Svezli jsme se
Lightning GT - Elektrický blesk
Petr Hanke 03.04.2009 00:40
Představujeme
Na tradici pokrokových britských malovýrobců navazuje společnost Lightning Car Company, která v loňském roce představila originální sportovní kupé GT, poháněné čtveřicí elektromotorů, umístěných přímo v kolech.
Elektromobily při jízdě neprodukují žádné CO2. Je tedy jasné, že jsou v dnešní době, kdy se opravdové emise produkované automobily zaměňují takřka výhradně za tento plyn, považovány za nejekologičtější automobily. Nechme nyní stranou, že při výrobě elektřiny se vyprodukuje mnoho CO2 a jiných škodlivin, ani že akumulátory pro elektrickou silou poháněné vozy nejsou pro přírodu snadno stravitelné. Elektromobily však provázejí svět automobilů skoro od jeho počátku. Například již v roce 1899 to byl právě elektromobil „La Jamais Contente“ (věčně nespokojená), s nímž Camille Jenatzy jako první řidič automobilu překonal bájnou rychlost 100 km/h. Většinou se ale elektrický pohon používal v malých a městských automobilech, kde příliš nevadily menší dojezd a nepříliš potěšující dynamika.
Až s rozvojem nových technologií akumulátorů se reálnost používání elektromobilů v každodenním provozu jeví slibněji. Elektrický pohon si dokonce už našel místo ve sportovně zaměřených automobilech. Prvním elektrickým sporťákem je dvoumístná Tesla Roadster (viz AR 1/’09), postavená na základě Lotusu Elise. Stejný základ (v tomto případě ale typu Lotus Europa) používá další americký sportovní koncept Dodge EV. Loni 22. června se na British International Motor Show v Londýně představilo další sportovní kupé s elektrickým pohonem.
Nový sportovní automobil Lightning GT tam ve světové premiéře představil ředitel této značky Peter Ward, který byl v osmdesátých a devadesátých letech minulého století šéfem prestižních britských automobilových společností Rolls-Royce a Bentley. Kupé velmi emotivních tvarů je zatím ve fázi funkčního prototypu, pracuje se ovšem na tom, aby byla jeho sériová výroba spuštěna koncem roku 2009. Předpokládaná cena činí přibližně čtyři miliony korun bez DPH. Za další tři roky hodlá automobilka Lightning Car Company nabídnout také otevřenou verzi.
Technika kupé Lightning GT je velmi zajímavá. Karoserie tohoto automobilu je vyrobena z uhlíkových kompozitů ve spojení s trubkovým prostorovým rámem, což by jí mělo zajistit vysokou tuhost a nízkou hmotnost. Výrobce bohužel hmotnost svého vozu neuvádí. Lightning GT pohání čtveřice trakčních elektromotorů, umístěných přímo v kolech. Jde o novou generaci elektrických motorů od britské společnosti PML Flightlink, která je specialistou na jejich výrobu.
Pro Lightning GT byly zkonstruovány speciální motory Hi Pa Drive s integrovanou elektronikou. Výrobce udává, že jsou o dvacet procent účinnější než konvenční systémy. Jejich silnou stránkou je také nízká hmotnost, která dovolila umístění přímo do kol, kde samozřejmě jde o neodpruženou hmotu vozu. Stejné motory použila například švédská automobilka Volvo pro svůj koncepční vůz ReCharge.
Každý z motorů má výkon 120 kW/163 k (jiné parametry neuvedeny) a kromě pohonu mají na starosti také zpomalování automobilu. Zcela tak odpadla konvenční brzdová soustava, tedy s výjimkou ruční brzdy, působící na zadní kola. Kinetická energie se právě pomocí elektromotoru transformuje na elektrickou, která je následně využívána pro pohon automobilu.
Achillovou patou všech elektromobilů jsou akumulátory. Lightning používá unikátní nanotechnologie, jež pro akumulátory vyvinula americká firma Altairnano Inc. Ve voze Lighning GT se využívá na rozdíl od většiny jiných elektromobilů pouze třicet akumulátorových článků, které jsou navíc promyšleně rozmístěné v automobilu tak, aby bylo dosaženo optimálního rozložení hmotnosti a nízké polohy těžiště.
Akumulátory NanoSafe jsou velmi účinné, protože mimo jiné nevyžadují žádné dodatečné chlazení, jako je tomu například u akumulátorů Ni-MH. Výrobce slibuje jejich životnost minimálně na dvanáct let a skutečnost, že tyto akumulátory nabídnou 85 procent své kapacity i po 15 000 nabíjecích cyklů. V případě použití třífázového proudu a speciální nabíječky je možné akumulátory na plnou kapacitu nabít během pouhých deseti minut! Při nabíjení z běžné elektrické sítě je nutné automobil nechat připojen přes noc. Lightning GT údajně na jedno nabití akumulátorů ujede až 300 km, je ale zřejmé, že při plném využívání jeho potenciálu to bude mnohem méně.
Použitá technologie i koncepce umožnila vznik velmi zajímavému automobilu. Motory v kolech totiž nahrazují nejen brzdovou soustavu, ale nevyžadují také žádné hnací hřídele, či převodovku. Automobil se ovládá pouze dvojicí pedálů s nápisy plus (plyn) a minus (brzda). Ve srovnání se sportovnímu vozy dnešní doby lze očekávat také mnohem menší provozní náklady. Použitá koncepce je současně plně variabilním pohonem všech čtyř kol. Řídicí elektronika totiž může velmi přesně regulovat velikost točivého momentu pro jednotlivá kola. Díky tomu by měla být zajištěna nejen vynikající trakce, ale současně také neutrální chování v zatáčkách.
Kupé Lightning GT je zajímavou ukázkou možného budoucího vývoje elektricky poháněných automobilů. Z představených technických specifikací se bezpochyby jedná o nesmírně pokrokový vůz, otázkou však zůstává, jaká bude jeho opravdová funkčnost a použitelnost v každodenním životě.
Autor: Petr Hanke
Zdroj: Automobil revue 02/09
Rekordní elektromobil C.I.T.A. No.25 „La Jamais Contente“, první vůz, který dosáhl rychlosti více než 100 km/h. Stalo se tak 29. dubna 1899, kdy belgický závodník Camille Jenatzy zajel oficiální rekord 105,876 km/h na silnici v Achères u Paříže. Rekord platil tři roky, než byl překonán parním strojem Léona Serpolleta (120,794 km/h u Nice v dubnu 1902). Rekordní vůz, výrobek Compagnie Internationale de Transport Automobile (CITA), měl pneumatiky Michelin 650 x 90, dva elektromotory Fulmen-Jenatzy 25 kW/900 min-1, přímý pohon zadních kol bez převodovky, akumulátory Fulmen, rozvor náprav 1820 mm, rozchod kol 1340/1280 mm, celkové rozměry 3600 x 1580 x 1380 mm a hmotnost 1500 kg. Jeho konstruktéry byli Camille Jenatzy a Léon Auscher.
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | čtyři trakční elektromotory Hi-Pa Drive s výkonem 120 kW/163 k (celkový výkon 480 kW/652 k), bezkartáčové s permanentními magnety, umístěné přímo v nábojích kol s funkcí rekuperace kinetické energie při brzdění; pohon všech kol. Akumulátory NanoSafe s kapacitou 36 kWh. |
PODVOZEK | prostorový trubkový rám, karoserie s panely z uhlíkových kompozitů a Kevlaru; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena; odpružení vinutými pružinami a nastavitelnými teleskopickými tlumiči; bez konvenčního brzdového systému, brzdí se pomocí rekuperace kinetické energie trakčními elektromotory, mechanická ruční brzda působící na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem variabilního účinku, průměr otáčení 8,53 m, výškově i podélně nastavitelný volant; kola 7,5J x 20 z hliníkové slitiny (na přání z uhlíkových kompozitů); pneumatiky 245/40 R 20, Cooper Tire Zeon 2XS. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2590 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1669/ 1669 mm; d/š/v 4445/1940/1200 mm; světlá výška 140 mm; rozložení hmotnosti vpředu/vzadu 48/52 %. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 209 km/h (130 mph); zrychlení 0 – 96 km/h do 5 s; dojezd na jedno nabití akumulátorů 300 km. |