Svezli jsme se
Citroën ë-Spacetourer 75 kWh – Elektrická alternativa
Lukáš Dittrich 16.12.2021 06:39
Bateriové elektromobily v dnešní době již obsadily všechny kategorie. Jak dokazuje například nový Citroën ë-SpaceTourer, výjimkou už nejsou ani velkoprostorové vozy.
Zákazníci hledající elektricky poháněný automobil mají dnes hodně z čeho vybírat a výjimkou nejsou ani velkoprostorové automobily. Zájemci si už i na našem trhu mohou pořídit například nový Citroën ë-SpaceTourer, což ostatně platí také o sourozeneckých modelech Opel Zafira-e a Peugeot e-Traveller. Stejně jako u variant vybavených spalovacím motorem je i zde základem platforma EMP2 využívaná rovněž pro klasické osobní typy koncernu Stellantis. O pohon se stará vpředu uložený synchronní elektromotor s permanentními magnety, disponující maximálním výkonem 100 kW (136 k), a v nabídce jsou dvě velikosti akumulátorů. Ta menší má kapacitu 50 kWh a složená je z 18 modulů. Větší (testovaná) alternativa disponuje kapacitou 75 kWh (27 modulů). Záruka na akumulátory je 8 let/160 000 km s garantovanou kapacitou 70 %.
Přítomnost elektrického pohonu na první pohled prozrazují jen snadno přehlédnutelné detaily typu víčka na předním blatníku ukrývajícího dobíjecí konektor. Specialitou elektricky poháněného typu SpaceTourer jsou rovněž jiné mřížky v přední části vozu. Nejviditelnějším znamením přítomnosti elektrického pohonu ale nakonec zůstávají registrační značky EL.
Ani interiér se nijak zásadně neliší, pokud pomineme specifický přístrojový štít, volič ë-Toggle nahrazující klasický volič převodovky a tlačítko se symbolem blesku u dotykového displeje. Pod ním se ukrývá zobrazení spotřeby nebo toků energie, ale také možnost nastavit čas, kdy se má vůz začít nabíjet. Protože jsou akumulátory uložené v podlaze, vnitřní prostor ani praktičnost se nijak nemění. Tento elektromobil tak bez potíží zvládne odvézt až osm lidí. V případě potřeby lze navíc sáhnout po ještě delší než testované karoserii s prodlouženým zadním převisem a celkovou délkou 5308 mm.
Jízdně je ë-SpaceTourer jako každý jiný elektromobil velice tichý, a navíc disponuje komfortním podvozkem. Dynamika přímo závisí na tom, jaký jízdní režim zvolíte, protože podle toho se mění parametry motoru. V režimu Eco má řidič k dispozici maximálně 60 kW (82 k) a 190 N.m, v režimu Normal to je 80 kW (109 k) a 210 N.m a v režimu Power 100 kW (136 k) a 260 N.m. Poslední jmenovaná možnost přináší také nejlepší odezvu na pedál akcelerátoru. Intenzita rekuperace se příliš měnit nedá. Jedinou alternativou ke standardnímu nastavení je režim B.
Oficiální udávaný dojezd pro testované provedení s větším akumulátorem je až 3
29 km, nicméně realita je o poznání nižší. Během našeho testu, kdy už jsme se setkávali s teplotami blízko nule, ukazoval palubní počítač při plném nabití maximálně 250 km. Částečně to je dáno jízdami spíše po dálnici, svou roli ale zde hrají také nízké teploty. Průměrná spotřeba v testu byla 26,5 kWh/100 km. Velkoprostorové modely koncernu Stellantis na rozdíl od osobních elektromobilů nemohou mít tepelné čerpadlo, protože by jeho přínos vzhledem k velkému vnitřnímu prostoru vozu nebyl příliš významný. Topení obstarává výhradně elektrická energie, přičemž osobní verze mají ještě druhé topné těleso pro zadní cestující. Reálně tak při ranních startech dojezd klesl i o několik desítek kilometrů. Na druhou stranu výrobce s tímto modelem necílí na zákazníky pohybující se na dlouhých trasách. Podle průzkumu prezentovaného zástupci koncernu Stellantis při dubnové tiskové konferenci přibližně 80 % majitelů vozů této kategorie denně neujede více než 200 km. Kromě toho ë-SpaceTourer může využít dobíjecí výkon až 100 kW a v takovém případě se i větší akumulátor nabije na 100 % za přijatelných 45 minut.
Citroën ë-SpaceTourer je prostorný a pohodlný automobil s naprosto kompletní výbavou. U některých zákazníků by smysl pravděpodobně dával, velkým problémem na českém trhu je ale cena. Testovaný exemplář ve vrcholné výbavě Shine totiž stojí 1 730 300 Kč.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazený synchronní elektromotor s permanentními magnety, uložený vpředu napříč; 100 kW (136 k)/3673–10 000 min-1 a 300 N.m/ /3673 min-1. Jednostupňová redukční převodovka. Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBA/EBD, ESP+ASR; pneumatiky 225/55 R 17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3275 mm, rozchod kol 1627/1600 mm; d/š/v 4956/1920/ /1905 mm; světlá výška 157 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 798/2381/3968 l; kapacita akumulátoru 75 kWh; pohotovostní/celková hmotnost od 2065/3100 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 130 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 12,6 s; dojezd WLTP 329 km; emise CO2 0 g/km.
Cena od 1 536 700 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)