Představujeme
Citroën C3 – Opět proti proudu
Jiří Duchoň 04.08.2016 13:38
Představujeme
Automobilka Citroën znovu mění pojetí svého stěžejního kompaktního hatchbacku. A opět jí nelze upřít značnou dávku odvahy!
Malé vozy vždy patřily k doménám Citroënu. Byly originální, přesto však svým způsobem elegantní i svérázné. V novodobých dějinách tuto tradici založila „kachna“, tedy 2CV, následovaly přísně účelový AX, nenáročné Saxo a v roce 2002 první Citroën C3 (viz AR 8/’02) s enormně zaoblenou a praktickou karoserií. Odvozen z něj byl i otevřený Pluriel (viz AR 3/’06); druhá generace C3 (viz AR 2/’10) sice přinesla řadu pokrokových technologií, ale koncepčně byla pouze uhlazenou verzí první C3. Nyní je ale již znovu všechno jinak: na sklonku června jsme byli ve Francii přítomni slavnostnímu odhalení třetí generace Citroënu C3. Nový Citroën C3, stejně jako tomu bylo i při střídání všech výše zmíněných typů, přináší výraznou změnu. Vychází ze stejné platformy PF1, ale poněkud změnil proporce, rozvor pětidveřového hatchbacku nabyl z 2466 na 2540 mm, délka narostla z 3941 na limitních 3990 mm a šířka bez zrcátek nyní činí 1750 mm (vs. 1728 mm), nicméně výška nezatíženého vozu poklesla z 1524 na 1470 mm. Zatímco dosavadní C3 směřovala spíše k jakési boubelaté líbivosti, Citroën C3 třetí generace při prvním živém setkání zaujal přiměřenou kombinací robustnosti ve stylu populárních crossoverů (všimněte si plastových obkladů prahů a lemů blatníků a vyměnitelných bočních obkladů Airbumps), originality s kořeny v C4 Cactus (viz AR 10/’14) a praktičnosti. Dveře se otvírají v dostatečném úhlu, sedadla jsou rozměrná a pohodlná a palubní deska je spolu s dveřními obklady řešena rovnými plochami a liniemi.
Přísně účelové pojetí je oživováno širokou škálou variant, vzájemně lze kombinovat devět odstínů karoserie, tři barvy střechy a čtyři provedení interiéru. C3 se má rovněž stát prvním Citroënem vytvořeným v rámci nové, nicméně zatím blíže nepopsané strategie Advanced Comfort. Ve světové premiéře se v Citroënu C3 objevuje systém Citroën ConnectedCam. Jde o kameru vestavěnou za středovým zrcátkem a snímající prostor před vozem, tlačítkem lze za jízdy pořizovat snímky a až 20 s dlouhé videosekvence. Pohonné jednotky sestávají ze zážehových tříválců PureTech 1,2 l a vznětových čtyřválců BlueHDi 1,6 l. „Benzíny“ se nabízejí s výkony 50, 60 a 81 kW (68, 82 a 110 k), „diesely“ pak s 55 a 74 kW (75, resp. 100 k). Standardem jsou pohon předních kol a manuálně řazené pěti- a šestistupňové převodovky BVM, pouze pro nejvýkonnější PureTech lze připlácet za šestistupňovou samočinnou rychlostní skříň EAT6 (ano, s měničem, žádný „robot“). Ve výbavě se lze těšit na hlídání únavy, slepých úhlů zrcátek a nechtěného opuštění jízdního pruhu nebo na multimediální systém se sedmipalcovým dotykovým monitorem, projekcí obrazu couvací kamery či MirrorLink a další formy propojení s chytrými telefony Apple a Android. A jak se doba mění! Zatímco první Citroën C3 před 14 roky na českém trhu začínal s cenovkou 314 900 Kč, třetí generace by dle zákulisních informací měla i přes nesrovnatelně rozsáhlejší standardní bezpečnostní a komfortní výbavu startovat přibližně na 250 000 Kč. Věříme, že vám brzy budeme moci přinést i první zkušenosti za volantem a představení nového C3 včetně technických údajů, jež v době redakční uzávěrky k dispozici nebyly.
Převzato z časopisu