Představujeme
Ojetý Citroën C3: Známá technika v líbivém kabátě
Milan Jirouš 26.06.2019 07:00
Třetí generace Citroënu C3 staví na kladech svých předchůdců. Na trhu s ojetými vozy opět zaujme atraktivním designem, cenovou dostupností a spolehlivostí. Má tedy tři hlavní trumfy, kterými ojetiny umějí zaujmout.
První generace „cé trojky“ se objevila na trhu již v roce 2002. Zaujala nejen neotřelým francouzským designem, ale i příkladným využitím vnitřního prostoru. V tomto směru se stal premiantem třídy, když nabídl dostatek místa pro posádku a k tomu v rámci malých aut skutečně velký zavazadelník. Na tyto klady se automobilka snažila navázat i druhou řadou uvedenou v roce 2009, ale více se jí to podařilo v případě designově výraznější třetí generace. Ta je na trhu od poloviny roku 2016 a řadí se tedy k mladým ojetinám.
Právě takové ojeté vozy jsou v současné době hodně v kurzu. Motoristé tak kupují auto spíše zajeté, než ojeté, výrazně levněji ve srovnání s novým a přitom mnohdy stále s tovární zárukou. Na trh se přitom dostávají jak vozy po prvním majiteli, tak předváděcí či z operativních leasingů. Líbivý Citroën C3 tak není nedostatkovým zbožím.
Model zaujme i ztvárněním interiéru, kterému dominuje originálně pojatá palubní deska, barevně sladěná s dalšími prvky ve voze. Klad v podobě prostornosti zůstal zachován, a to včetně objemného zavazadlového prostoru, který nabízí v dané třídě opravdu příjemných 300 litrů v základním pětimístném uspořádání.
Benzín je jistá volba
Opravdu zajímavá je nabídka motorů. V souladu se současnými trendy lze jednoznačně doporučit malý, a přesto čilý tříválec o objemu 1,2 litru. Navzdory lichému počtu válců neobtěžuje nadměrnými vibracemi, jako je tomu u některých konkurenčních jednotek. Navíc se těší dobré pověsti plynoucí ze spolehlivosti, což také není vždy pravidlem.
Jeho základní provedení s označením 1.2 PureTech nabízí výkon 50 či 60 kW. Lepší volbou bude silnější verze, i když ani ta slabší méně náročné motoristy nejspíš nezklame. Motor se objevil i v přeplňované variantě, kdy už nabízí pěkný výkon 81 kW. Od roku 2018 je pak v nabídce verze 1.2 PureTech 82, která disponuje výkonem 61 kW a potěší jak snahou plnit řidičova přání, tak spotřebou. Ta je ale příkladná u všech verzí tohoto agregátu.
Pokud vás dobrá pověst tříválcové dvanáctistovky nepřesvědčí, je v nabídce velice živý 1.6 VTi s výkonem 85 kW. U tohoto agregátu se ale občas objevují potíže s čidlem teploty, což může mít za následek až nemožnost nastartovat.
Pokud diesel, tak spíše novější
Nechybějí ani diesely, i když pro vůz této třídy s tak vydařenými zážehovými motory se jeví jako zbytečné (i proto se na trhu s ojetinami vyskytují vznětové C3 jen zřídka). Původně byl v nabídce motor 1.6 HDi o výkonech 55 a 66 kW. Ten z minulosti nemá nejlepší pověst, ale koncern PSA Peugeot Citroën jej neustále vylepšoval a postupně jeho spolehlivost dokázal citelně vylepšit. Přesto dejte pozor zejména na stav vstřikovačů a turba, což ale do značné míry souvisí s tím, jak bylo s vozem zacházeno. Nástupcem naftové šestnáctistovky je od minulého roku 1.5 HDi s výkonem 75 kW, který určitě představuje lepší volbu z důvodu plnění přísnějších emisních limitů i ještě lepší spotřeby.
K častějším závadám třetí generace Citroënu C3 patří nadměrně opotřebené brzdy či vůle na přední nápravě. Ty se ale kvůli špatnému stavu českých silnic nevyhýbají ani jiným vozům.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)