Svezli jsme se
Alfa Romeo Tonale Ti – Kompaktní osobnost
Jiří Duchoň 26.04.2024 06:56
Foto: Jiří Duchoň
Ani Tonale se zřejmě nestane Alfou Romeo, kterou budeme potkávat na každém kroku. A to je vlastně dobře, protože jí to rezervuje exkluzivitu. Vyzkoušeli jsme prostřední model Tonale Ti.
Foto: Jiří Duchoň
V průběhu roku 2023 postupně nastupovala Alfa Romeo Tonale (viz AR 5 a 11/’22) na světové trhy jako nejdostupnější typ v aktuální nabídce značky. Z této pozice by mělo Tonale citelně navýšit prodeje, což se podle prvních údajů skutečně děje (přesné prodejní statistiky za rok 2023 v době uzávěrky však nebyly ještě dostupné). Toto šikovné kompaktní SUV s víceprvkovou nápravou vzadu je na rozdíl od řady evropských konkurentů skutečně globálním hráčem. Tonale dnes pořídí i zákazníci v Dubaji, Saúdské Arábii, Maroku, Japonsku, na karibském Martiniku či v USA, kde o přízeň zákazníků bojuje s technicky spřízněným vozem Dodge Hornet (viz AR 5/’23). V USA Tonale navíc značce Alfa Romeo pomohlo k tomu, že se tam objevila na prvním místě mezi prémiovými výrobci a na třetím místě celkově v žebříčku kvality renomovaného institutu JD Power. U nás je nyní Tonale k dispozici s mild hybridním motorem 1,5 litru ve dvou výkonových verzích (96 a 118 kW, resp. 130/160 k), vznětovým čtyřválcem 1,6 l/96 kW (130 k) a jako plug-in hybrid 206 kW (280 k) s pohonem všech kol (viz AR 2/’23). My jsme měli k dispozici Tonale s výkonnějším z mild hybridů (vyznačuje se vlastně jen zástavbou turbodmychadla s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek) v provedení Edizione Speciale k dlouhodobému redakčnímu testu (viz AR 9/’23) a nakonec jsme s ním během půl roku najeli přes 30 000 kilometrů. Nyní jsme poznatky obohatili o svezení s červeným Ti s poháněcím ústrojím shodným s modrým Edizione Speciale. Na vůz na snímcích se nyní soustředíme, přičemž zájemcům o technické detaily či zkušenosti z dlouhodobého užívání doporučujeme dřívější články ve výše uvedených odkazech.
Alfa Romeo Tonale je u nás k dostání v pěti modelech, vždy se samočinně řadící převodovkou. Pro výchozí Super a Sprint lze volit mezi slabším mild hybridem a „dieselem“. S následujícím Ti se váže výkonnější mild hybrid a vznětový motor, ale také dostupnost vrcholného plug-in hybridu. Ten mají i špičkové verze Veloce a Edizione Speciale, jež však již nenabízejí vznětovou alternativu. Zkoušené Tonale Ti není zvenčí tak důkladně začerněné, takže je zdobí matově stříbřité obklady ve spodní části nárazníků a prahů a stejný povrch má též maska chladiče ve tvaru typického erbu. Po přesednutí jsme se poměrně snadno vyrovnali s absencí masivních hliníkových řadicích pák před volantem (ostatně jak často je v běžném provozu v podobném voze využijete?), podobně jako s odvětráváním celokožených předních sedadel, zato jsme ocenili hlídání mrtvých úhlů a panoramatický rozhled prostřednictvím čtveřice vnějších kamer (uvítali bychom však možnost čitelného zobrazení obrubníku při podélném parkování). Řízení má zbytečně vehementní posilovač a na hospodárný provoz orientovaný hnací řetězec působí v případě náhlé potřeby rychlé jízdy zaskočeně, to vše se ale změní pootočením kolečka DNA do polohy Dynamic. V porovnání s „tím modrým“ jsme kvitovali o dva palce menší ráfky, jež při zachování šířky pneumatik znamenají jejich větší výšku, a s tím i citelně komfortnější pohlcování ostrých nerovností.
Foto: Jiří Duchoň
Alfa Romeo Tonale aktuálně startuje s cenou 859 000 Kč za akční verzi Tonale Super. Dovozce nabízí standardně pětiletou záruku s limitem 100 000 kilometrů (první dva roky bez limitu) a k tomu operativní leasing Easy Lease s měsíční splátkou od 13 999 Kč či úvěr Easy s úrokovou sazbou od 3,93 %. I tím se Alfa Romeo přibližuje i těm, kteří by dosud finančně nedosáhli na typy Giulia a Stelvio s klasicky rozvrženým poháněcím ústrojím platformy Giorgio.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový čtyřválec FireFly T4, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování; přímé vstřikování paliva; 1469 cm3 (ø 71,2 x 92,2 mm), 12,5:1 (Millerův pracovní cyklus); 118 kW (160 k)/5750 min-1 a 240 N.m/1500 min-1; mild hybridní soustava. Sedmistupňová dvouspojková převodovka se spojkami v olejové lázni; pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s podtlakovým posilovačem, ABS/BSC,
ESC/TCS/HSA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 13,6:1; pneumatiky Michelin Pilot Alpin S, 235/50 R18.
Foto: Jiří Duchoň
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2636 mm, rozchod kol 1585/1577 mm, d/š/v 4528/1841/ /1601 mm; objem zavazadlového prostoru 500–1550 l; objem palivové nádrže 55 l; hmotnost pohotovostní 1525 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 500/1500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 212 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 8,8 s; spotřeba paliva (WLTP) kombinace 6,0 l/100 km; emise CO2 136 g/km.
Cena od 859 000 (Ti od 1 088 000) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)