Svezli jsme se
Peugeot iOn - Elektrický lev
Otakar Gregora 07.09.2010 00:12
Svezli jsme se
Hledání alternativních pohonů, plnohodnotně nahrazujících spalovací motory a jejich paliva, je stejně staré jako sám automobil…
V současnosti je stále intenzivnější pod tlakem zájmu o ochranu životního prostředí a hrozby vyčerpávání zásob klasických paliv. Zkoušejí se různé systémy hybridních pohonů, jako palivo plyn či vodík, počítá se i s využitím sluneční energie. Nezanedbatelný podíl na tomto vývoji má i čistě elektrický pohon, jehož počátky sahají do devatenáctého století, kdy se objevily první elektromobily. Celou historii vývoje elektromobilu se jejich konstruktéři potýkají se závažným problémem vhodného zdroje energie. Donedávna měli k dispozici vesměs velmi těžké a málo výkonné akumulátory, zvyšující hmotnost vozidel a omezující jejich dojezd na několik desítek kilometrů. Ačkoli již první elektromobily dosahovaly někdy pozoruhodných jízdních výkonů (připomeňme, že již v roce 1899 překonal Camille Jenatzy se svým Jamais Contente rychlost 105 km/h), elektromobil se příliš nerozšířil, až na několik výjimek, jako byla první pařížská taxi, či britská rozvážka lahví mléka až do domu. Vývoj elektromobilů se však nezastavil nejen díky podílu významných konstruktérů, jakým byl třeba Ferdinand Porsche, ale i postupným objevům nových technologií, vhodných pro rozsáhlejší využití. A tak se v první dekádě našeho století objevují další nové konstrukce elektromobilů, vhodných pro sériovou výrobu a schopných ve specifických podmínkách nahradit klasické automobily. Účelem tohoto článku však není zabývat se historií vývoje elektromobilů či technickými a technologickými podrobnostmi jejich konstrukce a provozu, ale stručně představit jednu z novinek, která se již letos začne hromadně vyrábět a prodávat.
Peugeot iOn je novinkou francouzské automobilky, v jejímž jméně, připomínajícím koncept ION z roku 1994, je zakódován jak symbol této značky Lion (lev), tak označení v ní použitého moderního zdroje, lithiumiontové baterie. Peugeot patří k novodobým průkopníkům a prvním konstruktérům elektromobilů na světě. Např. v letech 1995 až 2003 prodal na 3500 vozů Peugeot 106 Electric. Na vývoji elektromobilu iOn, jenž měl výstavní premiéru loni na autosalonu IAA ve Frankfurtu, spolupracoval Peugeot s japonskou skupinou Mitsubishi, která jej vlastně vyvinula a vyrábí jako i-MiEV. Zástupci Peugeotu představili nedávno iOn i v Praze při Dnu elektromobility a posléze také motoristickým novinářům, kteří jej mohli krátce vyzkoušet i za volantem.
Peugeot iOn je čtyřdveřový čtyřmístný automobil nejnižší třídy, vhodný svými vlastnostmi i rozměry, zejména délkou necelých 3,5 m, pro městský provoz. Až na poháněcí soustavu se neliší od klasických automobilů této třídy jak vzhledem a proporcemi úhledné karoserie, tak uspořádáním a výbavou interiéru i konstrukcí podvozku. Zatím dostupné stručné technické údaje jsou v připojeném přehledu. Poháněcí soustava, akumulátory a regulační prvky jsou uloženy v zadní části karoserie a pod podlahou. Elektromotor je přímo spojen bez převodovky jen stálým převodem s koly zadní nápravy. Moderní lithiumiontová baterie, umístěná uprostřed vozidla, má vysokou hustotu energie a nižší hmotnost než běžné akumulátory stejné kapacity. Nabíjí se z běžné zásuvky 220 V, po šesti hodinách je plně nabita a v průměrných provozních podmínkách umožňuje jízdu do vzdálenosti 130 km. Systém rychlého dobíjení umožňuje po připojení k dobíjecí stanici 380/400 V dosáhnout za 30 minut 80 % kapacity.
Při krátké zkušební jízdě v pražských ulicích jsme se přesvědčili, že iOn se ovládá snadněji než běžné automobily. Po zvolení směru jízdy vpřed nebo vzad krátkou pákou mezi předními sedadly a uvolnění parkovací brzdy k tomu stačí jen volant a dva pedály. Rychlost jízdy v celém rozsahu určuje jen sešlápnutí akcelerátoru. Přesunutím volicí páky do polohy D se nastaví jízdní režim se samočinnou optimalizací spotřeby energie pro prodloužení dojezdu a režim brzdění s vysokým stupněm rekuperace energie při jízdě ze svahu. Jedinými rozdíly proti jízdě automobilem se spalovacím motorem a převodovkou jsou zcela plynulý dynamický rozjezd, změny rychlosti v celém rozsahu bez prodlev či škubání, a na dobré vozovce takřka bezhlučná jízda. Ta ovšem může být nebezpečná pro chodce při přecházení silnice, nesledují-li pozorně provoz a spolehnou se jen na akustický kontakt. Přijíždějící elektromobil prostě neuslyší, a to je problém zejména pro zrakově postižené osoby...
Peugeot iOn je jedním z reálných příslibů rozšíření elektromobilů. Na trh se dostane již koncem tohoto roku. Jeho cena není sice ještě stanovena, přepokládá se však, že bude dost vysoká i ve Francii, kde je stanovena subvence na ekologická vozidla 5000 eur. Počítá se proto zatím s pronájmem za nejvýše 500 eur měsíčně, do něhož jsou zahrnuty všechny další služby včetně servisu a pojistného. Provozní náklady budou menší než u vozidel se spalovacími motory, pravděpodobně nepřekročí 1,5 eura za elektrickou energii na 100 kilometrů.
U Peugeotu se zabývá problematikou elektromobilů Marc Boqué, podle něhož výzkumy ukázaly, že Evropané ujedou v pracovní dny průměrně třicet osm kilometrů. Například v Paříži z celkové doby provozu běží 30 % motor naprázdno, ale stále spotřebovává palivo a zatěžuje okolí exhalacemi a hlukem. Automobilka proto očekává postupně se zvyšující zájem o elektromobily, v letech 2010 až 2015 by se jich mělo dostat do provozu na padesát tisíc a v dalších letech pak by měl počet uživatelů růst rychleji. Předpovědi se zdají být reálné, neboť od listopadu 2009, kdy byla na internetu ve vybraných evropských zemích zveřejněna možnost rezervace, se již přihlásilo přes 2500 zájemců. Doufejme, že i u nás budou vytvořeny podmínky pro rozvoj elektromobilů. Záleží na tom, zda a jak bude vláda podporovat rozvoj čistých vozidel, bude li např. zvýhodněna sazba za noční dobíjení baterií a podobně.
Zdroj: Automobil 08/10
Autor: Ing. Otakar Gregora
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | synchronní elektromotor s permanentními magnety, uložený před zadní nápravou; 47 kW/2500 až 8000 min 1; 180 N.m/0 až 2500 min 1; největší otáčky 8500 min 1; zdroj proudu akumulátor Li Ion, 88 článků kapacity 55 A.h; pohon zadních kol převodovkou se stálým převodem. |
PODVOZEK | bezrámová konstrukce; přední náprava s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní tuhá trubková náprava zavěšená na podélných ramenech a příčně ustavená panhardskou tyčí; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vzadu vně pružin; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, vpředu kotoučové, vzadu bubnové; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola z hliníkové slitiny s ráfky 5 J x 16; pneumatiky vpředu 145/65 R 15, vzadu 175/55 R 15. |
KAROSERIE | samonosná ocelová; dvouprostorový čtyřmístný dvoudveřový sedan s výklopnou zadní stěnou. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2550 mm; d/š/v 3480/1475/1610 mm; provozní hmotnost 1100 kg. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI | největší rychlost 130 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 15,0 s, z 60 na 90 km/h za 6,0 s; z 0 na 400/1000 m za 19,9/36,9 s; dojezd 130 km; vnější obrysový průměr zatáčení 9,0 m. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)