Svezli jsme se
Ford Kuga 1.5 Ecoboost ST-Line – Malá amerika
Jiří Duchoň 16.02.2023 06:34
Foto: Jiří Duchoň
Ford Kuga není žádnou horkou novinkou, ale stále zaujme svou bytelností, a přitom praktičností a jistou „lehkonohostí“. Vyzkoušeli jsme jeho prakticky nejlevnější provedení.
Foto: Jiří Duchoň
V polovině první dekády tohoto tisíciletí bylo jasné, že evropský Ford v nabídce automobilů bující kategorie SUV citelně zaostává. Odpovědí se v roce 2008 stala první generace typu Kuga (viz AR 4 a 7/’08), postavená na upravené platformě C1 řady Focus a prodávaná též v USA jako Ford Escape. O pět let později se představila druhá generace Kugy (viz AR 7/’13) a za dalších šest roků generace třetí (viz AR 5/’20). Na našich silnicích sice vozy řady Kuga zrovna často nepotkáte, ale za prvních jedenáct měsíců loňského roku se zde registrovalo 1717 nových kusů (rok před tím to bylo jen 804), což tento typ posunulo z 51. na 20. místo mezi nejoblíbenějšími tuzemskými vozidly. Zejména v západní Evropě je ovšem Kuga vysloveně úspěšná, po Fiestě a Focusu tam jde o třetí nejlépe prodávaný Ford. Navíc Kuga PHEV byla za první loňské pololetí absolutně nejprodávanějším plug-in hybridem na Starém kontinentě, když pokořila druhý Hyundai Tucson.
Za ty dva roky se změnila nabídka poháněcích systémů, z níž především vypadly všechny vznětové motory. Kuga je tak u nás nyní k dostání s osvědčeným zážehovým tříválcem 1,5 litru s manuální šestistupňovou převodovkou, jemuž dělají společnost hybridní (HEV) a plug-in hybridní (PHEV) varianty. Obě jako základ využívají atmosféricky plněný zážehový čtyřválec a jsou standardně kombinovány s planetovou automatickou převodovkou eCVT. V případě Kugy HEV jde o stejné ústrojí, jež jsme loni v létě zkoušeli v MPV Galaxy (viz AR 10/’22), a v Kuze může být za příplatek 50 000 Kč kombinováno s pohonem všech kol. Vrcholná Kuga PHEV pak díky většímu akumulátoru 14,4 kWh navíc nabídne možnost nabíjet z vnějších zdrojů a ujet až 64 km čistě na elektřinu.
Foto: Jiří Duchoň
Vůz na snímcích má základní, nijak elektrifikovaný přeplňovaný motor 1,5 litru a výbavu ST-Line. Levnější je již pouze Titanium, dražší pak ST-Line X a luxusní stupeň Vignale, který však dostanete jen k hybridním jednotkám. V duchu tradic každý z nich poznáte hned na první pohled podle masky chladiče či tvarování nárazníků. ST-Line má tužší a nepatrně snížený podvozek, nicméně světlá výška zůstává slušných 178 mm, zatímco u „hybridů“ je kvůli akumulátoru asi o 20 mm nižší. Zajímavý je pohled do technických tabulek. U všech čtyř modelů (EcoBoost, HEV, HEV AWD, PHEV) je srovnatelná nejen nejvyšší rychlost (v rozmezí 195 až 200 km/h) a zrychlení z klidu na 100 km/h (9,1 až 9,7 s), ale též deklarovaná spotřeba, v níž Kuga HEV v kombinovaném režimu spotřebuje jen o 1 l/100 km méně než EcoBoost (PHEV pochopitelně v tomto hledisku nehodnotíme).
Ale dost teorie. Kuga ST-Line má nezvykle dlouhou příď, na niž navazuje vysoké a výrazně skloněné čelní sklo. V duchu „sportovního“ zaměření zcela chybějí chromované cetky. Zajímavé jsou příplatkové adaptivní full-LED světlomety, možná sice až příliš vypouklé, ale skvěle osvětlující vozovku ve všech režimech. Spodní lem zadního nárazníku nese náznakový difuzor a dvě opravdové koncovky výfuku.
Foto: Jiří Duchoň
Všechny boční dveře jsou opatřeny originálními plastovými prvky, vysouvanými pákovým mechanismem k jejich hranám tak, aby ani nepozorný člověk nepoškodil při vystupování vedle stojící vozidlo. Přední sedadla jsou hlavně pohodlná, nicméně nabízejí i slušnou boční oporu v zatáčkách. Součástí stupně ST-Line je čalounění kombinující kůži a prodyšnou Alcantaru s kontrastním rudým stehováním. Pracoviště řidiče přitom nebudí ani tak dojem nějaké sportovnosti, jako spíše bytelnosti a logického rozmístění jasně strukturovaných skupin vesměs rozměrných, fyzických ovladačů. Potěší rovněž zdířky pro kabely USB variant B i C, jakož i samostatný panel ventilace, z nějž v zimním ránu okamžitě a bez čekání zapnete elektrické vyhřívání sedadla, volantu a zadního i čelního skla. Velký digitální přístrojový štít má standardně úhlopříčku 12,3 palce, je přehledný, za všech světelných podmínek dobře čitelný a jeho grafika se mění v závislosti na zvoleném provozním režimu. Manévrování usnadňují akustické senzory v obou náraznících a kamery vzadu i vpředu. Multimediální systém zahrnuje standardně (tedy již u výbavy Titanium) i navigaci a hlasové ovládání Sync 3, jakož též středový dotykový 12,3palcový monitor. Jeho přehlednost hodnotíme jako znamenitou, ale někdy má pomalé reakce a k určitým prvkům není snadné se proklikat. Levá páčka před volantem nemá přesně daný chod, takže jsme občas nechtěně při zadávání znamení o změně směru jízdy zasvítili dálkovými světlomety.
Foto: Jiří Duchoň
Ten pravý „dojem ameriky“ vznikne ve chvíli, kdy nastartujete. Motor má hrubý a hutný zvuk; není to osmiválec, nicméně jeho běh je kultivovaný a vibrace jsou potlačeny na minimum napříč různými provozními podmínkami. Potěší bleskovou odezvou na pohyby plynovým pedálem a plynulým nástupem točivého momentu, jakož i sladěním se spojkou a odstupňováním převodů. Kuga je robustní, masivní volant znamená pro řidiče kontakt s vozovkou. Náklony karoserie jsou minimální a podvozek i na osmnáctipalcových ráfcích dokáže pohodlně překonávat také ostré nerovnosti. A spotřeba? Jezdili jsme za řekněme „dvoulitrových“ 8 l/100 km; kdo chce méně, ať si pořídí Kugu HEV, protože ze zkušeností s Galaxy HEV víme, že tento hybridní systém se ve skutečném provozu drží deklarovaných hodnot jako čert kříže.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový tříválec uložený vpředu napříč, přeplňovaný turbodmychadlem; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6.2; 1497 cm3 (ø 84,1 x 90,0 mm), 10,0:1, 110 kW (150 k)/6000 min-1 a 240 N.m/1600–4000 min-1. Manuálně řazená šestistupňová převodovka (3,727–1,952–1,194–0,868/–0,690–0,578–Z 3,886), stálý převod 4,056. Pohon předních kol.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; přední náprava se spodními příčnými rameny ve tvaru L a vzpěrami MacPherson, zadní víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, na všech kolech kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, ø př./zad. 308/302 mm, parkovací brzda s elektromechanickým ovládáním, ABS/EBD/iEPB, ESP/TCS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod řízení 13,75:1, stopový průměr otáčení 11,4 m; pneumatiky Continental WinterContact TS 870 p, 225/60 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2710 mm, rozchod kol 1597/1588 mm, d/š/v 4614/ /1883/1678 mm, světlá výška 178 mm; objem zavazadlového prostoru VDA 645/1530 l; objem palivové nádrže 54 l; hmotnost pohotovostní/celková 1489/2075 kg; hmotnost přívěsu nebrzděný/brzděný 750/1800 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 195 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,7 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,6–6,7 l/100 km, emise CO2 149–152 g/km.
Cena od 877 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)