji na univerzální elektrické Kangoo Z.E. (Zero Emission), koncipované pro rychlou rozvážkovou službu na kratší vzdálenosti… „Věřím, že elektrické Kangoo osloví také klienty v České republice,“ říká Bernard-Jean Chrétien, generální ředitel dovozce Renault ČR, a.s., který se s českými novináři zúčastnil mezinárodní prezentace v okolí Lisabonu. Průzkumy totiž ukázaly, že 70 % řidičů lehkých dodávkových vozů ujede denně méně než stovku kilometrů, přičemž oficiální údaj dojezdu čistě elektrického vozu Kangoo Z.E. podle metodiky NEDC činí 170 kilometrů. Lze si tedy dobře představit dobíjení akumulátorů přes noc po celodenní směně v areálu fleetových klientů, méně již doma u soukromých uživatelů, zejména pak těch, kteří přebývají např. v třináctém patře panelového domu. Ovšem i soukromníkům nabízí Renault řadu možností, a to dobíjení z běžné sítě 220 V, či stanice Wall-Box (zavěšené např. na zdi garáže); resp. po vybudování infrastruktury u veřejných rychlonabíjecích stanic (byly uzavřeny dohody s řadou partnerů v různých zemích celého světa).
Poněkud neuvěřitelný je plán padesáti tisíc dobíjecích míst v západní Evropě do konce roku 2012… Koncepce elektrického typu Kangoo Z.E. sleduje japonskou konstrukci osobního elektromobilu Nissan Leaf, trakční elektromotor/generátor je převzat z Fluence Z.E., ale má snížený výkon na 44 kW (60 k). Shodné maximum točivého momentu 226 N.m je k dispozici už od nulových otáček (rozběhu elektromotoru). Lineární zátah pohonné jednotky s jednostupňovým redukčním převodem je působivý, po rozjezdu na křižovatce zůstává většina běžných vozů daleko za vámi (Kangoo Z.E. jel však bez nákladu). Akumulátory Li-Ion jsou jako u Leafu uloženy pod podlahou mezi nápravami, takže nikterak neomezují ložný objem skříně, stejný jako u typů se spalovacím motorem. Pokrokové akumulátory (v tomto případě 48 modulů po 8,3 V, tedy bezmála 400 V), které na rozdíl od Fluence Z.E. nemají vlastní nucené chlazení, dodává firma AESC (Automotive Electric Supply Corp.), společný podnik Nissanu a NEC, zatímco elektromotory budou od německého koncernu Continental až do roku 2013, kdy začne výroba vlastních v závodě Renault ve francouzském Cléonu.
Plán roční produkce v Maubeuge na severu Francie činí třicet tisíc vozů Kangoo Z.E., podle prognózy bude 80 % prodaných vozů sloužit u fleetových zákazníků. Pro asistenci vzniknou evropská centra Renault Z.E.Expert (u nás zatím nikoli; ale čtyři budou v Polsku a devět v Rakousku). Uspořádání pohonné jednotky pod kapotou vzhledově připomíná spalovací motor; nad sebou jsou totiž uloženy trakční elektromotor s redukčním převodem, výkonová elektronika s transformátory (ze 400 V DC na třífázový střídavý proud elektromotoru a na 12 V pro běžné příslušenství) a rozdělovací skříň Junction Box s palubní nabíječkou. Jízda v režimu Eco Mode (aktivace tlačítkem) může zvýšit dojezd až o 10 %, ovládání vozu je jako u typu se spalovacím motorem, volicí páka vetkunutá do středové konzole má polohy PRND jako u samočinné převodovky.
Ovládání je dvoupedálové, ale lze si zvyknout na účinné brzdění motorem při rekuperaci brzdné energie, takže se brzdového pedálu mnohdy nemusíte ani dotknout. Tři kruhové kontrolní přístroje před volantem jsou zleva ukazatel stavu trakčních akumulátorů (vyznačené body 0, ½ a 1 jako u palivové nádrže), rychloměr (největší rychlost z důvodu hospodárnosti omezena na 130 km/h) a ukazatel okamžité spotřeby (kW) s poli v tmavě modré (rekuperace), světle modré (eco) a červené barvě (nadměrná spotřeba). Ostrou jízdou lze snížit dojezd na 80 km, naopak mírnou s využíváním setrvačnosti a rekuperace prodloužit až na 200 km. Pro severské země je v nabídce oddělené naftové topení s nádrží na 13 litrů. Stav akumulátorů, či jejich dobíjení, lze také kontrolovat z chytrého telefonu nebo osobního počítače (paket My Z.E. Connect za příplatek). Objem nákladového, resp. zavazadlového prostoru se nezměnil; užitečná hmotnost vozů činí 650 kilogramů. Renault hovoří o prodejní ceně 20 až 22 tisíc eur včetně DPH, která může být snížena státními příspěvky na 15 až 17 tisíc podle typu. Akumulátory nejsou součástí kupní smlouvy, uživatel na ně uzavírá smlouvu leasingovou (72 až 75 eur měsíčně při proběhu deseti tisíc kilometrů ročně včetně záruky na jejich funkci). A jak prohlásil v Cascais šéf elektrického programu Thierry Koskas, chce být Renault průkopníkem moderních elektromobilů, jež podle jeho předpovědi budou tvořit deset procent nového vozového parku do roku 2020.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)