Svezli jsme se
Citroën Spacetourer XS Feel 2.0 Bluehdi 150 – Racionalista
Jiří Duchoň 28.10.2020 05:30
Nejprostornějším osobním vozem Citroën současnosti je Spacetourer. Vyzkoušeli jsme jeho nejmenší provedení.
Značka Citroën označení Spacetourer používá jako přídomek pro své velkoprostorové modely, zejména řad C4 a Grand C4 (dříve Picasso). Spacetourer jako takový je ale jediný a jde o osobní variantu užitkového typu Jumpy. Třetí generace této rodiny slavila premiéru před čtyřmi lety v Ženevě. Užitkové verze se dnes jmenují Peugeot Expert, Citroën Jumpy a Toyota ProAce, zatímco ty pro živý náklad nesou jména Peugeot Traveller, Citroën Spacetourer a Toyota ProAce Verso. Jako poslední tuto rodinu, s ohledem na převzetí automobilky z Rüsselsheimu koncernem PSA, doplnil Opel Vivaro/Zafira Life. Vyzkoušeli jsme nejkratší Citroën Spacetourer s rozumnou, základní výbavou Feel.
Předností Spacetoureru je řada verzí se dvěma rozvory a třemi délkami karoserie. Jeho základem je upravená modulární platforma EMP2, doplněná ale nezávislým zavěšením zadních kol pro větší komfort jízdy. Již na první pohled jsou znát přísně účelové proporce Spacetoureru s hranatou karoserií s rovnými stěnami a minimálními převisy. Zkoušené provedení 2.0 BlueHDi/110 kW (150 k) příjemně potěšilo ohromným a znamenitě využitým interiérem, jenž skutečně pohodlně usadí pět dospělých pasažérů i jejich zavazadla. To vše na půdorysu běžného kombi nižší střední třídy. Oproti němu ale manévrování poněkud znesnadňuje zbytečně dlouhý převod řízení s takřka čtyřmi otáčkami volantem mezi krajními rejdy. Výhled je ovšem do všech stran znamenitý, podporují jej i rozměrné plochy vnějších zpětných zrcátek a pohyb v omezených podmínkách dále ulehčují akustické senzory v obou náraznících. Snad s výjimkou dosti skloněného sloupku volantu se ve Spacetoureru řidič cítí jako v osobním voze. Palubní deska je přehledná, jejímu středu dominuje sedmipalcový multifunkční dotykový displej soustavy s navigací, projekcí obrazu couvací kamery, propojením chytrých telefonů (Mirror Screen a Apple CarPlay) či Bluetooth. Přístrojový štít mezi analogovými stupnicemi rychloměru, otáčkoměru, palivoměru a teploměru chladicí kapaliny hostí monochromatický displej palubního počítače. Zajímavostí v této kategorii je výklopná průhledná destička na palubní desce před řidičem, sloužící k projekci provozních údajů do jeho zorného pole. Ve výbavě nechybí jednodušší varianta adaptivního tempomatu, jež sice upravuje rychlost za vpředu jedoucím vozidlem, ale „neumí“ sahat na brzdy. Připomeňme ještě bezklíčkové zamykání a startování vozu. Řadicí páka je usazena přímo v palubní desce a středový tunel zcela chybí, což umožňuje pohyb posádky mezi přední a zadní částí interiéru.
Přístup do útrob Spacetoureru je pohodlný, přední dveře se otevírají takřka do pravého úhlu a zadní pár je elektricky posuvný, což usnadňuje nastupování a vystupování v omezených prostorech. Zadní pár dveří je opatřen vzad posuvnými okénky a slunečními clonami. Sedadla druhé řady tvoří lavice dělená v poměru 1:2 se sklopnými opěradly a možností podélného posuvu v kolejnicích až do nejzazšího místa interiéru. Každé ze tří sedadel usadí dospělého pasažéra a je opatřeno kotvicími body Isofix, k dispozici jsou tam též sklopné odkládací stolky na zadní straně opěradel předních sedadel. Manipulace s manuálně ovládanou výklopnou zádí je fyzicky i prostorově poněkud náročná, k zavazadlovému prostoru je však přístup i samostatně otevíratelným oknem. Nepočítá se zde s instalací krycí rolety, nicméně zatmavení zadních oken do značné míry omezuje okukování prostoru ze strany kolemjdoucích.
Odhlučnění interiéru je i na nekvalitních vozovkách velmi dobré. Kultivovaný vznětový motor vozu i při plném vytížení zajišťuje dynamiku srovnatelnou s běžnými osobními automobily. Citroën Spacetourer je v tomto provedení zdařilou kombinací rozumné výbavy, hospodárného motoru a velkorysého vnitřního prostoru.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený, vznětový řadový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; přímé vysokotlaké vstřikování common-rail; AdBlue, stop/start, EU6.2; 1997 cm3 (ø 85 x 88 mm), 16,0:1, 110 kW (150 k)/4000 min-1 a 370 N.m/2000 min-1; jednokotoučová suchá spojka, šestistupňová manuálně řazená převodovka; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBA/EBD, ESP+ASR; pneumatiky Michelin Primacy 3, 225/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2925 mm, d/š/v 4609/2010/1905 mm; objem zavazadlového prostoru VDA ke střeše za 3./2. řadou sedadel 798/2381 l; objem palivové nádrže 69 l; hmotnost pohotovostní/celková 1630/2740 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/2300 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 170 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,8 s; spotřeba paliva EU 5,9/4,9/5,3 l/100 km; průměrná spotřeba během testu: 6,2 l/100 km; emise CO2 139 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)