Představujeme
VOLKSWAGEN GOLF GTE & E-GOLF – Cesta k luxusu
Ondřej Kubík 29.05.2017 06:37
Představujeme
Facelift sedmé generace Volkswagenu Golf se dotkl i verzí s hybridním a elektrickým pohonem. Obě dostaly několik zajímavých vylepšení.
První generace elektrického e-Golfu (viz AR 5/’14) vstoupila na trh v roce 2014 a již následující rok ji následoval plug-in hybridní Golf GTE (viz AR 4/’14). Automobilka Volkswagen vidí svoji budoucnost právě v těchto druzích pohonů, kterým v posledních dvou letech věnuje obrovské vývojové úsilí v rámci projektu I.D. Nedávný facelift modelu Golf (viz AR 3/’17) se stal skvělou příležitostí k implementaci vybraných plodů vývoje pod kapoty sériových vozů. Začněme hybridním modelem GTE. O jeho pohon se stará, stejně jako před faceliftem, zážehový čtyřválec s objemem 1,4 litru a výkonem 110 kW (150 k), spřažený s elektromotorem integrovaným do šestistupňové dvouspojkové převodovky DSG. Ten přidá spalovacímu motoru svých 75 kW (102 k), a celkový sdružený výkon hybridní soustavy dosahuje 150 kW (204 k). V čistě elektrickém režimu má Golf GTE teoretický dojezd 50 km, ale raději počítejte spíše s 35 kilometry. Dosud jsou parametry inovovaného Golfu GTE stejné jako před faceliftem.
Klíčovým rozdílem je, jakým způsobem dokáže Golf toky energií svého hybridního pohonu řídit. Jestliže je vůz vybaven některým z navigačních systémů, dokáže „číst“ trasu zadané jízdy a v režimu Hybrid optimálně přizpůsobit svůj pohon. Golf GTE pozná nejen topografický profil, ale i města či obce na trase. V pasážích s nižším zatížením si pomocí zážehového agregátu připraví energii tak, aby například ve městě mohl jet v čistě elektrickém módu s vypnutým spalovacím motorem, a tím pádem s nulovými emisemi. Podobně se snaží být připraven i na kopcovité pasáže, kde zásoba energie v akumulátoru ušetří palivo. Pokud chcete využít plnou dynamiku hybridního pohonu Golfu, je třeba zvolit režim GTE.
V něm se vás Golf snaží přesvědčit, že patří do rodiny rychlých sourozenců s přídomky GTI a GTD. Po sešlápnutí plynového pedálu k podlaze oba agregáty rezignují na úspornou jízdu a snaží se společnou silou využít plný potenciál maximálního výkonu hybridního systému. Pocitově je zrychlení lepší než u vznětového Golfu GTD. Na klikatých cestách Mallorky se Golf GTE cítil jednoznačně lépe v uvolněném, „spořícím“ tempu. Ostřejší jízda zaměstnává motor s menším objemem na hranici jeho možností a Golfu GTE pak schází lehkost, s níž se pohybují verze GTI a GTD. Zatímco u modelu GTE jde především o inteligentnější řízení energií pohonu, e-Golf přichází s výraznějšími technickými vylepšeními.
Klíčovou změnou je až o 60 % vyšší dojezd, jenž díky novým lithium-iontovým akumulátorům dle tvrzení výrobce stoupl ze 190 na tabulkových 300 kilometrů. Reálnější hodnota dojezdu činí v závislosti na provozních podmínkách spíše 200 kilometrů, ale i to je pro elektromobil velmi dobrá hodnota. Volkswagen e-Golf dostal nový, o 15 kW výkonnější elektromotor, který teď disponuje výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 290 N.m. Rozdíl v dynamice při rozjezdu je proti verzi před faceliftem jasně patrný. Ačkoli váží e-Golf stejně jako GTE (1615 kg), díky příjemnému rozložení hmotnosti mezi nápravami a nízkému těžišti se vcelku příjemně řídí. Jen se nesmíte nechat unést, protože dynamická jízda ukrajuje z dojezdu mocné porce kilometrů. Zajímavou inovací e-Golfu je na přání dodávané tepelné čerpadlo. Golf GTE i e-Golf jsou po faceliftu praktičtější a použitelnější pro každodenní provoz. Zvýšená dynamika spolu s větším dojezdem plně elektrické verze posouvají možnosti elektromobilů zase o kus dál. Hybridní Golf GTE by si zasloužil výkonnější spalovací motor, aby dostál svému přídomku GTE, ale károvaná sedadla jsou károvaná sedadla...
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)