Představujeme
Peugeot 408 (P54) – Míšení
Jiří Duchoň 13.07.2022 06:19
Peugeot představil typ 408, jenž vkusně kombinuje linie fastbacku s praktičností crossoveru. Dostupný bude zprvu se zážehovým tříválcem a dvěma plug-in hybridy.
V dnešním digitalizovaném světě se nestává příliš často, aby automobilka svoji zásadní novinku udržela pod pokličkou až do momentu avizovaného představení. V případě typu 408 se to Peugeotu podařilo, až do poslední chvíle nebyly známy žádné specifikace ani fotografie. Slavnostní odhalení proběhlo – zatím jen on-line – až 22. června a do té doby uniklo pouze číselné označení (Peugeot až do poslední chvíle hovořil o typu P54). My jsme se však spolu s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (Car of the Year) s vozem podrobně seznámili při exkluzivní utajené prezentaci přímo ve vývojovém středisku Peugeotu ve Vélizy u Paříže. Dostali jsme příležitost pohovořit i s designéry a konstruktéry, a tak vám nyní Peugeot 408 můžeme jako první odborný magazín u nás představit.
Tradice čtyřkou začínajících kódů sahá až k typu 401 z roku 1934 a od té doby označovaly Peugeoty střední třídy. Linie „čtyřek“ skončila až v roce 2011 se zastavením výroby typu 407 (nicméně pod označením 408 se prodávají třeba v Číně sedany odvozené z řady 308), protože jeho nástupce 508 musel ve svém označení zohlednit také skutečnost, že v nabídce zároveň nahradil i větší sedan 607. Nový Peugeot 408 je dle tvrzení výrobce kombinací hatchbacku a SUV segmentu C s tříprostorovým sedanem třídy D. Výrobce jej řadí mezi sedan 508 a SUV 3008. Nový P408 má rozvor jen o 6 mm kratší než P508, ale o 112 mm delší než P3008, jehož v celkové délce překonává o 240 mm, a je jen o 64 mm kratší než P508. Ve srovnání s P3008 je však novinka především o 137 mm nižší, což slibuje výrazně lepší stabilitu.
Z hlediska profilu karoserie, připomínající fastback s postupně se svažující zádí, je namístě i srovnání s koncernovým příbuzným v podobě typu Citroën C5 X (viz AR 4/’22). Ačkoli i zvýšená spodní linie zasklení nad zadním kolem by mohla budit zdání derivátu, jde o proporčně zcela rozličné vozy: Peugeot 408 je oproti Citroënu o 118 kratší, o 11 mm užší a o 7 mm nižší, přičemž rozvor náprav má kratší jen o 2 mm. Vůz bude k dispozici v šesti barvách, z nichž dvě jsou zcela nové: modrá Obsession a šedá Titan.
Nejblíže však ve skutečnosti Peugeot 408 má, co se aktuální generace platformy EMP2 a poháněcích a asistenčních systémů týče, k řadě P308, oproti níž má však o plných 112 mm delší rozvor a jde celkově o výrazně větší automobil. Novinka navazuje na koncepční studii Manifesto z roku 2015 (vystavována nebyla, šlo o interní cvičení, z nějž projekt P54 nakonec vzešel) a vyniká všemi stylistickými prvky ostatních současných Peugeotů. Patří mezi ně bezrámová maska chladiče, tygří zuby připomínající křivky denního svícení i třísegmentové šikmé sdružené zadní svítilny. Peugeot 408 však vyniká ostřejšími a odvážnějšími lomy v oblasti kapoty, blatníků, střechy či světelných zdrojů. Hlavní světlomety mohou být (podobně jako u P308) matricové, takže dokáží individuálním rozsvěcováním a zhasínáním jednotlivých segmentů bránit oslnění ostatních účastníků provozu při zachování maximálního rozhledu řidiče. Za zmínku rozhodně stojí vysoká, vysloveně hranatá záď s výraznou odtrhovou hranou nad svítilnami a až extrémně vystupujícím masivním nárazníkem, který jako by k vozu vůbec nepatřil.
Pozornosti dále neuniknou plastové ochranné prvky kolem výřezů blatníků a spodních obkladů bočních dveří, ani velká kola s průměrem 720 mm, což podtrhuje zamíření vozu mezi crossovery. Z tohoto pohledu celkově vnímáme P408, podobně jako C5 X, coby potenciální směr k „SUV budoucnosti“, jež bude při zachování obou jediných předností stávajících SUV (lepší výhled, pohodlnější nastupování) nižší, lehčí a hospodárnější.
Pravdou je, že autor článku se při svých 183 (ne IQ, ale výšky v centimetrech) na sedadlo řidiče usadil přesně tak, že se nemusel nikam drápat, ale ani nikam propadat. Pracoviště řidiče bylo velmi důsledně převzato z aktuální generace typu 308, a to včetně koncepčně a prostorově již po deseti letech laborování konečně zvládnutého i-Cockpitu (na přístrojový 10palcový štít se nedíváte skrz volant, ale nad ním). Stejně jako P308, i P408 přebírá digitální štít s trojrozměrným zobrazením z P208 (jen pro výbavu GT; pokud se vám to nelíbí, snadno přepnete do 2D zobrazení). Peugeot 408 dále potvrzuje, že konkrétní ergonomická zlepšení uvedená před časem v novém Citroënu C4 mají obecnou platnost pro celý koncern: také Peugeot 408 tak již má ovládání tempomatu nikoli na protivném „pádle“ vlevo pod volantem, ale přímo na jeho příčce. Namáčknutí pravé páčky před volantem pak jednorázově setře čelní sklo, aniž by při tom aktivovalo samočinné stírání, jež v případě potřeby spustíte logicky přesunutím páčky do první polohy nahoře.
Ve výbavě P408 budete moci konečně mít i skutečně panoramatické snímání okolí vozu obvodovými kamerami, protože obraz těch v zrcátcích dosud u PSA simulovali jen dopočítáváním z čelní a zadní kamery. Okolní prostředí vozu trvale snímá šest kamer a devět ultrazvukových senzorů, které dohromady zajišťují třeba varování před blížícími se objekty při vycouvávání z parkovacího místa nebo sledují mrtvé úhly až do vzdálenosti 75 metrů.
Z vlajkové lodi P508 navíc přichází do P408 systém nočního vidění s kamerou v přídi a projekcí do přístrojového štítu, v níž jsou teplé předměty zvýrazněny a systémem sledovány. Ovládání samočinné převodovky je nyní (opět stejně jako u C4) tlačítkové, „namačkávací“ volič dosavadních dvou generací řešení i-Cockpit se tedy stává minulostí. Těšit se můžete rovněž na vyhřívání volantu (a konečně i čelního skla!), jehož spouštění je ale bohužel, podobně jako vyhřívání sedadel, schováno poměrně hluboko v menu centrálního displeje, ostatně stejně jako vše další včetně ventilace. Desetipalcový systém je ale praktičtější a do druhého, úzkého dotykového monitoru pod displejem si lze v šesti dlaždicích navolit nejčastěji používané zkratkové klávesy pro rychlý přístup třeba k navigaci (on-line proudění dat i podporu dodává TomTom) nebo kontaktům spárovaného telefonu. Přední sedadla jsou podobná jako v P308, takže se lze těšit na kvalitní čalounění a pevnou oporu, jež ale možná nebude příjemná lidem s nadrozměrnými tělesnými proporcemi. Dostatek místa je také na zadních sedadlech, a to zvláště pro kolena, a dokonce ani svažující střecha tam cestující výrazněji neomezuje. Připlácet bude možné za špičkový audiosystém Focal s digitálním procesorem Arkamys a desítkou reproduktorů Polyglass.
Výroba vozu Peugeot 408 bude ve francouzských Mylhúzách zahájena letos v listopadu a do prodejů v Evropě nastoupí s počátkem roku 2023. V dubnu pak naběhne také v továrně Dongfeng v čínském Chengdu, ačkoli zřejmě pod jiným názvem (408 se tam označují ty sedany 308). O nasazení novinky na český trh zatím rozhodnuto nebylo. Níže uvedené technické údaje, jež se nám podařilo shromáždit, jsou zatím nekompletní a provizorní, třeba o provozních vlastnostech zatím nepadlo ani slovo. S rezervou zároveň prosím berte i objemy zavazadlového prostoru, jež podle našeho náhledu odpovídají interním „kapalinovým“ normám PSA spíše než hodnotám VDA.
Ale již nyní lze konstatovat, že v poháněcích ústrojích se PSA v případě P408 drží osvědčené techniky a nic nového se nechystá. Platforma EMP2 pro něj v dohledné době poskytne i čistě elektrickou alternativu, nicméně zatím bude novinka k dispozici buď s tříválcem PureTech 1.2 l/96 kW, nebo plug-in hybridy. Jsou dva, oba se opírají o 1,6litrový zážehový čtyřválec a mají shodný akumulátor i elektromotor/generátor v převodovce, takže se liší pouze celkovým výkonem soustavy (133 nebo 165 kW), daným nastavením výkonu zážehového agregátu (110 nebo 132 kW). Akumulátor má stále svých obvyklých 12,4 kWh hrubé kapacity a standardní jednofázová palubní nabíječka má 3,7 kW. Z 0 na 100 % přes ni nabijete z domácí 220V/8A zásuvky za sedm hodin a při zesílené 14A zásuvce pod čtyři hodiny. S příplatkovou jednofázovou palubní 7,4kW nabíječkou v kombinaci s 32A wallboxem tuto dobu zkrátíte na necelé dvě hodiny. Standardem všech variant řady P408 se stává japonská osmistupňová samočinná převodovka Aisin (stejně jako elektromechanicky ovládaná parkovací brzda), aby vynikly všechny přednosti asistenčních soustav včetně adaptivního tempomatu schopného samočinně vodit vůz i v kolonách, zcela zastavit a znovu se rozjet. Soubor prvků Drive Assist 2.0 se přibližuje k částečně autonomní jízdě a v Peugeotu 408 nově navrhuje řidiči zrychlit nebo zpomalit podle v daném místě platných rychlostních limitů či samočinně změnit jízdní pruh přidržením levé páčky pod volantem (v rychlostech 70 až 180 km/h).
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový, turbodmychadlem přeplňovaný zážehový tří- nebo čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6d;
a) 1.2 PureTech 130, tříválec: 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5), 96 kW (130 k)/5500 min-1 a 230 N.m/1750 min-1; osmistupňová samočinná převodovka EAT8 (Aisin);
b) Hybrid 180, čtyřválec: 1598 cm3 (ø 77,0 x 85,8 mm); 110 kW (150 k)/6000 min-1 a 250 N.m/1750 min-1; plug-in hybridní soustava, elektromotor 81 kW (110 k)/2500 min-1 a 320 N.m/500–2500 min-1 vestavěný v těle osmistupňové samočinné převodovky e-EAT8 (Aisin) s kapalinovým měničem momentu, celkově 133 kW (180 k) a 360 N.m; akumulátor Li-Ion (LG Chem) uložený před zadní nápravou, kapacita hrubá 12,4 kWh, palubní nabíječka 3,7, na přání 7,4 kW;
c) Hybrid 225: viz výše, ale 132 kW (180 k)/6000 min-1; celkově 165 kW (225 k) a 360 N.m; pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy (platforma PSA EMP2); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvková náprava; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,2 m; pneumatiky: 215/65 R 17, 235/55 R 19 nebo 245/40 R 20.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2787 mm, rozchod kol 1589/1604 mm; d/š/v 4687/ /1848/1478 mm, světlá výška 189 mm; objem zavazadlového prostoru
a/b+c) 536–1611/471–1545) l; objem palivové nádrže 52/40/40 l; hmotnost pohotovostní 1393/N.A/1706 kg; přívěs brzděný 1350/N.A/1400 kg.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)