Svezli jsme se
BMW M – Bod zlomu
-PH- 25.04.2013 00:38
Sportovní automobil. Toto spojení vyvolává samo o sobě emoce. Jak ale takový vůz vypadá? Je to malé Suzuki Swift, dravé kupátko Subaru BRZ, ale také supersportovní Pagani nebo mohutné BMW X6 M. Je nasnadě, že každý z těchto automobilů se od sebe vzájemně značně liší a záleží na konkrétním řidiči, jakou sportovnost si dokáže nejvíce užít a jakou si samozřejmě může dovolit. Sportovní divize BMW M je ideálním příkladem nejen toho, jak se sportovní automobily vyvíjí, ale také toho, jaké mohou mít různé podoby.
40 let zkušeností
Divize BMW M, vznikla vývojem ze závodního oddělení automobilky, které vzniklo v roce 1972 a hned po svém založení dosáhlo mnoha úspěchů v různých automobilových disciplínách. Logickým pokračováním sbírání zkušeností na závodních tratích byla příprava vlastních sportovních vozů pro běžné silnice. A tak právě BMW stálo často u zrodu nové kategorie sportovního automobilu. Zatímco první kupé BMW M1 bylo ve své době skutečným supersportem, svojí koncepcí s motorem uprostřed stálo poněkud stranou.
Počinem, který ukázal, že sportovní automobil nemusí nutně mít karoserii kupé byla premiéra ostrého sedanu BMW M5 v roce 1984. Automobil s šestiválcem pod kapotou disponoval výkonem 286 k, což bylo na svoji dobu nevídané. Právě tento model úspěšně pokračuje v divizi BMW M až do současnosti, kdy se před dvěma roky představila jeho pátá generace s dvojitě přeplňovaným osmiválcem o výkonu 560 k pod kapotou.
Podobná geneze pokračuje i v případě modelu M3. Původně tento vůz vznikl jako homologační speciál odvozený od ryze závodního stroje – to bylo v roce 1986. Dnes patří čtvrtá generace tohoto typu stále mezi nejsportovnější vozy svého segmentu, jen má oproti čtyřválci původního modelu pod kapotou čtyřlitrový osmiválec o výkonu 420 k.
Tyto dva základní modely divize BMW M nabízené s různými typy karoserie postupem času doplňovaly malé roadstery Z3 a Z4, stejně tak jako od nich odvozené verze kupé. V novém tisíciletí došlo na obnovu dravého velkého sportovního kupé M6 v provedení Coupé a Cabrio. Rok 2010 znamenal určitou revoluci, kdy na trh vstoupilo duo velkých a pro divizi M v mnoha směrech přelomových modelů X5 M a X6 M s přeplňovanými motory a pohonem všech kol.
Loňský rok znamenal další novinky ve výrobním programu automobilů, které mají ve svém označení písmeno M. Tentokrát však nejde o klasické M modely, ale o automobily nazvané M Performance, které se snaží zaplnit mezeru mezi klasickými modely BMW M a skutečnými M vozy. Na okruhu Wachauring jsme měli k dispozici připravenu novinku v podobě typu M135i.
Odlišné charaktery a schopnosti
K testům na uzavřené trati jsme měli připraven téměř celý výrobní program sportovní divize německé značky. Chyběla pouze otevřená verze modelu M3. Všechny tyto modely sice spojuje společná filozofie, která velí, aby to byla nejsportovnější auta svých segmentů, avšak jelikož se tyto segmenty značně liší, odlišují se vzájemně i jednotlivé modely. Lze říci, že právě nyní se odlišují více, než tomu bylo v minulosti, a to zejména proto, že je v aktuální nabídce zřejmý určitý rozkol. Zatímco přeplňované typy M5 a M6 reprezentují nový přístup divize M, atmosférická M3 stojí na straně druhé, dnes můžeme říci klasické.
BMW X6 M a X5 M
Svezení ale začíná ve velkém BMW X6 M. Tento pět metrů dlouhý respekt budící stroj má své nepopiratelné kouzlo. Spojení sportovního vozu a segmentu SUV se může zdát zvláštní, avšak jak se ukazuje, poskytuje speciální zážitky. Asi neexistuje jiný tak vysoký stroj, který by byl schopen poskytnout takovou ochotu k zatáčení a podmanivost. Aktivní pohon všech kol spolu s variabilní distribucí točivého momentu mezi zadní kola (diferenciál Dynamic Performance Control) jsou skvěle sladěné a při řízení máte pocit, že tohle více než dvoutunové monstrum ztratilo snad čtvrtinu své hmotnosti.
Ve srovnání s typem X6 M působí X5 M možná ještě příjemnějším dojmem. Používá stejnou techniku s unikátně přeplňovaným motorem 4,4 l o výkonu 555 k, i daný pohon všech kol, avšak působí ve srovnání s X6 měkčím dojmem. Díky tomu je přizpůsobivější a za volantem poskytuje více řidičských emocí.
BMW M5
Přesednutí do typu BMW M5 je zcela jiným zážitkem. Přestože jeho motor vykazuje stejný objem jako ostrá SUV, jde o další vývojový stupeň tohoto typu motoru. Má totiž variabilní zdvih sacích ventilů, který řídí množství vzduchu putujícího do spalovacích prostorů. Upraveno je také patentované přeplňování s křížovými výfukovými svody, které plyny z motoru přivádějí ke dvoukomorovým turbodmychadlům umístěným mezi řadami válců. Výsledkem provedených úprav jsou zejména velmi rychlé reakce motoru na pohyby plynového pedálu.
BMW M5 je nesmírně rychlé auto. Z klidu na 100 km/h dokáže zrychlit během pouhých 4,3 s a na přání dokáže jet až 305 km/h. Síla jeho motoru, která k zadním kolům putuje před sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku, je s 680 N.m enormní, a to v celém spektru využitelných otáček. I přes velikost a mohutnost sedanu M5 (má hmotnost 1945 kg) je zábava jej na okruhu řídit. Přesto je ale jasné, že je to vůz který je připraven poskytnou také prvotřídní komfort cestování při rychlém přemisťování v reálném světě a zejména na dálnicích.
BMW M6 Coupé a Cabrio
Tato velká Coupé a kabriolety používají v principu stejnou techniku jako sedan M5. Jejich naladění je ale o poznání sportovnější a důležité také je, že se v nich sedí blíže k silnici. Otevřená verze je přirozeně méně nekompromisní, avšak Coupé ukazuje, co je možné z daného typu automobilu vytvořit. M6 Coupé svoji hmotnost 1925 kg účinně maskuje, v nejsportovnějším nastavení tlumičů se na okruhu proplétá zatáčkami s obratností mnohem menšího vozu. Přitom řidiči umožňuje, aby měl jeho karoserii neustále pod kontrolou. Přísun značného množství točivého momentu k zadním kolům je sice značný, zejména v nejsportovnějším nastavení jej ale citlivě kontrolovat. Na mokrém povrchu je ale třeba být opravdu ve střehu, protože řízení stroje tohoto typu není v daných podmínkách zrovna procházkou růžovým sadem. V tomto případě je lepší nechat v činnosti jedno ze dvou nastavení stabilizačního systému, jehož odladění je skutečně skvělé.
BMW M6 Coupé je nejdynamičtějším sériovým vozem divize BMW M a je určené pro opravdu náročné zájemce o luxusní kupé pro rychlé cestování.
BMW M3
Nastává přesednutí do v současnosti nejslabšího a současně nejstaršího modelu divize M, který má jako jediný atmosféricky plněný motor. Řeč je o Coupé BMW M3, které žene vpřed čtyřlitrový osmiválec s výkonem 309 kW (420 k). Okamžitě je jasné, že je potřeba soustředit se na vyšší otáčky, právě v nich totiž tento motor ze sebe dává maximum, a jaké. Doslova fascinující je produkce výkonu spojená s prvotřídní rychlostí reakcí. Pohyb plynového pedálu snad jen o milimetr má výsledek v přesném zvýšení zátahu. Díky tomu se s M3 snadněji a ve větší pohodě přiblížíte jejím limitům.
Do celku zapadá i celková kompaktnost, relativně nízká hmotnost a nejméně kompromisní naladění podvozku. S automobilem si můžete v zatáčkách doslova hrát a vždy budete mít pocit, že jej máte dokonale pod kontrolou. Reakce na pohyby volantu jsou exaktní a přímé. Ve spojení s dvouspojkovou převodovkou není potřeba sundávat ruce z volantu a změny jednotlivých převodů jsou doslova bleskové.
BMW M135i
První rozjezd s přeplňovaným typem M135i, který není čistokrevným M, je po zkušenosti s M3 dravější, než by si člověk představoval. Přeplňovaný motor má zkrátka dostatek točivého momentu skoro od volnoběhu. Jakmile však přijde první zatáčka, je jasné, proč je M3 takovou ikonou. M135i samozřejmě poslouchá a není záludná, ve srovnání s osmiválcovým Coupé je ale celkově měkčí a vyžaduje poněkud upravit jízdní styl. Jakmile zjemníte své pohyby volantu a začnete trochu jinak pracovat s plynem, automobil se zklidní a začne nabízet správnou zábavu za volantem. Svým projevem jasně ukazuje, že není postaven tak nekompromisně, jako skutečné vozy M. A právě v tom je i celkový charakter automobilů označovaných jako M Performance.
BMW M135i dodávaný s manuální i samočinnou převodovkou ukázalo, že je podmanivým strojem pro každodenní ježdění, který je schopen nabídnout neobyčejnou dynamiku na všech typech silnic. Pro zájemce o tento vůz je jistě důležitá i ta informace, že je i dispozici také s pohonem všech kol.
Ježdění na okruhu Wachauring bylo zajímavou ukázkou dnešní nabídky sportovní divize BMW M. Jasně se ukázalo, že jsme právě v době velkých změn, kdy se sportovní automobily poněkud mění, nebo lépe řečeno, k jejich nezpochybnitelné a stále intenzivnější rychlosti přibývá více univerzálnosti. Jejich dynamika je snadněji dostupná, ale přitom v některých případech i náročněji zvládnutelná. V každém případě je i zásluhou vyspělých elektronických systémů podvozku k dispozici pro mnohem větší skupinu lidí. Je tedy jasné, že jsme v bodě zlomu divize BMW M.