Svezli jsme se
Alfa Romeo Brera - Italská kráska
Tom Hyan 26.02.2006 00:00
|
Podle Antonia Baravalleho, odpovědného za značku Alfa Romeo v koncernu Fiat Auto, prodej vozů typu kupé v Evropě vzrůstá, zákazníci však už nechtějí vyloženě spartánské automobily se stísněným kokpitem, ale vozy sportovního charakteru s prostorným variabilním interiérem. Odpovědí na tento trend je nová Alfa Brera, další vývoj studie Brera klasické koncepce (motor 4.2 V8 vpředu, pohon zadních kol) představené Giorgettem Giugiarem na Ženevském autosalonu 2002, ovšem rekonstruovaná s využitím podlahové plošiny Alfa 159 se zkráceným rozvorem a alternativně s pohonem předních (2.2 JTS, 2.4 JTD) nebo všech kol (3.2 V6 JTS). Přestože design vozu je společným dílem Giugiara a Centro Stile Alfa, výrobou byla pověřena turínská karosárna Pininfarina. Předpokládá se produkce dvacet tisíc ročně včetně nového Spideru, jenž se představí na jaře 2006. Alfa Romeo Brera je pokračováním dlouhé tradice vozů s karoserií kupé, a tu nám v areálu zkušební dráhy v Baloccu na půl cesty mezi Milánem a Turínem připomněla výstavka několika slavných typů, z nichž vynikala Alfa Romeo 6C 2500 Super Sprint (řadový šestiválec 2443 cm3 DOHC; 81 kW/110 k/4800 min-1) ročníku 1948, opatřená neobvyklou karoserií Touring Superleggera se skleněnou výklopnou střechou Aerlux. Také Brera převzala z původní studie panoramatickou skleněnou střechu Sky View s elektricky posuvnou třídílnou clonou, která příjemně prosvětluje interiér. Nabídka zatím zahrnuje dva zážehové motory (na jaře ji rozšíří vznětový pětiválec 2.4 JTDm/147 kW/200 k), dva způsoby pohonu, tři rozměry pneu (za příplatek i osmnáctipalcové), dva druhy řazení (manuální, později automatizované sekvenční), dvě výbavy (základní a Sky View), čtyři provedení interiéru (standardní látkové, Alfatex, kůže a kůže Frau) a deset barev karoserie.
Oba nové zážehové motory, čtyřválec 2.2 JTS a šestiválec 3.2 V6 JTS, disponují vysokým výkonem 136 resp. 191 kW (185 a 260 k), velmi plochou křivkou točivého momentu, variabilním časováním sacích i výfukových ventilů, přímým vstřikováním benzinu a šestistupňovou převodovkou s krátkými sportovními dráhami řazení. Vozy zrychlují na sto za 8,6 resp. 6,8 s (řidič a 30 kg zavazadel); největší rychlosti jsou 222 a 240 km/h. Při přímém srovnání Brery a Alfy 159 na okruhu v Baloccu vyšlo najevo, že kratší Brera má přece jen lepší jízdní vlastnosti s tužší charakteristikou odpružení (porovnávali jsme verze 3.2 V6), ale na běžné silnici jsou jízdní vlastnosti obou typů k nerozeznání. Extrémně tuhý skelet dvoudveřové karoserie kupé 2 + 2 s výklopnou stěnou v zádi a variabilním interiérem (opěradla zadní řady sedadel lze sklápět) s torzní tuhostí přes 160000 daN.m/rad (karoserie váží 360 kg včetně výztuh) a nezávislé zavěšení všech kol přispívají k vynikajícím jízdním vlastnostem, stejně jako účinné kotouče brzd (brzdná dráha 35,5 m na suchu z rychlosti 100 km/h).
Elektronický stabilizační program VDC je výbavou všech verzí, stejně jako Hill Holder, elektrohydraulický brzdový asistent, bi-xenonové světlomety (pouze Sky View), dvouzónová automatická klimatizace, kola z lehké slitiny, palubní počítač, sedm airbagů (druhý kolenní pro spolujezdce je za příplatek) a spouštění motoru tlačítkem (jako u Alfy 159). Za příplatek jsou mj. navigační systém s programem b-CONNECT pro případ nouze, audioaparatura Bose, kontrola tlaku v pneumatikách, tempomat, kožené čalounění s vyhřívanými sedadly vpředu atd. Alfa Romeo Brera je automobil sportovního charakteru, který však díky relativně velkému zavazadlovému prostoru a variabilnímu interiéru dobře poslouží také celé rodině s menšími dětmi. text: Tom Hyan, Balocco foto: Alfa Romeo a autor zdroj: Automobil revue 1/2006 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)