Představujeme
Po formulích přichází elektromobily i na okruhy a do rallye
Ondřej Štaidl 16.09.2019 07:00
Elektromobilita se postupně dostává i do světa motorsportu. Osobně jsme se o tom přesvědčili na frankfurtském autosalonu IAA. Koncepty závodních speciálů představilo hned několik automobilek. Jakou techniku používají a kdy je uvidíme na závodních tratích?
Elektromobily pronikly na závodní okruhy již před několika lety. Vše odstartovala Formule E v roce 2014, první závod se konal na městském okruhu v čínském Pekingu. V aktuální sezóně 2018/2019 se již koná 13 závodů na 12 městských okruzích po celém světě. Patří mezi ně například okruh v New Yorku nebo Bernu a nechybí ani legendární Monaco. Elektrické formule používají celokarbonový monokok podobně jako monoposty F1 a vkony se pohybují okolo 250 kW (335 k) při hmotnosti přibližně 900 kg. Zrychlení z nuly na 100 km/h zvládají pod 2,8 sekundy a maximální rychlost je omezena na 280 km/h.
V sezóně 2020 se fanoušci motorsportu dočkají na dalších elektrických závodních vozů. Odstartuje první ročník elektrických cestovních vozů nazvaný e-TCR. Prozatím není k dispozici oficiální kalendář, ale měly by se odjet celkem čtyři závody. První z nich je naplánován na konec června někde v Evropě, další tři se budou konat na okruzích po celém světě. Šampionátu by se mělo účastnit celkem pět výrobců. První automobilka, která představila svůj elektrický závodní vůz pro E-TCR, byla Cupra. Koncept vozu představila již na jarním autosalonu v Ženevě, na frakfurtském IAA jsme již mohli vidět funkční závodní speciál. Pilotovat ho v příštím roce bude šampion DTM Mattias Ekström.
Technika závodní Cupry je opravdu pozoruhodná. Výkon elektromotoru dosahuje 300 kW (408 k) a ve špičce při 12 000 otáčkách za minutu dokonce 500 kW (680 k). Ke zrychlení z nuly na 100 km/h stačí 3,2 sekundy a maximální rychlost je 270 km/h. V závodním tempu při plném nasazení je dojezd 40 km, energii dodávají baterie s kapacitou 65 kWh. Výkon uprostřed uloženého motoru je přenášen na zadní kola.
Podobnou koncepci používá i právě představený Hyundai Veloster N ETCR. Závodní speciál vyvinutý v německém Alzenau automobilka testuje již do listopadu 2018. Výkon dvou uprostřed uložených motorů typu twin-E dosahuje srovnatelných 500 kW (680 k). Veloster s nimi akceleruje z nuly na 200 km/h za pouhých osm sekund. Samotný elektromotor je výrazně lehčí než konvenční spalovací motor, ovšem použité baterie zvyšují hmotnost přibližně o 500 kg ve rovnání s vozy TCR se zážehovými motory. Výsledná hmotnost se pohybuje okolo 1700 kg.
Hyundai používá 800V elektrický systém umožňující velmi rychlé dobíjení. Baterie mají stejnou kapacitu 65 kWh jako v Cupře. Přední zavěšení McPherson doplňuje zadní nezávislé s dvojitými lichoběžníky. Závodní brzdový systém se šesti pístovými třmeny brzdí ventilované kotouče o průměru 380 mm. Závodní kola od společnosti Braid mají na přední nápravě šířku 11“ a na zadní 12“. Průměr je shodných 18“. Závodní sedadla a šestibodové bezpečnostní pásy včetně systému ochrany krční páteře Hans dodala italská společnost Sabelt.
Závodní elektromobily však nezůstanou jen na okruzích. Opel Motorsport na frankfurtském autosalonu představil první elektrický vůz pro rallye: Corsu R2. První rychlostní zkoušky okusí již začátkem příštího roku. Tovární seriál Opel e-Rally Cup bude rovněž propojen s programem ADAC Opel Junior Rallye pro hledání mladých talentů v motoristickém sportu. Má tak navázat na úspěchy soutěžního Opelu Adam R2. Nabídne výkon 100 kW (136 k) a točivý moment 260 Nm od nulových otáček. Pohánět bude přední kola spojená samosvorným diferenciálem Torsen. Bezpečnostní výbavu podléhající homologaci FIA doplní skořepinová sedadla a hydraulická ruční brzda. Závodní brzdový systém je nastaven s ohledem na co nejefektivnější rekuperaci pro udržovaní kapacity baterií. Cena je v přepočtu sympatických 1,3 milionu korun.