Svezli jsme se
Opel Insignia Sports Tourer 2.0 CDTI AT8 4x4 – Polykač kilometrů
Jiří Duchoň 26.01.2023 04:26
Foto: Jiří Duchoň
Kdo by to byl ještě nedávno řekl, že se velké kombíky stanou ohroženým druhem? Ale je tomu tak, dokonce i Opel Insignia, následník hrdého odkazu slavných typů Ascona a Vectra, se pomalu loučí…
Aktuální, v pořadí druhá generace typu Insignia (viz AR 1 a 4/’17) před pěti lety plně vyslyšela kritické hlasy, zmiňující zejména omezený prostor v interiéru, vysokou hmotnost a celkovou těžkopádnost její předchůdkyně. Také díky tomu se stala jedním z nejlepších evropských liftbacků, respektive kombi. Základem Insignie je platforma Epsilon II, jež zároveň posloužila dalším automobilům General Motors od USA po Austrálii. Není bez zajímavosti, že pro celý koncern GM ji v převážné míře vyvinuli právě u Opelu v Rüsselsheimu, nicméně po převzetí Opelu francouzským PSA jde s ohledem na licenční poplatky o pověstnou kouli na noze. Loni prošla Insignia modernizací (viz AR 12/’21).
Foto: Jiří Duchoň
Kdysi rozmanitá paleta pohonných jednotek se postupně smrskla na vznětový čtyřválec 2.0 CDTI s výkonem 128 kW (174 k), který lze kombinovat s manuální nebo samočinnou převodovkou a výbavou Elegance či GS Line. My jsme krátce vyzkoušeli kombi Sports Tourer s pohonem všech kol. Ten je vzadu řešen netradičně párem lamelových spojek u jednotlivých poloos, jež umožňují efektivně a bez mechanických ztrát dělit točivý moment mezi zadní kola. Jde o řešení využívané u některých zejména sportovních automobilů, ale u velkého kombi se vznětovým motorem jeho předností na výjezdu ze zatáčky příliš nevyužijete. Opel Insignia stále drží krok s dobou, takže v její základní výbavě najdeme také autonomní brzdění před překážkou, vedení v jízdním pruhu, vyhlášené matricové LED hlavní světlomety či multimediální systém s osmipalcovým dotykovým monitorem, navigací a plnou integrací chytrých telefonů prostřednictvím Android Auto i Apple CarPlay. Zkoušený vůz měl navíc znamenitá ergonomická přední sedadla AGR se stavitelnou délkou sedáků, vyhříváním, masáží a kompletním elektrickým nastavováním včetně tuhosti bočnic na opěradlech. Zadní krajní sedadla jsou náznakově anatomicky tvarovaná a na všech místech je dostatek prostoru i pro hlavy cestujících, a to i přes zástavbu posuvného střešního okna. Zavazadlový prostor má pravidelný tvar. Po stranách je opatřen oky pro síť, háčky na tašky a dálkovým sklápěním opěráků zadních sedadel, pod podlahou v rovině s nákladovou hranou je místo na rezervní kolo.
Foto: Jiří Duchoň
Jízdní vlastnosti jsou suverénní a i přes značnou délku Insignia pohotově mění směr. Řízení je přesné a zajišťuje náležitý kontakt s vozovkou. Osmnáctipalcové ráfky se 45% pneumatikami se jeví jako optimální kombinace mezi stabilitou a schopností absorbovat drobné nerovnosti vozovky. Opel Insignia je velmi komfortní a tichý vůz, a to i ve vysokých dálničních rychlostech, takže prakticky jediným rušivým prvkem je poměrně hlučný motor. Ten je jinak velmi dobře sladěn se samočinnou převodovkou. Co se spotřeby nafty týče, jezdili jsme v průměru s hodnotou 7 l/100 km.
Dle dostupných informací lze Insignii vybírat pouze ze skladových zásob, jež se naštěstí zdají být dobře zásobené. A to často za velmi zajímavé ceny, takže do milionu korun pořídíte bohatě vybavený, prostorný a velmi dobře jezdící vůz klasické evropské střední třídy.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený vznětový řadový celohliníkový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva; Stop/Start, EU6d; 1955 cm3 (ø 83 x 90 mm); 15,5:1; 128 kW (174 k)/3500 min-1 a 380 N.m/1500–2750 min-1. Osmistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem; pohon všech kol, jednotka zadní rozvodovky s dvojicí elektronicky řízených lamelových spojek u každé zadní poloosy.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Samonosná ocelová karoserie s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, obrysový poloměr otáčení 5,85 m.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2829 mm; d/š/v 4986/1863/1500 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1607/1610 mm; objem palivové nádrže 62 l; objem zavazadlového prostoru 560–1665 l; hmotnost pohotovostní/celková 1615/2245 kg; přívěs nebrzděný/brzděný 750/1626 kg; pneumatiky Bridgestone Turanza, 245/45 R18.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 222 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,1 s; spotřeba paliva WLTP 5,1/4,0/4,9; emise CO2 129–145 g/km.
Cena od 799 990 (zkoušené provedení od 879 990) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)