Svezli jsme se
Ford Mustang Mach-E – náhrada? ne!
Jiří Duchoň 29.01.2020 06:59
Marketingový tah Fordu vyšel: o elektrickém typu Mustang Mach-E se hodně mluví! Loni v listopadu jsme exkluzivně vyzkoušeli prototypy v Los Angeles.
Novinka se stává vůbec prvním velkosériovým elektromobilem automobilky Ford, jenž má pomoci koncern Ford Motor Company přenést do nové doby. Většina v Evropě působících a do elektrifikace svých typů nucených automobilek pro zavádění sériových elektromobilů volí uvádění samostatných řad nebo „pod-značek“. Ford k tomuto úkolu, přistoupil jinak: svůj vůbec první velkosériový automobil na elektřinu totiž situoval do typové řady Mustang, tedy po bok ikonických dvoudveřových vozů, jinak dlouhodobě prodejně nejúspěšnějších sportovních automobilů na světě. Vzbudil tím bouřlivé diskuse o „drzosti“ nazývat elektrický samohyb „Mustangem“, ale to bylo zřejmě právě tím, co představitelé koncernu FMC chtěli, neboť jinak by jejich produkt nejspíš jen zapadl do stále se prodlužující fronty obyčejných elektromobilů. Dlouhou dobu se přitom zdálo, že americký koncern Ford Motor Company zůstává k době elektrifikační paniky ostatních automobilek poměrně netečným. Dosud se -totiž omezoval prakticky jen na opatrné zavádění MHEV, HEV a PHEV soustav do stávajících řad svých osobních a užitkových typů. Tuto paletu nám prvně představil teprve loni na jaře v Amsterdamu (viz AR 5/’19), kde ukázal kromě nové generace typu Kuga a plug-in hybridu Explorer také plně elektrický Transit.
To se ale nyní změnilo, 20. listopadu byl totiž na autosalonu v Los Angeles oficiálně představen zcela nový model Ford Mustang Mach-E. S kolegy z mezinárodní poroty Car of the Year (COTY) jsme si jej jako jediní z Evropy mohli důkladně nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet přímo v Los Angeles s několikadenním předstihem před oficiální premiérou. Ford nám přitom umožnil celý projekt sledovat poslední dva roky, a dokonce s námi konzultoval určitá stylistická a technická řešení. Nutno dodat, že proti původním skicám a prototypům, jež jsme viděli dříve, to nakonec dopadlo celkem dobře: rozvor náprav je delší, kapota výrazně nižší, pata sloupků A byla posunuta citelně vzad (čímž se prodloužila kapota), střecha se snižuje již za opěrkami hlav zadních sedadel a nad zadními koly se objevily masivní prolisy. Fordu se navíc podařilo dnes již takřka nemožné: podobu typu Mach-E dokázal tajit až do chvíle ukončení embarga (18. 11. 2019, 3:30 CET), přičemž veškeré internetové fotomontáže se ukázaly být zcela lichými.
Stuart Rowley, prezident Ford of Europe, v úvodu zdůraznil, co asi všichni tušíme: Mustang Mach-E je pro koncern FMC nejdůležitější premiérou za posledních několik desetiletí. Ted Cannis, ředitel pro elektrifikaci ve FMC, podotkl, že si jsou u Fordu vědomi globálních klimatických změn a že už není čas na žádné pokusy. Ford Motor Company podle něj do elektrifikace svých typů na celém světě investuje do konce roku 2022 celkem 11 miliard dolarů.
Pětidveřový pětimístný vůz připomíná stávající Mustang snad jen stylem ztvárnění předních a zadních svítilen. Interiér je vzdušný a pohodlně usadí čtyři dospělé, nabídkou prostoru odpovídá konvenčním crossoverům na horním konci nižší střední třídy. Josh Greiner, šéf designu interiéru, tvrdil, že si práci na Mach-E se svým týmem pořádně užíval. Proti Shelby GT500, na němž pracoval před tím, nebyl omezen středovým tunelem s převodovkou, motorem ani dalšími prvky patřícími ke sportovnímu automobilu klasické koncepce. Pro tvorbu prostoru pro cestující a komunikaci mezi řidičem a vozem založil FMC speciální startup Team Edison, jehož pojmenováním připomněl doby, kdy Henry Ford pracoval na elektrických projektech v továrně Thomase Alvy Edisona.
Většina komfortních, bezpečnostních a komunikačních funkcí v Mustangu Mach-E, jež přímo nesouvisejí s řízením, je soustředěna do svisle orientovaného dotykového monitoru s úhlopříčkou 15,5 palce a zachovaným jedním mechanickým ovladačem. Menu je velmi přehledně strukturované a listování jím intuitivní, vše usnadňují jednotlivé aplikace a při určitých úkonech není třeba přesně se prstem trefovat do určitých míst (mají prostorovou toleranci).
Nejdůležitější údaje pak má řidič (na rozdíl třeba od Tesly) přehledně k dispozici v přístrojovém štítu před volantem. Standardem je nová generace multimediálního systému SYNC s hlasovým ovládáním a podle našich prvních zkušeností půjde o jeden z nejlepších systémů tohoto druhu vůbec. Mezi jeho hlavní přednosti patří logické a přehledné rozvržení dotykového monitoru a rychlost a přesnost reakcí. Zavazadlový prostor má objem 402, po sklopení zadních sedadel pak 1420 litrů. Kompaktní stavba poháněcího ústrojí umožnila vpředu vytvořit druhý zavazadlový prostor s objemem 100 l: podobně jako u nového typu Puma (kvůli embargu vám jej představíme až v únorovém Automobilu), také zde jde o plastovou vanu, již lze v případě potřeby propláchnout a nečistoty vypustit „špuntem“. Sériový Mustang Mach-E proti původním prototypům poněkud změnil proporce. Jak bylo řečeno výše, příď je nyní nižší a kapota vlivem vzad posunutých pat sloupků A delší. Dveře postrádají kliky, odskočí aktivací dotykového tlačítka. Na těch předních jsme v patách sloupků B viděli jakési pahýly pro usnadnění otevírání, ale ujistili nás, že evropské verze dostanou poněkud elegantnější provedení. Celkově nám však řešení otevírání dveří přišlo zbytečně komplikované.
Novinka využívá platformy GE2 (Global Electrified 2), jež vznikla výraznou rekonstrukcí platformy C2, již Ford používá zejména v aktuálních generacích typů Focus a Kuga. V Evropě bude Mustang Mach-E dodáván s pohonem zadních nebo všech kol a akumulátory s kapacitou 75,7 a 98,8 kWh jako Standard Range a Extended Range (dodává je korejský LG Chem). Jejich hmotnost se dle zákulisních informací pohybuje podle varianty od 480 do 570 kg. Výbavové stupně zde ponesou označení RWD, AWD a GT, přičemž prodeje odstartují sérií First Edition. Základní verze má na zadní nápravě elektromotor s točivým momentem 415 N.m a výkonem 190 kW (258 k) při použití „menších“ nebo 210 kW (285 k) při použití „větších“ akumulátorů (liší se další sadou článků pod zadními sedadly, jinak jsou baterie rozmístěny pod podlahou). Výrobce na ně poskytne záruku 8 roků nebo 160 000 km.
Všechna ostatní provedení již mají pohon všech kol s menším elektromotorem 50 kW na přední nápravě, zatímco špičková varianta GT disponuje vpředu stejně výkonným motorem jako vzadu, čímž nabídne celkový výkon 342 kW (465 k) a točivý moment 830 N.m. Dojezd na jedno nabití se má v závislosti na zvoleném modelu pohybovat od 500 do 600 km (podle WLTP) a výrobce odhaduje zrychlení z 0 na 100 km/h u nejslabší verze „pod 8 s“ a v provedení GT „pod 4 s“. Všechny základní technické údaje, jež Ford k novému Mustangu Mach-E zveřejnil do chvíle redakční uzávěrky tohoto vydání Automobilu, najdete v připojené tabulce.
Při prvních jízdách s maskovanými prototypy po vyhrazené ploše letiště bylo znát především nízké těžiště. Připraveny jsou tři provozní režimy (Whisper, Engage, Unbrid-led), jež po stránce digitalizovaného akustického projevu údajně ladili specialisté z Hollywoodu. Pánové z vývoje nám v Los Angeles tvrdili, že při ladění jízdních vlastností Mustangu Mach-E chtěli dosáhnout typicky vysokých nároků známých z běžných Mustangů, což samozřejmě s použitím vysoké karoserie a elektrických motorů nelze. Nicméně je třeba říct, že i u verze s pohonem všech kol jsme zřetelně cítili akcent na zachování povahy „zadokolky“, tedy náznaky přetáčivosti na výjezdech ze zatáčky. Zrychlení z nižších rychlostí bylo pochopitelně velmi působivé, náklony karoserie pak vlivem akumulátorů rozmístěných pod podlahou vozu minimální. Poloha zásobníků energie se dle očekávání příznivě projevila také v optimálním rozložení hmotnosti mezi nápravy. Podobně jako ve zpracování interiéru, rovněž při jízdě je znát pečlivé sladění a zpracování všech prvků, čímž Mustang Mach-E výrazně překonává všechny současné elektromobily své velikosti a cenové kategorie. Ano, a Tesly především...
Při prezentacích v Los Angeles se opět potvrdilo, že automobilky nemají ani ponětí o tom, jak se budou prodeje elektromobilů, do jejichž vývoje už nasypali neuvěřitelné peníze, v dalších měsících vyvíjet. Každá z nich nabízí naprosto různé predikce, třeba Ted Cannis, odpovědný u FMC za elektrifikaci jeho modelů, prozradil, že podle jejich odhadů bude v roce 2025 celkový prodejní podíl elektromobilů v Evropě 15 %, v Číně 14 % a v USA, světe div se, jen 8 %. A jak to bude s dobíjením? U Fordu to vidí docela růžově. Mach-E půjde dobíjet až 150 kW, takže Mustang Mach-E (se základním akumulátorem) dobijete z 10 na 80 % kapacity za 38 minut. Domácí nabíječky bude dodávat Amazon a hodina dobíjení z ní vám přidá dojezd 51 km (z běžné zásuvky za hodinu přibude 35 km).
Výrobce sáhl pro označení Mach, jež použil vůbec poprvé přesně před 50 lety pro označení speciálního provedení tehdejšího Mustangu. Ačkoli je nový Mach-E zařazen do modelové řady Mustang, s legendárním dvoudveřovým sportovním vozem nemá kromě několika stylistických detailů vůbec nic společného a je v ní samostatným typem. Tento logistický krok může znít podivně, ale nakonec dává docela smysl: přechod na elektromobil bude pro zákazníka zřejmě snesitelnější v zajímavém a patřičnou legendou opředeném voze.
Předprodeje modelu Ford Mustang Mach-E budou zahájeny bezprostředně po představení, přičemž s dodávkami prvních vozů se počítá v závěru roku 2020, a to samozřejmě i v Evropě. Ceny mají začínat na částce okolo 36 500 dolarů, což je suma velmi zajímavá. Pro srovnání: je to přesně tolik, co v USA stojí osmiválcový fastback Mustang V8, přičemž Model 3, nejmenší elektromobil Tesly, je přibližně o 3000 dolarů dražší.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Synchronní motor (motory) s permanentními magnety, uložený vzadu napříč (případně také vpředu); akumulátor Li-Ion: Standard Range (SR): 288 článků, 75,7 kWh, Extended Range (ER): 376 článků, 98,8 kWh
a) RWD: motor vzadu, nejvyšší výkon SR 190 kW (258 k), ER 210 kW (285 k), točivý moment 415 N.m;
b) AWD: motory vzadu i vpředu, nejvyšší kombinovaný výkon SR 190 kW (258 k), ER 248 kW (337 k), točivý moment kombinovaný 565 N.m;
c) GT: motory vzadu i vpředu, nejvyšší kombinovaný výkon 342 kW (465 k), točivý moment kombinovaný 830 N.m.
PODVOZEK
Samonosná struktura kombinující ocel a kompozitové materiály s dvojicí podélníků, přední kola zavěšena na příčných ramenech a modifikovaných vzpěrách MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy, příčné zkrutné stabilizátory, pérování vinutými pružinami, teleskopické tlumiče (pro c) adaptivní magnetoreologické); kotoučové brzdy vpředu s vnitřním chlazením ø 457/432 (pro c) 483/483) mm, třmeny vpředu pevné čtyřpístkové, vzadu plovoucí jednopístkové (pro c) čtyřpístkové), ABS/ESC/ETC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 14,6:1, stopový průměr otáčení 11,6 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2984 mm, rozchod kol 1617/1626 (pro c) N.A/N.A) mm, d/š/v 4712/1881/1597 mm, světlá výška 145 mm; zavazadlový prostor vpředu 100 l, vzadu 402/1420 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (předběžné údaje výrobce, v pořadí verzí a/b/c)
Zrychlení 0 – 100 km/h za 8/7/4 s, dojezd na jedno nabití WLTP (SR) 450 (ER) 600/(SR) 420 (ER) 540/500 km; rychlodobíjení stejnosměrným proudem až 150 kW.
CENA: od 43 895 dolarů (bez DPH)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)