Představujeme
Toyota Yaris IV – kompaktně a hybridně
Jiří Duchoň 13.11.2019 07:56
Typ Yaris má v dějinách automobilky Toyota výjimečné postavení. Nyní jsme dostali exkluzivní příležitost seznámit se s jeho čtvrtou, zcela novou generací.
Toyota se o Evropu zajímá odnepaměti. Stejně jako pro další asijské značky, také pro Toyotu jde o trh prodanými počty vozů nikoli zásadní, ale navýsost prestižní. Kdo uspěl na nejnáročnějším trhu světa, má být nač hrdý a ostatní jej respektují. Toyota vyráběla speciální provedení svého typu Carina E již od počátku 90. let v britském Burnastonu, nicméně skutečným průlomem se stal až rok 2001, kdy byla v nové továrně TMMF ve francouzském Valenciennes spuštěna produkce evropského provedení první generace typu Yaris. Premiéru tento trochu boubelatý, ale sympatický a hbitý vůz přitom slavil již na pařížském autosalonu v roce 1998 a zprvu se k nám vozil z Japonska. Yaris si oblíbili nejen zákazníci, ale také odborná veřejnost, jež mu udělila titul Vůz roku 2000 (COTY). Toyota Yaris dosud v Evropě oslovila na 4 miliony zákazníků, z nichž 500 tisíc se jich rozhodlo pro hybridní provedení (viz AR 10/’14). Čas kvapí, a tak jsme začátkem října měli možnost se v Amsterdamu seznámit s v pořadí čtvrtou generací.
Vnímání designu je i v případě nového Yarisu věcí vkusu, nicméně z prvního živého setkání lze konstatovat, že působí jako dospělejší vůz. Řešení předních i zadních světlometů připomíná větší typy z evropské nabídky Toyoty, celek osvěžují rozšířené blatníky a celkové pojetí poněkud opustilo mnoha facelifty snad až příliš „zčlenitělé“ konce karoserie stejnojmenného předchůdce. Možná proto překvapí, že novinka ve skutečnosti není větší, ale je dokonce menší. Šířka sice narostla o 50 mm, ale výška klesla o 40 mm a délka je kratší o 5 mm, čímž nový Yaris zůstává prakticky jediným vozem svého segmentu s délkou pod hranicí 4 m. A to se počítá zvláště při manévrování v omezených prostorech.
Základem vozu je zcela nová platforma GA-B, odvozená z podvozkového konceptu TNGA známého z ostatních nových typů Toyota. Rozvor náprav nabyl o výrazných 50 mm, což spolu s výše uvedeným výrazně změnilo nejen proporce vozu, ale také rozvržení interiéru. Například sedadlo řidiče je nyní umístěno níže a o 60 mm více vzadu a osa volantu s rovinou vozovky svírá o 6° menší úhel než dosud, což snižuje těžiště a zároveň řidiči nabízí dojem z řízení normálního, rozuměj většího automobilu. Přispívá to rovněž k vhodnějšímu rozložení hmotnosti mezi nápravy, nižšímu odporu vzduchu a lepší stabilitě. Struktura skeletu disponuje řadou výztuh, jednou z nich je rozpěra mezi horními lůžky předních tlumičů. Celek vyniká větší tuhostí v krutu, ovšem hmotnost Yarisu by měla zůstat v porovnání s předchůdcem prakticky nezměněna. Nárůst tuhosti umožnil použít měkčí pružiny na obou nápravách (vpředu závěsy MacPherson, vzadu vlečená ramena s torzně poddajnou příčkou), což přispívá k většímu komfortu jízdy. Co se bezpečnosti týče, standardem se stává jak komplexní systém asistenčních soustav Toyota Safety Sense, tak především světově první středový airbag, odpalovaný z pravé části opěradla řidičova sedadla.
Spolu s platformou TNGA (GA-B) jsou zcela nové také poháněcí systémy. Logicky akcentovaným se stává hybridní ústrojí, jež se v tomto segmentu automobilů stává raritou (konkurenti zde totiž vesměs sázejí buď na konvenční motory, nebo na elektromotory). Jádrem „hybridu“ je zcela nový zážehový, atmosféricky plněný tříválec 1,5 litru, „odříznutím“ jednoho válce přímo odvozený z jednotky 2,0 litru z větší Corolly (viz AR 12/’18). Patří tedy ke 4. generaci hybridního systému, který Toyota označuje jako Dynamic Force. Termodynamická účinnost motoru s přispěním možnosti běhu v Atkinsonově cyklu dosahuje mimořádných 40 %, výrobce slibuje o 20 % nižší spotřebu paliva a produkci emisí CO2 a zároveň o 15 % vyšší systémový výkon. Významnou novinkou se stává přechod z NiMH akumulátoru na moderní lithium-iontový. Mezi jeho přednosti kromě kompaktnější stavby a o 27 % nižší hmotnosti patří především větší výkon a schopnost rychlejšího vybíjení/nabíjení, což se hodí zejména v městském provozu, pro který je Yaris koncipován přednostně. Dle výsledků dosavadních zkoušek v evropských velkoměstech je vůz údajně schopen pohybu z 80 % v bezemisním režimu.
K dispozici budou také zážehové tříválce 1,0 a 1,5 litru v konvenčním uspořádání. Osud znamenitého 1,5 l čtyřválce, velkolepě uvedeného teprve předloni s posledním faceliftem stávajícího Yarisu (viz AR 6/’17) jako náhrada za dosluhující agregát 1,33 l, zůstává nejasný. Konstruktéři Toyoty nám při prezentaci v Amsterdamu slibovali mimo jiné také výrazně větší rejd kol, jenž zůstává jedním z mála skutečných nedostatků stávající generace.
Nová Toyota Yaris se na evropských trzích včetně toho českého objeví v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy s ní budeme moci poprvé jezdit a sdělit vám ceny.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)