Svezli jsme se
Alfa Romeo Giulia & Stelvio 2020 – vnitřní síla
Petr Hanke 07.01.2020 06:29
Alfa Romeo Giulia a Stelvio vstupují do roku 2020 ve zdokonalené podobě, jež ale není patrná na první pohled. Modernizace se totiž dotkly především interiéru a asistenčních systémů.
Giulia a Stelvio jsou postaveny na speciálně pro ně vyvinuté platformě s podélně uloženým motorem vpředu a pohonem zadních nebo všech kol. Na tradice své značky navázal nejdříve sedan Giulia v roce 2016 (viz AR 6/’16) a záhy se přidalo středně velké SUV Stelvio (viz AR 4/’17). Koncern FCA si od této dvojice hodně sliboval, mluvilo se dokonce o nárůstu prodejů značky Alfa Romeo až na 500 000 kusů ročně. Realita je ale poněkud jiná. V roce 2018 Giulia vznikla v počtu 34 304 kusů, Stelvio vyjelo z továrny 46 087krát a všech vozů milánské značky se dohromady prodalo přibližně 120 000 kusů. Tato hodnota znamenala meziroční nárůst o 11 % a nejlepší výsledek značky od roku 2011, nicméně plány nesplnila.
Na prezentaci modelů Giulia a Stelvio pro modelový rok 2020 jsme byli seznámeni s plány automobilky na následující dva roky, během nichž má představit dva zcela nové modely a dvě modernizace. Facelifty se týkají modelů Giulia a Stelvio – půjde o důkladnější komplexní omlazení nad rámec letošního zdokonalení interiéru a výbavy. Velmi důležitou novinkou ale bude SUV Tonale postavené na platformě Jeepu Compass (s největší pravděpodobností), řadící se pod Stelvio. Jeho podobu naznačila stejnojmenná studie na autosalonu v Ženevě a neoficiální snímky hotového vozu již unikly na internet. Tento vůz ve výrobním programu nahradí hatchback Giulietta, který příští rok končí. V roce 2022 je v plánu rozjezd výroby ještě menšího SUV, tedy automobilu velikosti vozu Mercedes-Benz GLB nebo Mini Countryman. O něm oficiálně víme zatím jen to, že bude k dispozici také ve verzi s elektrickým pohonem.
Zpět ale k modelům Giulia a Stelvio. Kromě několika nových barev, z nichž zaujmou zejména „retro“ odstíny z programu Old Timer – okrová Junior GT a červená Villa d’Este 6C – nejsou změny na první pohled patrné. Alfa dokonce nesáhla ani po obligátní výměně světlometů. Větší úpravy designu si nechává až pro modelový rok 2021. Nyní se změny zaměřují na vnitřní prostor. Základní změnou je nový infotainment, disponující mezi tubusy hlavních přístrojů umístěným barevným displejem s úhlopříčkou 7“. Vyznačuje se grafikou, jež vhodně zapadá do celku, je přehledná a snadno se obsluhuje tlačítky na volantu. Vylepšený je též hlavní displej s úhlopříčkou 8,8“, zdánlivě bez přechodů a jemně integrovaný do středu palubní desky. K jeho obsluze se nepoužívá pouze ovladač situovaný mezi předními sedadly, ale také je nově vybaven dotykovou funkcí. Kompletně se proměnila grafika. Základem hlavního menu jsou widgety (dlaždice, oddělené plochy, chcete-li) určené pro hlavní položky, u nichž se zobrazuje neustále aktualizovaný obsah. Jejich rozmístění lze přetažením snadno individualizovat. K funkčnosti a logice struktury menu či obsluze nyní již nelze mít připomínek. Celý systém svým provedením, ale například také oranžovou zvýrazňující barvou velmi připomíná řešení iDrive (verze 6.0) ve vozech BMW, což je jistě spíše dobrá zpráva.
Nový systém je navržen tak, aby jej bylo možné rozšířit o různé funkce konektivity. K dispozici je samozřejmě tísňové volání se zasíláním pozice vozu, asistenční poruchová služba nebo funkce vzdálené obsluhy prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. Mezi nové funkce pak patří i zasílání cílů pro navigační systém z telefonu do vozu nebo WiFi hotspot až pro osm zařízení.
Další velkou oblastí modernizace jsou asistenční systémy. Giulia i Stelvio se jimi posunuly na aktuální stav v daných segmentech. Jejich výbava může obsahovat adaptivní tempomat doplněný funkcemi udržování v jízdním pruhu a asistentu jízdy v kolonách. Tempomat je nyní schopen přebírat rychlostní limity získané čelní kamerou, připraveno je monitorování mrtvých úhlů zpětných zrcátek a systém hlídá i pozornost řidiče. Činnost těchto systémů byla během testovacích jízd bezproblémová a nijak nevybočovala z obvyklých standardů, což ostatně nepřekvapí, když je jejich dodavatelem firma Bosch.
Příjemnou změnou je po usednutí jasně patrné zvýšení kvality interiéru. Použity jsou lepší materiály, nová osvětlení a zaujme zejména řešení středového tunelu s nově koncipovaným ovladačem multimédií a efektní italskou trikolorou před voličem převodovky. Tvar volantu, velké statické řadicí páčky na sloupku volantu, stejně jako pozice za volantem zůstávají stejné jako dříve. Již samy o sobě vytvářejí při jízdě velmi specifickou atmosféru s typickým italským pojetím sportovnosti.
To platí také o jízdním projevu. O změnách v této oblasti se na prezentaci příliš nemluvilo, ale v případě modelu Giulia došlo také k drobné úpravě nastavení posilovače řízení. Ostrý převod zůstal zachován, ale v prvotní fázi otočení volantem byl mírně omezen asistenční účinek. Tím Giulia neztratila svoji typickou agilitu, ale přitom získala na klidu. Působí nyní přesněji, lépe se kontroluje nájezd do zatáčky a současně při jízdě přímým směrem je zejména na nekvalitním povrchu stabilnější a klidnější.
Pro modelový rok 2020 byly u obou vozů upravené úrovně výbavy, a to nejen jejich rozsah, ale též označení. Použita jsou z historie známá pojmenování Super, Sprint, Ti či Veloce. Pro český trh zůstává zachována nabídka motorů tvořená dvojicí zážehových motorů 2,0 l turbo s výkony 147 kW (200 k) a 206 kW (208 k) a trojicí vznětových jednotek 2.2 JTDM s výkony 118, 140 a 154 kW (160, 190 a 210 k). Nad těmito verzemi je v obou modelových řadách verze Quadrifoglio Verde.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)