Svezli jsme se
MG 5 Electric – První elektrické kombi
Jiří Duchoň 17.02.2023 06:47
Foto: Jiří Duchoň
Na český trh koncem jara příštího roku zamíří vůbec první elektromobil s karoserií kombi. My jsme si jej však s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (COTY) exkluzivně vyzkoušeli již v září v Dánsku.
Foto: Jiří Duchoň
Česká republika pro elektrická vozidla rozhodně není zemí zaslíbenou. Pomineme-li obecně vysokou pořizovací cenu, krátký dojezd a dlouhou dobu nabíjení, patří mezi neduhy většiny elektromobilů i spíše průměrný zavazadlový prostor. Co na tom, že elektřinou poháněné vozidlo nabízí vzdušný interiér bez středového tunelu, když nemáte tu pocitovou jistotu velkého „kufru“ za sebou? Češi patří k mistrům světa v převážení vzduchu a k tomu současné elektromobily nejsou zrovna vhodné. To však přichází změnit nový hráč: MG 5 Electric, první elektrické kombi v Evropě.
Značka MG patří čínskému koncernu SAIC Motor a u nás ji zastupuje společnost M Motors CZ. V Dánsku jsme v rámci COTY testů již loni zkoušeli velké plug-in hybridní SUV MG EHS (viz AR 2/’22) a působivý elektromobil MG Marvel R (viz AR 1/’22), letos pak kompaktní MG 4 (viz AR 11/’22), postavený na zcela nové koncernové platformě MSP, určené výhradně pro vozy SAIC s plně elektrickým pohonem. Jezdili jsme tam však i s MG 5 Electric. Konstruktérům se do staršího automobilu, postaveného pro spalovací motory, podařilo vestavět prvky elektrického poháněcího ústrojí tak efektivně, že nejde o žádnou „bouli na kolech“, ale o jen nepatrně zvýšené pětidveřové kombi. Velikostně odpovídá běžnému kombíku na horní hranici nižší střední třídy. MG 5 Electric vyniká velmi pohodlnými sedadly a nabídkou vnitřního prostoru ve všech směrech, ale také objemným prostorem pro zavazadla. Nijak neutrpěla ani jeho variabilita, asymetricky dělená opěradla zadních sedadel lze sklápět do roviny s podlahou zavazadlového prostoru, pod níž se našlo i místo pro povinnou výbavu, lepicí sadu pro opravy defektů pneumatik či nabíjecí kabely. Jeden kompromis zde ale přeci je: pod podlahou vestavěný akumulátor snížil světlou výšku plně vytíženého vozidla na 115 mm.
Foto: Jiří Duchoň
Ačkoli jde ve srovnání s MG 4 o poněkud starší konstrukci, disponuje MG 5 Electric shodným akumulátorem. K dispozici jsou tedy opět dvě verze, Standard Range a Long Range, přičemž k většímu z nich se překvapivě váže slabší motor. Výrobce přesto pro všechny varianty uvádí shodné dynamické vlastnosti. A jelikož udává dokonce též přesně stejné hmotnosti, zdá se spíše, že si v Číně na přesnost dat úplně nepotrpí. Oba motory mají shodné maximum točivého momentu 280 N.m, což je mimochodem o 30 N.m vyšší hodnota než u MG 4. Standardem je 11kW palubní nabíječka a stejnosměrným proudem lze nabíjet sice jen do 87 kW, nicméně výrobce tvrdí, že i u většího z akumulátorů trvá nabití z 0 na 80 % jen 40 minut. Další zajímavostí je nejvyšší rychlost: zatímco většina výrobců se drží s limitem na 160 km/h, MG 5 Electric jezdí až 185 km/h, což je například víc, než umějí hybridní Toyoty a Volva. Jízdní vlastnosti a stabilita jsou znamenité, o čemž svědčí i výsledky losího testu (viz níže). Potěšil také skvěle odhlučněný interiér, jakož i velmi citlivě nastavený pedál rekuperačního brzdění.
Ačkoli zvenčí může MG 5 Electric působit poněkud konzervativně, pracoviště řidiče je i díky kvalitním plastům a částečně čalouněné palubní desce nejen útulné, ale i moderní. Standardem je třeba multimediální systém s 10,25palcovým středovým dotykovým monitorem, nabízejícím všechny přednosti konektivity Apple CarPlay a Android Auto či příjmu digitálního rádia. Připravena je též aplikace umožňující kontrolovat a ovládat řadu funkcí z telefonu dálkově, a jak jsme se přesvědčili, vše pracuje na skutečně evropské úrovni. Součástí základní výbavy je rovněž rozhraní V2L, díky němuž MG 5 Electric umí nabíjet vnější spotřebiče od chladničky po elektrokolo výkonem až 2,2 kW. Vozy do Evropy přijíždějí „naložené až po střechu“ a je znát, že si výrobce i na této starší platformě dal opravdu záležet. Vnější osvětlení MG 5 Electric kompletně provádějí LED zdroje, aktivní bezpečnost zajistí adaptivní tempomat, autonomní přednárazové brzdění či hlídání slepých úhlů zpětných zrcátek a vybočení z jízdního pruhu. Jezdili jsme s vozy ve výbavě Luxury, jež nad verzí Comfort vyniká třeba koženým čalouněním elektricky stavitelných a vyhřívaných sedadel (vpředu) a vnějším kamerovým systémem přenášejícím do středového displeje panoramatický 360stupňový obraz okolí.
Foto: Jiří Duchoň
Jen nabídka barev karoserie (čtyři odstíny) a interiéru (standardně černá, pro Luxury na přání šedá) je omezená. MG 5 Electric má jinak rozhodně našlápnuto k tomu, aby elektromobil jako takový zatraktivnil i pro typického českého uživatele.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Synchronní elektromotor s permanentními magnety a) 130 kW (174 k),
b) 115 kW (154 k) a 280 N.m, jednostupňový redukční převod, pohon předních kol; akumulátor pod podlahou a) LiFePo4/50 kWh,
b) Li-NMC/61 kWh, nabíjení AC/DC 11/87 kW.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Bezrámová konstrukce, všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy, odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem a rekuperací, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC/TCS; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Michelin Primacy 3 ST 215/50 R17.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí verzí)
Rozvor náprav 2659 mm, d/š/v 4600/1818/1521 mm, světlá výška min. 115 mm; hmotnost pohotovostní/celková 1562/2017 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 500 kg; objem zavazadlového prostoru 479–1367 l.
Provozní vlastnosti (v pořadí verzí, údaje výrobce)
Největší rychlost 185 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,3 s; spotřeba elektrické energie 18,4/17,9 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km; dojezd (WLTP) 310/380 km.
Cena od cca 855 000 Kč
Zkoušky Tannistesten 2022
Losí test
Z nájezdové rychlosti 55 km/h bylo cítit měkčí nastavení podvozku než u MG 4, ale vyhýbací manévr proběhl bez potíží. Stejně jako pak z rychlosti 60 km/h. Teprve od 70 km/h jsme zaznamenali mírnou nedotáčivost a citlivé zásahy ESP. Limitní se ukázala až rychlost 75 km/h, kdy vůz ve výrazné nedotáčivosti opustil trať při návratu do jízdního pruhu. Celkově skvělý výsledek, daný kvalitním naladěním podvozku a nízkým těžištěm.
Brzdění při couvání
Podobně jako řada dalších nových automobilů v letošních Tannistesten MG 5 sice při couvání na figurínu dítěte na odrážedle díky akustickým senzorům a při zobrazení výhledu zpětnou kamerou řidiče varovalo, ale nezastavilo.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)