Svezli jsme se
Alfa Romeo Tonale Veloce – Malá, ale svá
Jiří Duchoň 23.12.2022 06:59
Foto: Jiří Duchoň
Foto: Jiří DuchoňV Dánsku jsme konečně vyzkoušeli také výkonnější provedení nového SUV Alfa Romeo Tonale. To se již neztratí ani na dálnici.
U automobilky, jakou je Alfa Romeo, tedy s malou nabídkou typů, ale velkou tradicí a věhlasem, je premiéra každého nového člena velkou událostí. Připomeňme, že nová Alfa Romeo Tonale je automobilem exponovaného segmentu C-SUV. Po technické stránce má nejblíže k Jeepu Compass s prodlouženou verzí platformy FCA Small Wide. Vychází z jejího modernizovaného provedení použitého v Compassu 2021 (viz AR 8/’21). Tonale jsme vám stručně představili v březnovém Automobilu a na sklonku dubna jsme pak spolu s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (COTY) dostali příležitost jako první tuto Alfu Romeo vyzkoušet v Lombardii (viz AR 5/’22). Tam však byly ještě vozy předsériové, takže jsme později s potěšením využili příležitosti vyzkoušet již plně sériový automobil (na snímcích), a to v zaváděcí sérii Edizione Speciale. Vůz budil pozornost, kamkoli jsme s ním přijeli, sytý zelený lak, ohromné ráfky s typickými pěti kruhovými výřezy, úzké svítilny či přední registrační značka upevněná na straně, aby nerušila vysokou masku chladiče ve tvaru štítu, to jsou prvky, jichž si nelze nevšimnout. Ačkoli jde koncepčně o racionální kompaktní SUV s předním pohonem, Tonale zaujme snad každého, kdo má alespoň základní smysl pro estetiku. Zastavili jsme se s ním i v Beskydech na setkání klubu Alfa Romeo Ostrava, a jistě si umíte představit, že jsme odtamtud odjížděli výrazně později, než jsme plánovali…
Foto: Jiří Duchoň
Když Alfa Romeo, tak podvozek. Kinematika náprav i výběr materiálů silentbloků mají zaručit maximální tuhost při působení výrazných bočních sil, větší tuhost skeletu pak zajistí příčné výztuhy za předními a před zadními koly. A také právě díky tomu Tonale nabízí zřejmě nejpřesnější řízení v jeho segmentu (podobně jako větší Giulia a Stelvio v těch svých). Převod je příjemně strmý a při sebemenším pohybu volantem vůz reaguje ihned a bez prodlevy. Domenico Bagnasco, projektový šéf Alfy Romeo pro výkonné modely, nám při rozhovorech v Dánsku prozradil, že tento pocit je dílem vhodné volby silentbloků a kinematiky vedení kol a že jeho snahou je, aby se vůz v zatáčce choval trochu jako jízdní kolo. Zatímco na předsériových vozech jsme v Itálii s kolegy z COTY kritizovali přílišnou poddajnost řízení, u vozů sériových došlo evidentně ke změně, takže Tonale zajišťuje skvělou zpětnou vazbu, a to zejména v režimu Dynamic.
Mild hybridní Tonale ve své podstatě stojí někde mezi běžným mild hybridem a hybridem: akumulátor má sice kapacitu necelých 0,8 kWh, ale při klidné jízdě umožňuje i pohyb na čistě elektrickou energii, byť na vzdálenost, již jsme během zkoušek odhadli zhruba na 2 km (displej palubního počítače dokonce ukazuje stav nabití akumulátoru, jehož kapacita v něm v závislosti na provozních podmínkách roste nebo klesá doslova před očima). To také díky zástavbě 15kW elektromotoru v nové dvouspojkové sedmistupňové převodovce se spojkami chráněnými proti opotřebení olejovou lázní. Kompaktní akumulátor nové konstrukce váží jen 15 kg, a není tedy záhadou, že je Tonale o 20 kg těžší než výše zmíněný Compass.
Foto: Jiří Duchoň
Na zářijových dánských Tannistesten jsme poprvé dostali příležitost vyzkoušet výkonnější provedení mild hybridu. Od toho slabšího se liší prakticky pouze použitím turbodmychadla s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek. Vrchol i průběh točivého momentu jsou stejné, ale vyznačuje se o 22 kW (30 k) větším výkonem, dosahovaným při otáčkách o 250 min-1 vyšších. Díky tomu má Tonale Veloce přesně takový výkon, jaký potřebuje, a to nejen v městském a příměstském provozu, pro něž bude zřejmě používáno nejčastěji: strádat nebudete ani v kopcích, ani při potřebě razantní akcelerace v dálničních podmínkách, kde slabší variantě přeci jen chvílemi trochu dochází dech.
Později přijdou plug-in hybridní agregáty a vznětový čtyřválec 1.6 MultiJet, jenž bude mít stejný výkon jako slabší z mild hybridů a bude zároveň dostupný za stejnou cenu. S plug-in hybridy budeme s kolegy z poroty COTY jezdit zřejmě již během tohoto měsíce, takže vás budeme moci již brzy seznámit s našimi zkušenostmi.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový čtyřválec FireFly T4, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem (pro b) s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek), uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické přímé vstřikování paliva MultiAir III, EU6d; 1469 cm3 (ø 71,2 x 92,2 mm), 12,5:1, Millerův pracovní cyklus;
a) 130 (Super/Sprint): 96 kW (130 k)/5500 min-1 a 240 N.m/1500 min-1;
b) 160 (Ti/Veloce): 118 kW (160 k)/5750 min-1 a 240 N.m/1500 min-1; pro a+b) mild hybridní soustava; řemenem hnaný startér/generátor; elektromotor v tělese převodovky 15 kW (20 k) a 55 N.m, stálý převod 2,5:1; kapalinou chlazený li-iontový akumulátor uložený v přední části středového tunelu, 48 V, 0,77 kWh, hmotnost 15 kg; sedmistupňová dvouspojková převodovka se spojkami v olejové lázni. Pohon předních kol.
Foto: Jiří Duchoň
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s podtlakovým posilovačem, ABS/BSC,
ESC/TCS/HSA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 13,6:1; pneumatiky Bridgestone Turanza, 235/40 R20 (zkoušené provedení).
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2636 mm, rozchod kol 1585/1577 mm, d/š/v 4528/ /1841/1601 mm; objem zavazadlového prostoru 500–1550 l; objem palivové nádrže 55 l; hmotnost pohotovostní 1525/1525 kg; hmotnost přívěsu brzděného 1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 200/212 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 9,6/8,8 s; spotřeba paliva (WLTP) kombinace 5,7–6,3/5,7–6,2 l/100 km; emise CO2 130–142/130–142 g/km.
Cena od 912 000 Kč
Zkoušky v rámci Tannistesten 2022
Losí test
Při nájezdové rychlosti 55 km/h vůz překvapil nezvykle přesným řízením se strmým převodem. Z 60 km/h jsme zaznamenali výraznější boční náklony karoserie, ale zásahů stabilizačního systému nebylo třeba. Nájezd z 65 km/h znamenal ještě výraznější náklony, nicméně Tonale bezpečně projelo. 70 km/h již však na ně bylo příliš a vůz v nedotáčivém smyku opustil trať. Očekávali bychom v takové situaci poněkud razantnější asistenci stabilizace.
Brzdění při couvání
Alfa Romeo Tonale patřila na našich testech v Dánsku k těm vozům, jež funkcí automatického zastavení před překážkou vzadu nedisponují. Nicméně zpětná kamera má ostrý obraz, a také akustické senzory řidiče spolehlivě varují.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)