Svezli jsme se
MG EHS – Další z Albionu
Jiří Duchoň 27.04.2022 04:33
V rychlém sledu pro vás máme další z produktů znovuzrozené značky MG. Tentokrát je to plug-in hybrid EHS.
V minulém vydání Automobilu jsme vám přinesli první zkušenosti za volantem elektromobilu MG Marvel R. Popsali jsme rovněž celou anabázi vedoucí od založení tradiční britské značky Morris Garages v roce 1924 až k převzetí jejích trosek čínskou SAIC Group. Připomeňme tedy jen, že se „nová“ MG dnes navrhují a vyrábějí výhradně v Šanghaji, v Londýně mají své designérské studio a prodávají je na několika evropských trzích, jejichž počet má během letošního roku rapidně růst. Jde vesměs o elektromobily a my jsme jako první z České republiky dostali příležitost vyzkoušet během zářijových Tannistesten v Dánsku (viz AR 11/’21) nejen elektrický Marvel R (viz AR 1/’22), ale také plug-in hybridní EHS.
Ten se stal po elektromobilu MG ZS EV druhým typem značky MG určeným pro expanzi v kontinentální Evropě (v Albionu se kromě toho prodávají i řady MG3 a MG5). EHS míří do exponovaného segmentu SUV C, v němž hodlá svůj nepříliš reprezentativní původ vyvážit kombinací velkorysého prostoru, nezpochybnitelné bezpečnosti, rozsáhlé výbavy a nízké ceny. Ty v Anglii začínají v přepočtu na necelých 900 tis. Kč. V Číně, ale také třeba ve Velké Británii se MG HS/EHS dodává rovněž s konvenčními zážehovými motory (MG HS s ním získal v nárazových testech Euro NCAP v roce 2019 plný počet pěti hvězd!) i „diesely“.
Plug-in hybridní systém má zajímavou koncepci. Přeplňovaný, vpředu napříč uložený řadový čtyřválec s objemem 1,5 litru má šestistupňovou samočinnou převodovku. Zleva je k němu připojen elektromotor s výkonovou elektronikou nahoře a převodovkou vpravo, jež má své čtyři stupně, což dává celému ústrojí celkem deset převodových a vzájemně kombinovaných stupňů. Poměrně složitá soustava však pracuje překvapivě hladce, někdy ji sice poněkud zaskočíte, ale nikdy neškubne.
MG EHS má mezi evropskými plug-in hybridy akumulátor s poměrně velkou kapacitou 16,6 kWh, nicméně podle WLTP má s jeho plným nabitím ujet jen 52 km. Třeba obdobně koncipovaný Citroën C5 Aircross si na čistě elektrických 56 km vystačí s kapacitou 13,2 kWh, a to může dobíjet výkonem až 7,4 kW, zatímco EHS „umí“ jen 3,7 kW. Vyšší je také pochopitelně průměrná spotřeba měřená u plug-in hybridů na prvních 100 km, takže objem palivové nádrže pro výlety daleko od nabíječek, činící 37 litrů, jsme hodnotili jako skromný. Ani hospodaření s energiemi není na úrovni soudobých evropských PHEV: přepnout lze prakticky jen z Auto na režim EV akcentující elektřinu.
Svými celkovými proporcemi je MG EHS srovnatelný třeba s Volkswagenem Tiguan, přičemž ve všech ohledech je v řádu několika centimetrů větší. Zavazadlový prostor má však menší, což je důsledkem maximalizace prostoru pro posádku. A to se povedlo. Zatímco nesmyslně vysoko sedící řidič má kolem sebe místa dost, pak vzadu jej je až na rozdávání. Všechna sedadla jsou přitom rozměrná, pohodlná, a ta přední navíc mají integrované hlavové opěrky a boční oporu v oblasti stehen, boků i ramen, hodnou bezmála supersportu...
MG EHS skutečně umí ohromit. Obkladové materiály i čalounická kůže jsou jemné a znamenitě zpracované. Dojem zanechá i rozměrná panoramatická střecha, digitální 12,3palcový přístrojový štít nebo kvalitně propojený obraz čtyř vnějších kamer, promítaný do středového displeje multimediálního systému s úhlopříčkou 10,1 palce. Samozřejmostí je kompletní a docela hladce fungující sestava moderních asistenčních systémů.
Co na tom, že spalovací motor má poměrně hrubý zvuk a že se svým celkovým projevem tento automobil podobá patnáct let starému Hyundai Santa Fe? EHS vyniká luxusní výpravou, pečlivým zpracováním a opulentní výbavou, takže uvidíme, jaká bude u nás jeho cena. Číňané vývoj celého MG EHS zvládli velmi dobře a jejich produkt zkrátka ukazuje, jak snadné bude díky nucené elektrifikaci pro různé asijské novotvary opanovat na Starém kontinentě dosavadní výspy tradičních evropských automobilových koncernů…
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Plug-in hybridní systém. Kapalinou chlazený řadový, turbodmychadlem přeplňovaný zážehový čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6d; 1,5 l; 119 kW (162 k)/5500 min-1 a 250 N.m/1700–4300 min-1, šestistupňová převodovka; elektromotor 90 kW (122 k)/3700 min-1 a 230 N.m/ /500–3700 min-1, čtyřstupňová převodovka; akumulátor Li-Ion uložený pod zadními sedadly a ve středovém tunelu, 16,6 kWh, jednofázová palubní nabíječka 3,7 kW, nabití 0–100 % za 4,5 h. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce, vpředu pomocný rám, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a modifikované vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Michelin Primacy 3, 235/50 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2720 mm; d/š/v 4574/1876/1664 mm, světlá výška 145 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 448–1375 l; objem palivové nádrže 37 l; hmotnost pohotovostní/celková 1775/2196 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 190 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 6,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 1,9 l/100 km a 240 Wh/km; emise CO2 43 g/km; dojezd EV na jedno nabití až 52 km.
Zkoušky v rámci Tannistesten 2021
Losí test
Na pneumatikách Michelin Primacy 3 o rozměru 235/50 R18 se plug-in hybridu MG na sindalském letišti nedařilo tak dobře jako jeho elektromobilnímu kolegovi MG Marvel R. Za horšími výkony nestály ani tak horší pneumatiky (Marvel R měl Primacy 4), jako spíše celkově starší konstrukce a vyšší těžiště. Při opakovaných nájezdech do vyhýbacího manévru z rychlostí mezi 60 a 62 km/h jsme zaznamenali nejen výrazné náklony karoserie, ale především razantní zásahy stabilizačního systému, nicméně díky dobré souhře s přesným řízením byl vůz stále poměrně dobře ovladatelný. Nájezd z rychlosti 69 km/h už byl pro vůz příliš a při vjezdu do druhé zatáčky se v nedotáčivém smyku odporoučel z kužely vytyčené trati.
Brzdění při couvání
Zkoušený vůz měl být systémem vybaven, nicméně před překážkou v podobě figuríny dítěte na odrážedle nereagoval. Nebyla to však anomálie: při našich testech podobně selhalo i dalších 15 automobilů. Je to zvláštní, protože typ EHS disponuje v rámci systému MG Pilot řadou pokročilých soustav pro hlídání slepých úhlů zpětných zrcátek, varování před nechtěným opuštěním jízdního pruhu či adaptivním tempomatem, jež jinak pracovaly bezvadně.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)