Svezli jsme se
Mercedes-Benz GLC (X254) – Umění kompaktního luxusu
Petr Hanke 31.01.2023 06:01
Foto: Mercedes-Benz
Nová generace středně velkého SUV Mercedes-Benz GLC vypadá jako evoluce svého předchůdce. Ve skutečnosti jde o zcela nový typ, který do svého segmentu přináší standardy obvyklé spíš o jednu nebo dvě třídy výše.
Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz patří ke značkám s největší šířkou nabídky, mezi výrobci označovanými jako prémioví dokonce žádná jiná automobilka nenabízí tak široké portfolio modelů. Z pohledu prodejních čísel mezi nimi vyniká třída GLC, jejíž prodeje pravidelně překračují hranici 300 tisíc kusů. Jde tedy o zcela zásadní typ. Zřejmě i proto nenechal stuttgartský výrobce při návrhu jeho druhé generace nic náhodě a zdánlivě se vydal cestou elegantního designu plynule navazujícího na jeho předchůdce, jenž se jako nástupce hranatého typu GLK vyráběl mezi roky 2015 a 2022.
Technicky je třída GLC postavena na druhé generaci platformy MRA (Modular Rear Architecture) s podélně uloženými motory a primárním pohonem zadních kol, jež měla premiéru v aktuální třídě S v roce 2021. Na stejném technickém základě je postavená i třída C (viz AR 05/’21), k níž má nové GLC nejblíže. Právě GLC je nejkratším vozem postaveným na tomto technickém základě.
Ve srovnání se svým předchůdcem ale GLC dostalo rozvor prodloužený o 15 mm na 2888 mm, délka karoserie narostla o 60 mm, zatímco výška se zmenšila o 4 mm. Šířka se mezigeneračně nezměnila. Nárůst rozměrů přinesl kromě větší prostornosti v interiéru také zvětšení zavazadlového prostoru o 70 l na celkových 620 l. Standardní, nenabíjecí varianty nabízejí objemný úložný prostor ještě pod podlahou zavazadlového prostoru.
Foto: Mercedes-Benz
Druhou generaci třídy GLC od té první snadno rozpoznáte podle světlometů propojených s maskou chladiče, zadní části dominují nízké a široké skupinové svítilny. Rozchod kol zvětšený vpředu o 6 a vzadu o 23 mm zajišťuje širší a rozkročenější postoj, jenž dále vynikne ve sportovněji pojatých variantách AMG Line. Jejich součástí jsou nejen kola s průměrem až 20 palců, ale také přední nárazník s výraznějšími otvory a specifickou maskou, rozšířenější prahy a také v barvě karoserie lakované lemy výřezů blatníků. AMG Line je volitelnou možností pro toho, kdo hodlá svému GLC dodat sportovnější výraz, v základním provedení Avantgarde je vůz konzervativnější a více jsou na něm akcentovány robustní prvky vozů SUV, například v podobě stylizované ochrany spodní části předního nárazníku. Při návrhu designu hrála značnou roli také aerodynamika, u níž došlo ke zmenšení součinitele čelního odporu vzduchu z cx = 0,31 na 0,29. Svůj vliv na tomto poklesu mají i nově navržená zrcátka umístěná na dveřích, a ne v rohu předních bočních oken. Takto jsou více oddělená od těla karoserie a současně přinášejí snížení aerodynamického hluku.
Své skutečné kouzlo ale třída GLC ukazuje po otevření dveří a nastoupení. Provedení palubní desky vycházející z třídy C působí velmi luxusně a propracovaně. Ve verzi AMG Line je čalouněná syntetickým materiálem věrně připomínajícím kůži, celkově však zaujme plynulými, až organickými tvary, z nichž vystupují technicistní displeje vytvářející zajímavý kontrast. Tento efekt je umocněn důmyslně navrženým podsvícením s mnoha možnostmi nastavení barev, barevných přechodů a intenzity. Displej určený pro zobrazení hlavních přístrojů se vyznačuje úhlopříčkou 12,3 palce, zatímco svisle na středovém panelu umístěná dotyková jednotka má úhlopříčku 11,9 palce. V obou případech jde o velmi kvalitní displeje s vysokým rozlišením a povedeně sladěnou grafikou.
Foto: Mercedes-Benz
Displeje oživuje druhá generace infotainmentu MBUX (Mercedes-Benz User Experience), jež prochází postupným vývojem. Nabízí například možnost zobrazení již z minulosti známého hlavního menu rozděleného na hlavní funkce (navigace, audiosystém, nastavení, komfort atd.), ale také interaktivní režim s dominantní navigací, na níž jsou umístěna další menu, jež lze podle potřeby přirozeně rozkliknout. Jednotlivá menu jsou logicky uspořádaná a plochá, přičemž orientaci přirozeně usnadňují dominantní a stále na stejném místě umístěná tlačítka „domů“ a „zpět“. Povedeně je vyřešena také obsluha klimatizace – byť má virtuální tlačítka situovaná ve spodní části centrálního displeje, jsou navržena jako pevná, takže jsou stále na svém místě.
Také hlavní přístroje se vyznačují přehledností, ale současně i velmi širokými možnostmi přizpůsobení. Více možností zřejmě nenabízí žádný jiný systém na trhu. Přitom ale nejde pouze o změnu designu přístrojů, ale skutečně o nabídku danému požadavku přizpůsobené grafiky prezentující odlišné doplňkové informace. Zajímavostí je například obrazovka off-road, poskytující takřka vše, co potřebujete pro jízdu v terénu včetně náklonů, kompasu, výšky podvozku či úhlu natočení volantu. Na centrálním displeji lze přitom získat další informace a například i specializované kamerové pohledy usnadňující manévrování v terénu. Novinkou je rovněž pohled přes „průhlednou“ kapotu na přední kola, s nímž před nedávnem přišel jako první Land Rover.
Foto: Mercedes-Benz
Snadná obsluha nastavení přístrojů se provádí několika kliky tlačítek na volantu. Je-li ve výbavě head-up displej, také jeho obsluha je začleněna do tohoto celku. Projekční systém stojí za pozornost, protože svůj obraz promítá do vzdálenosti přibližně tří metrů před kapotu do virtuální plochy s rozměrem 23 x 8 centimetrů. Samotný barevný displej umístěný v palubní desce má rozlišení 800 x 480 obrazových bodů. Podobně jako u hlavních přístrojů, i v tomto případě je třeba ocenit šíři možností zobrazení i propracovanost jednotlivých stylů.
Nejnovější generace systému MBUX je navržena pro možnost dálkových aktualizací, ale také je připravena využívat různými způsoby své připojení k digitálnímu světu. Systém je například schopen obsluhovat funkce chytrého domu či integrovat účty u největších poskytovatelů hudebních streamovacích služeb a hudbu přehrávat prostřednictvím standardního audiosystému s výkonem 225 W nebo příplatkovou aparaturou Burmester, poskytující hudební výkon 710 W.
V souvislosti s celkovou vyspělostí a propracovaností celého infotainmentu a systému konektivity překvapuje ne zcela povedené řešení multifunkčních tlačítek na volantu. Například hlasitost nebo směrové šipky pro pohyb v menu se obsluhují drobnými kapacitními ploškami s pomalými a nepřesnými reakcemi. Vyžadují příliš mnoho soustředění a následné kontroly, zda se vámi zamýšlený příkaz podařilo správně zadat.
Foto: Mercedes-Benz
Podobně jako je tomu u třídy C, také třída GLC dostala elektrifikaci pro všechny nabízené verze. V případě čistě zážehových a vznětových jednotek jde o druhou generaci 48V mild hybridního systému s elektromotorem o výkonu 17 kW (23 k) a točivém momentu 200 N.m, integrovaným spolu s výkonovou elektronikou do devítistupňové samočinné převodovky. Celý systém je tedy kompaktní a vlivem například přepracování systému mazání také efektivnější.
Během testu jsme vyzkoušeli základní vznětovou variantu GLC 220 d, jejíž dvoulitrový čtyřválec je vybaven dvojicí turbodmychadel s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek. Mercedesu se podařilo poháněcí soustavu jako celek velmi povedeně sladit – zejména funkce start-stop funguje příkladně. Při rozjezdu ze stání s automaticky vypnutým motorem ihned po puštění brzdového pedálu zabere elektromotor, jenž současně okamžitě a bez obvyklého škubnutí nastartuje spalovací jednotku. Ta se pak opět zcela plynule ujme samotného zrychlování. Pozoruhodné je též naladění mild hybridní techniky při řazení, kdy účinně přispívá k dalšímu vyhlazení celého procesu. V zimním období a na příplatkových 20palcových kolech jsme se sice nepřiblížili kombinované spotřebě 5,2 l/100 km, ale i reálný průměr 7,2 l/100 km lze označit vzhledem k okolnostem jako velmi dobrý. Zajímavostí vznětové varianty byla možnost na dálku pomocí aplikace zapnout předehřívání interiéru – systém chytře využívá spojení topné spirály v topení a ventilátoru, které po omezenou dobu dokáže zásobovat zesílená baterie. Systém samozřejmě nedokáže být plnohodnotnou náhražkou nezávislého topení, avšak v mrazivých dnech zpříjemní začátek jízdy.
Foto: Mercedes-Benz
Nabídku „konvenčních“ variant doplňuje trojice plug-in hybridních provedení, jež mají pod podlahou zavazadlového prostoru umístěný akumulátor s nadstandardní kapacitou 31,2 kWh. Toto množství energie zajistí v cyklu WLTP dojezd až 130 km pouze na elektřinu. Ve všech třech případech elektrickou větev tvoří elektromotor o výkonu 100 kW (136 k) a točivém momentu 440 N.m, jenž je podobně jako u mild hybridních jednotek umístěn v těle převodovky spolu s výkonovou elektronikou.
Podvozek třídy GLC tvoří nově navržená přední náprava s dvojitými příčnými rameny a zadní víceprvkové zavěšení doplněné vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, jejichž charakteristika se mění podle frekvence kmitání tlumiče. Na přání je ale připraven v daném segmentu unikátní vzduchový podvozek kombinovaný s elektronicky řízenými tlumiči a doplněný aktivním řízením zadních kol. Ta se natáčejí proti nebo po směru kol přední nápravy až do úhlu 4,5 stupně, takže při parkování zmenší průměr otáčení z 11,8 na 10,9 metru, zatímco při jízdě vyššími rychlosti přidá na stabilitě.
Foto: Mercedes-Benz
Právě tímto podvozkem byl vybaven i testovaný vůz. Praxe ukázala nejen zlepšení obratnosti a příkladně snadné manévrování, ale také celkově povedené sladění. Podvozek neodskakoval ani na krátkých nerovnostech a vůz při jízdě působil velmi bytelně. Suverénně zdolával například příčné zpomalovací prahy, ale také běžné nerovnosti, výmoly a rovněž nezpevněné cesty. Tím jízdní projev středně velkého GLC jednoznačně posunul o segment výše. Během zasněženého týdenního testu jsme měli možnost vyzkoušet také účinnost pro všechny verze standardně dodávaného mechanického pohonu všech kol i možnost přesného a citlivého ovládání při jízdě s vypnutým stabilizačním systémem. I když GLC ochotně mění směr jízdy a zejména zásluhou řízení zadních kol velmi agilně reaguje na pohyby volantu, stále je jeho nátura i ve verzi AMG Line spíše komfortní a navržená pro poskytování klidu při jízdě a vrchovaté míry komfortu, i když ten by byl ještě o kousek lepší na o palec menších kolech.
Třída GLC v současnosti tvoří etalon toho, co je možné získat v segmentu středně velkých SUV. Spojení propracovanosti, pohodlí, pečlivého sladění a provozních vlastností nastavuje pro konkurenci zcela nová měřítka.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený řadový čtyřválec zážehový nebo vznětový, přeplňovaný turbodmychadlem (pro e+f+g) dvěma), uložený vpředu podélně; přímé vstřikování paliva, stop/start, EU6; DOHC 4V; a+b+e+f) 48V startér/generátor (ISG), 17 kW (23 k) a 200 N.m; c+d+g) plug-in hybrid, elektromotor 100 kW (136 k) a 440 N.m, akumulátor 31,2 kWh;
a) GLC 200: zážehový, typ M 254, 1999 cm3, 150 kW (204 k)/6100 min-1 a 320 N.m/2000–4000 min-1;
b) GLC 300: viz výše, ale 190 kW (258 k)/5800 min-1 a 400 N.m/2000 –3200 min-1;
c) GLC 300 e: viz výše, ale plug-in hybrid, spalovací motor 150 kW (204 k)/6100 min-1 a 320 N.m/2000–4000 min-1, elektromotor, celkově 230 kW (313 k) a 550 N.m;
d) GLC 400 e: viz výše, ale 185 kW (252 k)/5800 min-1 a 400 N.m/ /2000–3200 min-1, elektromotor, celkově 280 kW (381 k) a 650 N.m;
e) GLC 220 d: vznětový, typ OM 654 M, 1992 cm3, 147 kW (200 k)/4200 min-1 a 440 N.m/1800–2800 min-1;
f) GLC 300 d: viz výše, ale 198 kW (269 k)/4200 min-1 a 550 N.m/ /1300–2200 min-1;
g) GLC 300 de: viz výše, ale plug-in hybrid, spalovací motor 145 kW (197 k)/3600 min-1 a 440 N.m/1800–2800 min-1, elektromotor, celkově 245 kW/335 k.
Foto: Mercedes-Benz
Převodné ústrojí
Samočinná devítistupňová převodovka 9G-Tronic s kapalinovým měničem momentu (5,35–3,24–2,25–1,64–1,21–1,00–0,87–0,72–0,60–Z 4,80); pohon všech kol 4Matic s rozdělením př./zad. 45/55 %.
Podvozek
Platforma MRA 2, samonosná karoserie s pomocnými rámy; vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (alternativně vzduchové odpružení s aktivními tlumiči); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/BA/ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem (alternativně řízení zadních kol až o 4,5º); kola z lehkých slitin, standardně 8,0J x 18 až 8,0J x 19, pneumatiky 235/60 R 18 až 235/55 R 19.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2888 mm, rozchod kol 1627/1640 mm; d/š/v 4716/1890/ /1640 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 620–1680 l; obrysový průměr otáčení 11,8 m (10,9 m s řízením zadních kol); objem palivové nádrže 62 l; hmotnost pohotovostní 1850/1850/2280/2280/1925/1950//2340 kg, celková 2510/2510/2840/2840/2550/2645/2885 kg, hmotnost přívěsu brzděného 2400/2400/2000/2000/2500/2500/2000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 221/240/218 (EV140)/237 (EV 140)/219/243/217 (EV 140) km/h, zrychlení 0–100 km/h 7,8/6,2/6,7/5,6/8,0/6,3/6,4 s; spotřeba paliva WLTP kombinace od 7,3/7,3/0,5/0,5/5,2/5,6/0,4 l/100 km; emise CO2 od 167/167/12/12/136/146/10 g/km, EV dojezd -/-/130/ /130/-/-/128 km.
Cena od 1 414 490 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)