Svezli jsme se
Mazda MX-30 R-EV – Wankel láká
Petr Hanke 05.01.2024 06:24
Foto: Mazda
Plug-in hybridní varianta Mazdy MX-30 je další ukázkou toho, jak může být svět automobilů pestrý. Kromě akumulátoru je hlavním zdrojem energie pro pohon spalovací motor s krouživým pístem, známý jako Wankel.
Mazda MX-30 (viz AR 4/’21) je originálním vozem nižší střední třídy z mnoha důvodů. Jedním z nich je již její karoserie s nevšedně navrženými dveřmi, určujícími tvar karoserie. Kdybychom ji při pohledu z boku horizontálně rozdělili na dvě části, tak zatímco ta spodní připomíná svým pojetím SUV, horní má nádech vozů kupé. Výsledek je i zásluhou dvoubarevného lakování velmi originální. V Evropě ale většímu rozšíření tohoto vozu bránil především fakt, že byl k dispozici výhradně s elektrickým pohonem – například v Japonsku se přitom tato modelová řada, technicky spřízněná s typem CX-30, prodává i se zážehovými motory. To se ale mění, protože Mazda představila druhou variantu typu MX-30 vybavenou plug-in hybridním pohonem, jejíž způsob používání je mnohem univerzálnější.
Foto: Mazda
Právě tato verze, označovaná doplňkem R-EV, se ještě před svým příchodem na trh proslavila zejména tím, že v jejích útrobách pracuje motor Wankel s rotačním pístem, ostatně my jsme jej technicky popsali již v Automobilu 3/2023. Naše první praktická zkušenost na německých silnicích ale ukázala, že podstata této verze spočívá v něčem jiném než v typu spalovacího motoru, jenž z benzínu vytváří elektřinu. Důležitější totiž je, že Mazda MX-30 R-EV je vozem se sériovým hybridním systémem doplněným akumulátorem s možností vnějšího nabíjení. A ještě zásadnější je, jaký poměr a celkovou konfiguraci tato odvážná japonská značka zvolila, protože to jsou vlastnosti, které zásadně ovlivňují provozní a užitné vlastnosti.
Mazda u nové varianty použila o 17 % výkonnější elektromotor, byť s mírně nižším točivým momentem. I přes nárůst pohotovostní hmotnosti o 133 kg je hybridní varianta ve zrychlení z 0 na 100 km/h o 0,6 sekundy rychlejší (9,1 vs. 9,7 s). Důležitější ale je, že i při jízdě tento rozdíl vnímáte, hybridní varianta je na plynovém pedálu čilejší v celém spektru dostupných rychlostí. Celkově rovněž působí klidnějším a stabilnějším dojmem a současně také s větší suverenitou akceleruje ze zatáček. Tento projev by se jistě ještě více projevil na mokrém nebo jinak kluzkém povrchu, protože hybridní varianta vykazuje větší zatížení přední nápravy, nad níž je umístěn navíc spalovací motor s generátorem, zatímco zadním kolům částečně odlehčil poloviční, o více než 100 kg lehčí akumulátor, což nezvrátila ani palivová nádrž s objemem 50 l umístěná před zadní nápravou. Bez ohledu na druh pohonu se tedy obě verze liší jízdními vlastnostmi a pocitem z jízdy, kdy nová varianta se projevuje přirozeněji.
Foto: Mazda
Mazda u provedení R-EV laborovala s kapacitou použitého akumulátoru. Nakonec zvolila 17,5 kWh, což je polovina čistě elektrického provedení. S touto zásobou energie vůz ujede v městském provozu kolem 80 km, což mnoha řidičům stačí na zvládání každodenních povinností. Když se do tohoto dojezdu vejdete, používá se tento vůz jako elektromobil, když ne, jednoduše pojedete v hybridním režimu tak dlouho, dokud vám stačí benzín v nádrži, a ten můžete snadno doplnit.
K dispozici je trojice jízdních režimů umožňujících přizpůsobení celého systému. V režimu Normal jede zpočátku na elektřinu a při dosažení kapacity kolem 45 % se začne používat spalovací motor, udržující nabití kolem uvedené hodnoty. Spalovací motor se aktivuje také při potřebě většího výkonu, než je akumulátor schopen dodat. V režimu EV vůz dokáže akumulátor zcela vybít a spalovací motor sepne pouze po plném sešlápnutí akcelerátoru (kickdown) nebo po vybití. Třetí režim Charge dovoluje řidiči buď udržovat nabití a třeba je použít na konci cesty, nebo akumulátor během jízdy nabíjet na nastavenou úroveň.
Celý systém funguje srozumitelně a logicky, i při jízdě s udržováním nabití akumulátoru je vůz dostatečně tichý a o činnosti spalovacího motoru víte prakticky jen prostřednictvím drobných vibrací. Ty se ale spolu s akustikou zvyšují při dynamičtějším stylu jízdy a v obou případech nejde o zrovna příjemný projev, naštěstí stačí mírně zvolnit a vůz se uklidní. Reálná zkušenost ukazuje, že i plug-in hybridní verze Mazdy MX-30 je vozem určeným pro jízdy nižšími rychlostmi, tedy všude, jen ne na dálnici. Zde je omezením především hodnota největší rychlosti, limitovaná elektronicky na 140 km/h. Spotřeba v tomto režimu dosahuje 8 až 9 l/100 km. Podle způsobu nabíjení a používání tak může reálná průměrná spotřeba vykazovat cokoli mezi nulou a uvedenými hodnotami v případě benzínu, v případě elektřiny je pak maximum kolem 20 kWh/100 km.
Foto: Mazda
Praktická zkušenost jasně ukázala, že hybridní verze Mazdy MX-30 ani v nejmenším není jen elektrickým vozem doplněným prodlužovačem dojezdu, ale že jde o mnohem flexibilnější model. Nabízí univerzálnost vozů s konvenčním pohonem (s největším omezením v největší rychlosti) a přitom možnost jízdy na elektřinu na obstojnou vzdálenost. To vše jsou důvody, proč se zavedením verze R-EV bychom mohli zajímavý design Mazdy MX-30 na ulicích vídat častěji.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Sériová hybridní soustava; vpředu napříč uložený kapalinou chlazený motor s rotačním pístem typu Wankel, 830 cm3, 11,9:1, 55 kW (75 k)/4500 min-1 a 117 N.m/4000 min-1; synchronní elektromotor s permanentními magnety, 125 kW (170 k)/9000 min-1 a 260 N.m/ /0–4481 min-1; li-ion akumulátor 17,8 kWh, 355 V; palivová nádrž 50 l.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu zkrutná příčka s vlečenými rameny; pérování vinutými pružinami a plynovými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, DSC/e-GVC Plus; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola 7J x 18, pneumatiky 215/55 R18.
Foto: Mazda
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2655 mm, rozchod kol 1565/1565 mm, d/š/v 4395/1975/ /1555 mm, světlá výška 130 mm; objem zavazadlového prostoru 350/1155 l; hmotnost pohotovostní/celková 1778/2251 kg, povolené zatížení střechy 50 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 140 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,1 s, spotřeba (WLTP) paliva 1,0 l/100 km, elektřiny 17,5 kWh/100 km, emise CO2 21 g/km, dojezd (WLTP) 85 km, max. výkon nabíjení
AC/DC 11/36 kW.
Cena od 949 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)