Představujeme
POHON NA CNG – Osvědčená cesta
Tomáš Pudil 21.11.2016 05:44
Ve světě využívá zemní plyn k pohonu přes 22 milionů automobilů. V Evropě bude brzy překonána hranice dvou milionů, v Česku se jejich počet dostal na 15 000. Takřka všude je CNG jedničkou mezi alternativními pohony.
Řadu let rozvoji CNG v silniční dopravě v ČR bránila nedostatečná síť plnicích stanic. Ty se nestavěly, protože nebyl dostatečný počet automobilů na CNG, aby jejich provoz byl ekonomicky efektivní. Vozy na CNG zase občané a firmy nekupovali, protože bylo obtížné doplňovat palivo. Klasický problém, co bylo (bude) dřív. Slepice nebo vejce. Tento problém měla vyřešit tzv. Dobrovolná dohoda státu s plynařskými společnostmi z března roku 2006. Stát stanovil jasná daňová pravidla (nula na CNG v dopravě do roku 2011, dále postupné zvyšování spotřební daně do roku 2020) a „plynaři“ měli postavit ke stejnému datu nejméně sto plnicích stanic. Toto číslo bylo překonáno již v loňském roce. Stlačený zemní plyn se vymanil v Česku z bludného kruhu, příští rok budou plničky asi na 150 místech České republiky, a to je dobré pokrytí. Slepice (plnicí stanice) již tedy existuje, ovšem mnozí provozovatelé zejména samostatných plynových stanic, tedy těch stojících samostatně mimo čerpací stanice, přiznávají, že nejsou v černých číslech. Nyní se totiž čeká na vejce, tedy na rychlé zvyšování počtu vozidel na zemní plyn. Ačkoliv jejich prodeje rostou meziročně takřka o 50 procent, tak vzhledem k nízkým počátečním číslům se jedná jen o čísla v řádu tisíců a jedno či dvě procenta z celkového prodeje nových vozů.
Prodeje rostou. Zásadní pro rychlejší zvyšování počtu osobních automobilů na zemní plyn se ukázal model Škoda Octavia G-Tec. Už jeho příprava povzbudila ty, kteří uvažovali o stavbě plniček CNG. V roce 2015 se na českém trhu prodalo 1658 vozů Octavia G-Tec, které doplnilo 251 vozů Škoda Citigo G-Tec. Mezi výhody vozidel na CNG patří úspornější provoz: provozní náklady klesají totiž o přibližně 40 %. Propočty hovoří o tom, že u vozidel na CNG se dá počítat s náklady přibližně 1 koruna na kilometr. Ročně se na provozu při ujetí 30 000 km dá ušetřit kolem 20 000 Kč, takže investice se většinou zaplatí do dvou let. Ekonomicky se vyplatí vozidla na CNG těm, kteří najedou více kilometrů ročně. Podnikatelé provozující vozidla na CNG neplatí silniční daň a rýsuje se to, že ekologičtější charakter pohonu bude mít i další výhody. Ministerstvo životního prostředí již podalo do české vlády návrh na dotace pro nákup automobilů s alternativním pohonem pro kraje a obce. Pro vozy na zemní plyn by to byla částka 50 000 korun. V roce 2017 by se podobná akce mohla týkat i občanů. Vláda by však měla vyjasnit co nejdříve, jaká bude spotřební daň na zemní plyn v dopravě po roce 2020. Tato věc zajímá už současné kupce vozů na CNG, vždyť dnes zakoupené automobily budou za čtyři roky určitě v provozu. V ČR nyní prodává továrně upravené osobní automobily na CNG sedm značek – Audi, Fiat, Mercedes-Benz, Opel, Seat, Škoda a Volkswagen – v nabídce je téměř 20 osobních vozů a asi desítka užitkových vozidel.
Převzato z časopisu