Představujeme
CITROËN BERLINGO – Rodinný ideál
Michal Šafránek 22.08.2018 06:44
Oblíbený Citroën, který v roce 1996 prakticky definoval kategorii cenově dostupných MPV, se po dvaadvaceti letech výroby dočkal teprve třetí generace.
Popularitu modelu se jménem Berlingo dokazuje nejen 1,7 milionu prodaných kusů, ale i skutečnost, že hned na sedmnácti světových trzích je nejprodávanějším zástupcem pařížské značky. Nejinak tomu je i v případě České republiky, kde i na konci životního cyklu Berlingo tvořilo více než třetinu prodejů. Předchozí Berlinga stěží maskovala svůj užitkový původ, novinka v tomto ohledu ale zaznamenala výrazný posun kupředu. Její svérázný design sice nebude lahodit oku každého zájemce, Citroënu však rozhodně nelze upřít snahu odlišit třetí generaci od zbytku automobilové šedi. Zásadní proměnou prošly především přední partie, které jsou výrazně robustnější a akcentují aktuální stylistický jazyk značky. Od osobních sourozenců si Berlingo vypůjčilo také mohutné plastové lišty Airbump, chránící spodní části dveří a opticky odlehčující mohutným bočním plochám. Nejméně viditelné jsou změny v zadní části vozu, a to hlavně díky podobně krabicovým tvarům karoserie a téměř kolmé zadní výklopné stěně. Těm pozornějším ovšem neunikne, že ani zde nezůstal kámen na kameni. Výraznou obměnou prošla také technika. Přední část Berlinga spočívá na platformě EMP2, umožňující zástavbu moderních pohonných jednotek a usnadňující instalaci asistenčních a bezpečnostních systémů.
Záď má stejnou architekturu jako předchůdce. S rozměry se mezigeneračně hýbalo jen minimálně. Šířka (1848 mm) a výška (1844 mm) jsou prakticky beze změn, výrazněji narostl pouze rozvor +57 mm, celková délka (4403 mm) je ale díky kratšímu přednímu převisu jen o 19 mm větší. Z kraje příštího roku rozšíří nabídku modelu Berlingo prodloužená verze XL, jež přiveze dalších 350 mm délky k dobru. Paleta pohonných jednotek je tvořena dvěma agregáty v několika výkonových verzích. Zážehové motory zastupuje tříválcová dvanáctistovka PureTech s výkony 81 a 96 kW (110 a 130 k), spojená s manuální šestistupňovou převodovkou, respektive osmistupňovým „automatem“ Aisin u silnější verze. Nabídku vznětových jednotek pokrývá moderní čtyřválec 1.5 BlueHDi ve verzích 56, 75 a 96 kW (75, 100 a 130 k), který je k dispozici s manuální pěti- nebo šestistupňovou převodovkou, případně osmistupňovou samočinnou skříní. Velký skok udělal mezigeneračně také vnitřní prostor osobního Berlinga, jenž nedává ničím najevo, že má svůj původ v užitkovém typu. Plasty jsou zde i nadále výhradně tvrzené, ale až na výjimky působí velmi dobře a především odolně. Důmyslně obestavěný interiér exceluje hlavně nabídkou úložných prostorů. Celkem 28 odkládacích přihrádek a kapes (některé jsou za příplatek) má celkovou kapacitu 186 litrů a skvěle poslouží k uložení nejen drobností.
Za pozornost stojí hlavně podélná stropní konzola, protínající zhruba 2/3 délky interiéru, nebo objemný stropní box Modutop s kapacitou 92 litrů. Do interiéru Berlinga je standardně skvělý přístup, hlavně díky páru posuvných zadních bočních dveří. Prodloužený rozvor se navíc příznivě projevil v nabídce prostoru, takže uvnitř najde dostatek pohodlí i pětice dospělých pasažérů. Za příplatek je pro obě karosářské verze k dispozici ještě třetí vyjímatelná řada sedadel, kterou lze u provedení XL ještě posouvat v rozsahu 130 mm. O 100 litrů si mezigeneračně polepšil také zavazadlový prostor, který teď ve standardním uspořádání nabízí až 775 litrů objemu (1050 litrů v případě provedení XL). Přepravní schopnosti podtrhuje také dopředu sklopné sedadlo spolujezdce, umožňující převážet předměty s délkou až 2,7 metru (3,05 m u provedení XL). V případě potřeby lze kapacitu zavazadlového prostoru rozšířit sklopením samostatných nevyjímatelných sedaček ve druhé řadě až na 1672 litrů. Maximální úložná kapacita prodloužené verze XL je až 4000 litrů. První jízdní dojmy ze slabší benzínové verze pro nás byly příjemným překvapením, přestože jsme od přeplňovaného motoru s výkonem 110 koní a 205 N.m točivého momentu očekávali trochu živější projev. Co nás upoutalo podstatně více než dynamické vlastnosti, to je klid, s jakým nové Berlingo pluje krajinou. U osobních vozů se odhlučnění v posledních letech výrazně zlepšilo, od modelu postaveného na bázi užitkového vozu bychom ale podobný výsledek nečekali. Tím spíš, že izolovat jednoprostorovou karoserii, která je pro parazitní zvuky obvykle dokonalou ozvučnicí, je podstatně složitější.
Ruku v ruce s akustickou pohodou jde i naladění podvozku, zajišťující vysoký cestovní komfort při zachování solidní obratnosti. Na silnici se nové Berlingo projevuje velmi dobrou jízdní stabilitou, v zatáčkách ale působí poněkud těžkopádně. Řízení je tradičně „přeposilované“ a poskytuje minimální zpětnou vazbu. Manuální šestistupňová převodovka má jako obvykle „gumovější“ chod, páka se ale v kulise pohybuje po poměrně přesných, byť možná zbytečně dlouhých drahách. Výrazně lepší dojem na nás udělala nejsilnější vznětová verze spojená s osmistupňovou samočinnou převodovkou Aisin, a rozhodně to není jen výkonem 96 kW (130 k) a 300 N.m. Relativně značný točivý moment je samozřejmě znát, ale klíčové je především výtečné sladění pohonné jednotky s převodovkou. Japonský automat řadí velmi hladce, plynule a bez většího váhání a celkově si dobře rozumí nejen s francouzským agregátem, ale i s komfortně střiženým naturelem Berlinga. Za pozornost stojí také bezpečnostní výbava Berlinga, která nijak nezaostává za ryze osobními modely, nebo nabídka čítající 24 barevných kombinací. Prodej třetí generace bude zahájen v září, ceny doposud nebyly stanoveny.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)