Svezli jsme se
PORSCHE PANAMERA 2017 – Skutečné Porsche
Petr Hanke 07.10.2016 06:23
Svezli jsme se
Zcela novou techniku druhé generace Porsche Panamera jsme představili v minulém Automobilu. Nyní jsme měli možnost usednout za její volant.
Karoserii, motory, převodovky i podvozek, tedy „hardware“ nové Panamery, jsme podrobně představili v AR 9/’16. V průběhu tradiční novinářské prezentace v okolí Mnichova se naskytla možnost poprvé v praxi vyzkoušet popsanou techniku, z níž budou čerpat nejen další generace typových řad Porsche, ale například i vozy značky Bentley. Soustřeďme se nejdříve na vnitřní prostor. Zatímco vnější design je spíše evolučním vývojem s cílem podtrhnout větší sportovnost a vzhled Panamery alespoň částečně přiblížit typu 911, uvnitř se změnilo takřka vše. Interiér posádku příjemně obklopí, což má na svědomí zejména opticky velmi nízká a horizontálně situovaná palubní deska spolu s širokým a směrem vpřed stoupajícím středovým panelem. Porsche hodně řešilo otázky spojené s množstvím spínačů, kterých bylo možné u dobře vybavené Panamery předchozí generace napočítat více než sto. Porsche se u základních funkcí snažilo zachovat přístup, že každá z nich má vlastní tlačítko, ale současně množství spínačů omezit. Automobilka se vydala cestou lesklých černých ploch (Black Panel) sloužících jako dotykové spínače. Tímto způsobem se ovládá především klimatizace. Funkce související s jízdou, obsluhované spínači kolem voliče převodovky (jízdní režimy, nastavení tlumičů či výfuku atd.), používají novou technologii se zpětnou vazbou.
Po stisku tlačítka celá destička pro potvrzení výběru zavibruje, a tak není třeba stisknutí kontrolovat opticky. Další novinkou jsou hlavní přístroje za volantem. Jediným fyzickým ukazatelem je centrálně umístěný otáčkoměr se schématem řazení. Kolem něj jsou uloženy dva sedmipalcové displeje, na nichž se informace zobrazují v kruhových výsečích, připomínajících designem tradiční přístroje Porsche. Vlevo je rychloměr a prostor pro zobrazení informací asistenčních systémů, vpravo dostal prostor palubní počítač, možnosti nastavení nebo navigace, obecně tedy doplňkové informace, jež bezprostředně nesouvisejí s jízdou. Každý z displejů se pohodlně a intuitivně obsluhuje prostřednictvím spínačů na volantu. Otočné kolečko na pravé straně ovládá pravý displej, stejný prvek vlevo na volantu naopak levý. Celek působí velmi moderním dojmem a zaujme i svojí grafikou. To samé platí také pro novou generaci navigačního, komunikačního a zábavního systému s centrálně umístěným displejem o úhlopříčce 12,3 palce.
Systém lze různými způsoby připojit k internetu (datovou SIM kartou nebo pomocí telefonu, systém nemá vlastní SIM) a využívat například propojení s nově navrženou aplikací v telefonu (Porsche Connect Car). Díky tomu lze nejen kontrolovat stav vozu, ale například také do něj posílat cíle pro navigační systém, které člověk najde v mapových aplikacích telefonu či mu je někdo zašle formou zprávy. Hlavní obrazovku systému si může uživatel snadno přizpůsobit pomocí „dlaždic“ s různými funkcemi vlastním potřebám. Jde o novou generaci systému Porsche Communication Management, jež se postupně objeví i v dalších typech značky. Vnitřní prostor nové Panamery zaujme především svojí šířkou. V rámci segmentu luxusních vozů jsou sedadla umístěna nezvykle nízko. V tradičně pojatých limuzínách je na zadních sedadlech více prostoru, a také pocit větší volnosti, nicméně tvar sedadel v zadní části je velmi zdařilý a bez problémů vhodný i pro cestování na dlouhé vzdálenosti ve čtyřech.
Zavazadlový prostor se ve srovnání s předchůdcem zvětšil o 63 l na 495 l. Porsche nově navrhlo mechanismus vyklápění spoileru umístěného na zadní výklopné stěně, a tak již neomezuje dostupný prostor a po uzavření netlačí na zavazadla. Standardní výbavou je elektrický pohon pro výklopné víko. Při jízdě s novou Panamerou zaujme nízká hlučnost, daná i účinnější aerodynamikou. Mezi její zajímavosti patří aktivně řízené klapky v masce chladiče nebo již zmiňovaný aktivně výsuvný spoiler na zádi, který má v obou provedeních v mezigeneračním srovnání větší účinnou plochu. Panamera Turbo má, stejně jako dříve, větší verzi spoileru. Panamera 4S vykazuje koeficient odporu vzduchu cx = 0,29. Během prezentace jsme měli k dispozici dvojici ze tří nabízených verzí. Testovací jízdy jsme zahájili v „základní“ verzi Panamera 4S, vybavené novým přeplňovaným šestiválcem o výkonu 324 kW (440 k) a točivém momentu 550 N.m v rozmezí 1750 a 5500 min-1. Jako u všech motorů pro Panameru, i v tomto případě je standardem aktivní pohon všech kol a osmistupňová dvouspojková převodovka PDK. Podvozek testovaného kusu byl doplněn všemi nabízenými aktivními prvky, jež se s výjimkou aktivních tlumičů (PASM) dodávají za příplatek. Jmenovitě jde o tříkomorové vzduchové odpružení, stabilizátory s proměnnou tuhostí (PDCC), aktivní zadní diferenciál (PTV Plus) a řízení zadních kol.
Okamžitě zaujal rozsah nastavení vozu, resp. rozdíl mezi standardním a sportovním režimem. V prvním případě se Panamera chovala jako příjemný vůz pro běžné používání. Přirozeně je stále tvrdší a přeci jen méně komfortní než většina konkurentů, nicméně dokáže poskytnout potřebné každodenní pohodlí. Naopak v režimu Sport Plus se automobil zcela promění. Rázem je znát nejen větší tuhost podvozku, ale také dramaticky ostřejší reakce motoru a aktivnější pomoc se zatáčením. Na hladkých zatáčkovitých silnicích v alpském podhůří zaujala přilnavost předních kol a rychlost reakcí po pohyby volantu. I s vypnutým stabilizačním systémem bylo snadné pomocí plynu v zatáčkách automobil vyvážit a výjezdy ze zatáček opepřit intenzivní akcelerací s dokonale neutrálním chováním, ovšem s citelným opřením o zatížené zadní kolo. Panamera 4S se ve všech situacích chovala s působivou přesností a suverenitou, současně ale také vzhledem ke své velikosti a zaměření fenomenální rychlostí.
Za volantem měl člověk zásluhou značné obratnosti a citlivosti pocit, že řídí mnohem menší automobil. Ve srovnání se zážehovou verzí působila Panamera 4S Diesel mnohem usedlejším dojmem. Byla znát větší hmotnost osmiválcového motoru v přídi (rozdíl pohotovostních hmotností činí 180 kg). Zaujal také jeho zátah, opírající se o 850 N.m, nicméně automobilu poněkud chyběl „říz“, který měla zážehová verze. I tak zde bylo jasně patrné velmi účinné sladění všech systémů podvozku a poháněcí soustavy, jež je důsledkem nového konceptu 4D Chassis Control, který bdí nad součinností všech jednotlivých subsystémů. Panamera díky tomu vždy působila jako jednolitý celek a přirozeně v součinnosti jednotlivých systémů reagovala na jízdní situace. Kromě již uvedených novinek přichází Panamera i s několika zajímavostmi. Jednou z nich je infračervené noční vidění s možností separátního osvícení potenciálně nebezpečných objektů. Palivo pomáhá spořit například i asistent InnoDrive, jenž podle navigačního systému a čelní kamery registruje průběh trasy a podle něj dokáže řidiče upozorňovat na vhodný styl jízdy z hlediska hospodárnosti. Porsche Panamera je v současnosti nejvyspělejším vozem koncernu Volkswagen. V něm představené technologie se postupně objeví i v dalších modelech. Nejlevnější šestiválcová verze stojí od 3 197 000 Kč, Panamera 4S Diesel přijde na 3 306 000 a vrcholná, bohatě vybavená Panamera Turbo má základní cenu stanovenou na 4 351 000 Kč. Podrobné technické údaje jsou k dispozici v minulém vydání Automobilu nebo na www.automobilrevue.cz.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)