Svezli jsme se
Ford Ranger Raptor – Dravec na druhou
Jiří Duchoň 03.05.2023 07:00
Foto: Libor Zhoř
Prestižní Raptor byl v předchozí generaci Rangeru k mání jen se vznětovým dvoulitrem. Ten nový má opulentní zážehový šestiválec. Je to dnes vůbec možné? Ano. Má ho tam!
Ford Ranger je legendou mezi terénními pick-upy a již několikátým rokem v řadě nejprodávanějším vozem této kategorie v Evropě. Dosavadní generace (viz např. AR 1 a 7/’22) se stále doprodává ze skladových zásob, protože dodávky té nové se zpozdily: nový Ford Ranger byl představen před rokem a loni v květnu na něj začali přijímat objednávky, ale vozy se k nám začínají dostávat teprve nyní. Jako první přichází vrcholný model Ranger Raptor, standardní Ranger dorazí později (podle známé dohody o spolupráci na užitkových typech jej bude pod označením Amarok prodávat také Volkswagen).
Foto: Libor Zhoř
Varianty Raptor připravuje oddělení Ford Performance, a to platí i pro u nás neprodávané vrcholné verze typových řad F-150 a Bronco. Jde vždy o bytelná vozidla s výkonnými motory a vynikajícími jízdními schopnostmi ve všech myslitelných podmínkách. Raptor, tedy dravec, v podání Fordu rozhodně není věcí polepů a doplňků: řeč je o výrazně přepracovaných automobilech.
Raptor přišel již v předchozí generaci Rangeru (viz AR 6/’19), ale jeho motor ve srovnání se sofistikovaným podvozkem neoslnil: k dispozici byl pouze vznětový „dvoulitr“, jenž si s ohledem na omezený rozsah využitelných otáček nerozuměl s desetistupňovou samočinnou převodovkou, která měla při jízdě tendenci bezradně, a hlavně neustále řadit. Nový Ranger Raptor však nyní nabízí také alternativu v podobě zážehového třílitrového šestiválce EcoBoost s přeplňováním dvojicí turbodmychadel. Převzat byl z modelu Bronco Raptor, v Rangeru Raptor dosahuje výkonu takřka 221 kW (300 k) a v naladění na 176 kW (240 k) bude k mání i v „normálním“ Rangeru. Na převodovce se nic nezměnilo, jen první tři stupně jsou mírně kratší, stejně jako stálý převod. K průchodnosti i tím nejnáročnějším terénem přispívá redukční převodovka s převodem zvýšeným z dosavadních 2,72 na 3,07. Standardní výbavou jsou kromě možnosti pevně uzavřít mezinápravovou spojku také elektronicky aktivované závěry předního i zadního diferenciálu. A jak jsme se přesvědčili, neexistuje zřejmě terénní překážka, s níž by se Ranger Raptor nedokázal nějak vypořádat.
Nový Ranger Raptor vychází z dosavadní generace. Rozvor a výška narostly o shodných 50 mm, nicméně délka, šířka ani rozchod se nezměnily. Poněkud jiné jsou proporce důsledně hranaté karoserie patrné při pohledu z profilu. Přední převis byl totiž nepatrně zkrácen a ten zadní o něco prodloužen, takže výjezdový úhel se mírně „zhoršil“ z 27 na 24 stupňů. Ložná plocha je o 10 mm kratší a pod elektricky ovládanou roletou o 30 mm nižší, nicméně její šířka narostla o 85 mm a nákladová hrana je o 30 mm blíže vozovce.
Foto: Libor Zhoř
Raptor má oproti standardnímu Rangeru samostatný rám doplněný několika výztuhami a upravené úchyty kabiny v oblasti sloupků C a korby. Jiné jsou silentbloky, speciální tlumiče Fox, a především zadní náprava: je sice stále tuhá, ale odpružená vinutými pružinami místo listových per (to znamená o 1000 kg méně na přívěsu) a příčně ustavena vylepšenou podobou Wattova přímovodu. Díky těmto úpravám jsou náklony karoserie při dynamických změnách zcela minimální a závěsy kol v kombinaci s vysokoprofilovými pneumatikami suverénně pohlcují nerovnosti vozovky všech myslitelných druhů. Přední brzdové kotouče mají nepatrně menší průměr pro možnost instalace ráfků s menším průměrem, ale jejich účinek zvyšuje jejich větší tloušťka. Dávkovatelnost, účinnost ani pocit na pedálu nemají chyby. Řízení s elektromechanickým posilovačem EPAS dostalo převod zkrácený z 18,6 na 17,6:1, přičemž stopový průměr otáčení zůstal zachován na 13 metrech.
Interiér nezapře plebejský původ vozu, ale v Raptoru jsou plasty kryjící dveře a palubní desku v hojné míře obloženy poddajnými a na omak přívětivými materiály. Nechybí čalounění kvalitní černou kůží ani kontrastní červené doplňky. Ve standardní výbavě najdeme prakticky všechno, většina funkcí se ovládá na výšku situovaným středovým dotykovým monitorem s úhlopříčkou 12,1 palce a kompletní konektivitou, užitečnými on-line službami a nejnovější podobou multimediálního a komunikačního rozhraní Ford Sync 4A. Naštěstí zůstala zachována sestava mechanických ovladačů třeba pro ventilaci, ale hlavně na ramenech dokonale tvarovaného volantu. Na pravém palci nechybějí samostatná tlačítka pro regulaci řízení (nejpohotovější je paradoxně v komfortním režimu), třístupňového nastavení tuhosti tlumičů a čtyřstupňové regulace zvuku výfuku (systém klapek, žádné zvuky z reproduktorů).
Foto: Libor Zhoř
Ranger Raptor budí respekt. Je třeba být si vědom rozměrů vozu, ale výhled z něj je díky bohatému prosklení, velkým zrcátkům i čtyřkamerovému systému znamenitý. S Raptorem si užijete každodenní ježdění, ale rovněž výlety na polní cesty i do skutečného terénu. Vůz je řádně rozkročený, za všech podmínek dokonale ovladatelný a poháněcí systém představuje skvěle sladěného společníka. Bez ohledu na okolnosti je třeba počítat se spotřebou vždy alespoň 15 l/100 km.
Nový Ford Ranger Raptor je kombinací robustního mechanického základu, znamenitého motoru a vytříbené elektroniky, jež minimálně na evropském trhu postrádá konkurenci. Řeklo by se „poctivá amerika“, ale nový Ranger má kořeny jinde. Stejně jako jeho předchůdce stojí na platformě T6, modernizované do podoby T6.2, a zkonstruován byl australskou pobočkou FMC. Vyrábí se thajském Rayongu.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený vidlicový zážehový šestiválec EcoBoost, litinový blok, hlavy z hliníkové slitiny a s vestavěnými výfukovými svody, přeplňovaný dvojicí jednoduchých, kapalinou chlazených výfukových dmychadel s elektronicky řízenými obtokovými ventily, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, řetěz; vysokotlaké přímé vstřikování; tlakové oběžné mazání s čerpadlem proměnného výkonu; EU6d; 2956 cm3 (ø 85,4 x 86,0 mm), 10,5:1; 215 kW (292 k)/5500 min-1 a 491 N.m/2300 min-1.
Foto: Libor Zhoř
Převodné ústrojí
Desetistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu (4,714–2,997–2,149–1,769–1,521–1,275–1,000–0,853–0,689–0,636–Z 4,866), stálý převod 4,270; pohon zadních kol, elektronicky přiřaditelný pohon předních kol (Shift-on-the-Fly), dvoustupňová redukční převodovka (3,1:1); elektronické závěry předního a zadního diferenciálu.
Podvozek
Celokovová karoserie Double Cab, připevněná na samostatném žebřinovém rámu z uzavřených profilů, vpředu hydroformovaných; oddělená ložná plocha; přední kola nezávisle zavěšena na dvojitých lichoběžníkových závěsech, vzadu tuhá náprava příčně ustavená Wattovým přímovodem, pérování vinutými pružinami; příčné zkrutné stabilizátory; adaptivní teleskopické tlumiče Fox Live Valve s elektronickou regulací tuhosti a progresivní charakteristikou kolem středové polohy; kapalinová brzdová soustava s odvětrávanými kotouči př./zad. ø 324/332 mm, dvoupístkové třmeny, ABS/EBD/EBA, ESC/RSC/TCS/HDC/HSA/TSC/EBA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPAS, převod 17,6:1, počet otáček volantu mezi rejdy 3,49, stopový průměr otáčení 13 m; pneumatiky BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 285/70 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3270 mm, rozchod kol 1710/1710 mm, d/š/v 5360/2028/ /1926 mm; světlá výška 265 mm, úhly nájezdový/přechodový/výjezdový 32/24/24°, brodivost 850 mm; rozměry ložné plochy d/š/v 1564/1224/ /529 mm; hmotnost pohotovostní/celková 2454/3130 kg; přívěs nebrzděný/brzděný 750/2500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h 7,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 13,8 l/100 km; emise CO2 315 g/km.
Cena od 1 833 150 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)