Představujeme
Seat Alhambra 2016 – Přitvrzení
Jiří Duchoň 08.01.2016 06:00
Vyzkoušeli jsme modernizované provedení Alhambry; jaké zbraně používá v tuhém boji s crossovery?
Velkoprostorové, přesněji řečeno víceúčelové automobily (MPV) v posledních letech zažívají útlum pod sílícím tlakem kategorie SUV. Také MPV jsou paradoxně svého druhu crossovery, ovšem zákazníkům již nestačí prostorná až sedmimístná karoserie na půdorysu vozu nižší střední třídy, ale žádají výraznější vzhled a alespoň teoretickou schopnost provozu mimo vozovky se zpevněným povrchem. Španělský Seat se na poli MPV poprvé objevil s prototypem Alhambra na Ženevském autosalonu 1995 (sériové provedení bylo sourozencem prvních generací Volkswagen Sharan a Ford Galaxy); druhá generace slavila premiéru na jaře roku 2010 (zůstává derivátem Sharanu, přičemž Ford se s typy MPV vydal vlastní cestou) a v létě 2015 prošla faceliftem, jenž zasáhl zejména pohonné jednotky a elektronickou komfortní i bezpečnostní výbavu. Rok 2014 byl pro Alhambru II překvapivě vůbec nejúspěšnější (prodej 22 612 vozů; rekord však drží Alhambra první generace, v roce 1999 její produkce překročila 27 tisíc vozů).
Krátce jsme vyzkoušeli Alhambru s nejvýkonnějším vznětovým motorem 2.0 TDI/135 kW (184 k), dvouspojkovou automatizovanou převodovkou DSG a výbavovým stupněm Style. Modernizace řady Alhambra se designu karoserie dotkla pouze nepatrně, nová je maska chladiče, zadní svítilny dostaly zdroje LED, podobně decentní jsou úpravy interiéru, v němž zaznamenáme hlavně multifunkční tříramenný volant z Leónu. Přepracované nebo nové motory plní plošně emisní normu EU6 a mají být až o 15 % hospodárnější než dosud, vybírat lze ze zážehových 1.4 TSI/110 kW a 2.0 TSI/162 kW, resp. vznětových 2.0 TDI ve verzích 85, 110 a 135 kW. Převodovky jsou šestistupňové manuální, případně dvouspojkové DSG s funkcí volnoběhu po uvolnění plynového pedálu (standardně pro 2.0 TSI, ale s výjimkou nejslabšího dieselu). Úroveň aktivní bezpečnosti posílila napříč všemi variantami tzv. multikolizní brzda, těšit se můžeme i na hlídání mrtvých úhlů zpětných zrcátek, upozornění na únavu řidiče, samočinné přepínání tlumených a dálkových světlometů či zobrazování dopravních značek v přístrojovém štítě.
Značná péče byla věnována multimediálnímu systému Seat Easy Connect s dotykovým barevným monitorem o úhlopříčce 6,3 palce, skrze který lze mimo jiné ovládat chytré mobilní telefony. Ve spolupráci se Samsungem proto u Seatu vyvinuli aplikaci Seat ConnectApp; zařízení Seat FullLink využívá předností nejnovějších operačních systémů Android 5.0 a iOS 7.1, to vše za podpory soustavy MirrorLink, zrcadlící obraz z telefonu přímo na displeji. Předností Alhambry proti sesterskému vozu Volkswagen Sharan je na českém trhu výrazně širší paleta výbavových stupňů, ale rovněž pohonných jednotek. Seat Alhambra v nejvýkonnějším vznětovém provedení (na snímcích) překonává většinu běžných osobních automobilů nejen mimořádně prostorným a variabilním interiérem (manipulace se sedadly v zadních řadách je překvapivě snadná; naložit lze náklad do celkového objemu 2430 l), ale též dynamičností pohonné jednotky. Využitelnost zlepšují například elektrické ovládání vzhůru výklopné zadní stěny a posuvných bočních dveří; prosklená otevíratelná střecha s clonou, třízónová digitální klimatizace, bezklíčkové zamykání i spouštění motoru nebo třístupňově regulovatelná tuhost tlumičů odpružení. Nic ovšem není zadarmo, a tak Seat Alhambra v této verzi začíná v ceníku na částce 929 900 Kč.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)