Představujeme
Vodíkové auto podle BMW: SUV s výkonem téměř 400 koní
Ondřej Štaidl 01.04.2020 07:00
První oficiální informace o přípravě nového vodíkového pohonu oznámila mnichovská automobilka na loňském autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem. Prezentovala jej v současné generaci SUV X5, ve kterém se může objevit již do dvou let. Nabídne výkon téměř 400 koní a tankování potvá tři minuty. Nyní byly zveřejněny další informace.
BMW stejně jako ostatní automobilky zkoumá různé alternativní zdroje pohonu a řadu elektrifikovaných nebo čistě elektrických vozů chce v roce 2022 doplnit o první vodíkové SUV, model X5. Následně by se tohoto pohonu měly dočkat modely X6 a X7, od roku 2025 pak BMW plánuje rozšíření palivových článků i do dalších modelů. Má jít o jeden ze čtyř pilířů budoucnosti značky.
Pohon nové generace nazvaný Hydrogen NEXT vzniká ve spolupráci s japonskou Toyotou, přičemž toto partnerství trvá již od roku 2013. Oba výrobci uzavřeli smlouvy o spolupráci v rámci vývoje nových produktů. Pracují na pohonných systémech s palivovými články, které jsou škálovatelné a jsou tvořené modulárními komponenty. Připravované SUV X5 s vodíkovým pohonem používá stejný elektromotor eDrive, který se brzy objeví v čistě elektrickém modelu i4 a iX3.
„Palivový článek poháněcí soustavy BMW i Hydrogen NEXT disponuje elektrickým výkonem až 125 kW (170 k). Celkový výkon vozu činí 275 kW (374 k). Energie pro elektromotor vzniká na základě chemické reakce mezi vodíkem a kyslíkem z okolního vzduchu,“ vysvětluje Jürgen Guldner, viceprezident BMW zodpovědný za technologii palivových článků a nové automobilové projekty.
Vozy s vodíkovým palivovým článkem nevypouštějí nic jiného než vodní páru. Pod palivovým článkem je umístěn elektrický měnič, který upravuje napětí tak, aby jím byl poháněn elektrický motor a přebytky zadržela baterie. Ta je dobíjena rekuperací kinetické energie a současně právě elektřinou z palivových článků. Modely BMW budou vybaveny dvojicí nádrží s tlakem 700 barů, které dohromady pojmou šest kilogramů vodíku. „Tato zásoba zajišťuje dlouhý dojezd bez ohledu na klimatické podmínky,“ dodává Guldner. Doplnění paliva navíc zabere jen asi tři až čtyři minuty.
Pomoci mají nové typy nádrží
BMW se podílí i na výzkumném projektu BRYSON (německá zkratka pro „prostorově úsporné nádrže na vodík se zlepšenou využitelností“). Aliance kromě BMW zahrnuje i německé univerzity a další společnosti a cílem je vývoj vylepšených vysokotlakých nádrží na vodík. Ty mají být navrženy tak, aby umožňovaly snadnou integraci do budoucích modelů a byly prostorově méně náročné než současné nádrže. Projekt má také pomoci snížit náklady na výrobu vodíkových nádrží, což má vozy s palivovými články zlevnit a umožnit jim konkurovat vozům poháněným bateriemi.
Zásadní výhodou vodíkového pohonu ve srovnání se současnými elektromobily je rychlost tankování. S tím je však spojeno i současné hlavní negativum. Síť vodíkových čerpacích stanic je opravdu velmi slabá. BMW však očekává, že do několika let by se infrastrukturu mohla výrazně zlepšit napříč celou Evropou.